14 Profesyonel Dış Cephe Boyama İpuçları

Evinizin dışını kendiniz boyamaktan en iyi şekilde yararlanmak için, profesyonel ressamların ne yaptığı konusunda ciddi bir bilgi birikimine ihtiyacınız olacak. Evinizin dışını boyamak, zaman, bilgi ve ciddi bir dirsek yağı gerektiren zor bir iştir. Aşağıdaki ipuçları, işinizi kolaylaştırmanın yanı sıra, boya işinizden en fazla ömrü elde etmenize yardımcı olacaktır.

1. Çevrenizi Koruyun
Başlamadan önce, üzerinde çalışacağınız alanın çevresinde zeminde damla bezler veya muşambalar kullanmak çok önemlidir. Dış mekanda kazıma, zımparalama ve boyama yapıyor olsanız bile, boya çevre için, özellikle de evinizi çevreleyen bitkiler için toksik olabilir. Dış duvarlarınızın yakınındaki bitkiler, beton ve kayalar örtülmelidir, ancak güneşte ısınıp alttaki bitkilere zarar verebileceğinden ince plastik levhalar kullanmaktan kaçının.

2. Dış Mekanı Temizleyin
Herhangi bir ciddi boyama işine başlamadan önce evinizin dışını temizleyin. Profesyoneller elektrikli yıkayıcı kullanırken, püskürtücülü bir hortum gayet iyi çalışır ve evinize herhangi bir zarar vermez. En baştan başlayın ve aşağı doğru çalışın. Herhangi bir boyama işine başlamadan önce evinizin en az iki sıcak gün kurumasını bekleyin.

3. Kendinizi Koruyun
Evinizin kurşun bazlı boya ile boyanmış olma ihtimali varsa, mutlaka

Evinizin kurşun bazlı boya ile boyanmış olma ihtimali varsa, her zaman bir maske veya solunum cihazı taktığınızdan emin olun ve tüm boya parçalarını ve külleri, hepsini toplayan kovalı zımparalar gibi uygun aletlerle toplayın. Aksi takdirde, bir maske hala gereklidir.

4. Boya İşinizin Kaç Yaşında Olduğunu Bilin
Eviniz 1970’lerde veya daha önce inşa edilmişse, kurşun bazlı boya kullanılmış olabilir. Bu durumda, eski boyayı kazırken veya zımparalarken ekstra önlemler almanız gerekir çünkü bu sizin ve çevre için ekstra toksiktir.

5. Hava durumunu izleyin
Projenize başladığınızda yaklaşan hava tahminini kontrol ettiğinizden emin olun. Boyadıktan kısa bir süre sonra yağmur yağarsa, tüm zor işlerinizi yıkayabilir. Birkaç gün sıcak ve kuru havalarda boyamaya çalışın ve yağmur yağarsa evinizin dışının tamamen kurumasını bekleyin.

6. Ürün Maliyetinden Kaçınmayın
Evinizin dışını boyamak için boya, zımpara kağıdı ve astar gibi daha ucuz ürünler satın almak faydalı görünse de, kullandığınız ürünlerin ömrünü ve kalitesini araştırdığınızdan emin olun. Bu kadar büyük bir işe girişirken, sıkı çalışmanızın birkaç yıl daha sürmesi için fazladan birkaç dolar harcamaya değebilir.

7. Kazınarak Uzaklaştırın
Herhangi bir ciddi zımparalama veya boyama işlemine başlamadan önce, evinizde ciddi soyulma veya kabaran dış cephe boya çeşitleri olup olmadığını kontrol edin ve macun bıçağı gibi bir kazıyıcı ile kazıyın. Kalın görünümlü boyalar için zımpara kağıdı harcamayın.

8. Kaba Zımpara Kağıdı Kullanın
Zımpara kullanmadan önce zımpara kağıdı kullanmayı deneyin. İnceden ziyade kaba çeşidi alın. Engebeli alanları boyamaya hazır olana kadar pürüzsüz hale getirin.

9. Daima Fırça Kullanın
Evinizin dışında çalışırken bulduğunuz kiri, kiri veya kalıntıları temizlemek için her zaman elinizin altında bir ovma fırçası bulundurun. Böcekler, toz veya dökülen boyalar gibi düzgün bir boya işinin önüne geçebilecek her şeyi çıkarmak için kullanın.

10. Emin Olun
Boyamadan önce evinizi astarlamak, boyanın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. Özellikle boyanın çoğu soyulmuş, yontulmuş veya zımparalanmışsa astarlamak sizin yararınıza olabilir. Her şeyi yerinde tutan boya tutkalı gibi.

11. Metal Astar Kullanın
Bu, bir veya iki yıl içinde pasın boyayı yememesi için çivi veya diğer metal yüzeyler üzerine püskürtülmelidir. Evinizin dışında ne kadar metal kullanıldığına bağlı olarak bunu kullanmaya karar verin.

12. Astarlamadan Sonra Kalafat
Astarlamadan sonra duvarlar ve dış cephe kaplaması arasındaki tüm derzleri ve diğer genel delikleri ve çatlakları kalafatla doldurduğunuzdan emin olun. Bu, düz yüzeyler oluşturmaya ve hava koşullarından daha fazla hasarı önlemeye yardımcı olur. Boyaya dayanıklı olmayan kalafat alın.

13. Daima Gölgede Çalışın
Evinizin dış cephesinde çalışırken daima gölgede kalan tarafta çalışın. Bu, işinizi sizin için çok daha kolay ve rahat hale getirmenin yanı sıra aletlerinizi, boyanızı ve astarınızı en iyi durumda tutacaktır.

14. En Tepeden Başlayın
Evinizin dışını boyamayı içeren tüm projeler için, dış duvarlarınızın tepesinden başlayın ve aşağı inin. Bu uzun vadede zaman kazandıracaktır.