Ahır Dönüştürme Kılavuzu

yalıtımAhır dönüştürme tasarımı söz konusu olduğunda, uyguladığınız tek bir kural varsa, bu “binaya sadıktır”. Bu kuralı görmezden gelirseniz, bir ahır dönüşümünün sunduğu harika karakteri ve formu kaybedersiniz.

Bu kuralı, duvarlardan ve pencerelerden kapılara ve iç yerleşim düzenine kadar tasarımın her alanında aklınızda bulundurun ve yalnızca formun bütünlüğünü korumakla kalmayacak, aynı zamanda süreçteki yerel yönetim planlamacılarını da memnun edeceksiniz.

Ahır Duvarları

Taş, tuğla veya ahşap olsun, mevcut dış duvarlar benzer şekilde onarılmalıdır. Orijinal ile onarımlar / değişiklikler arasında kusursuz bir karışım elde etmek için, hava alabilirliği korumak için kireç harcı kullanarak tüm duvarı yeniden perdahlamak ve orijinal harcın minimumda tutulmasını sağlamak mümkün olabilir.

Yeni bölme duvarlar, uyumlu tuğla veya taşla inşa edilebilir ve açıkta bırakılabilir, ancak bir alternatif ve giderek daha popüler bir tasarım anlayışı, tüm yeni yapılar için zıt malzemeler kullanmak ve eski ile yeni arasında net bir ayrım oluşturmaktır.

Tuğla veya taş duvarlar her zaman sağlam yapıda olacaktır (boşluksuz) ve bu nedenle Bina Yönetmelikleri Bölüm L’yi karşılamak için gerekli olan mantolama nedir  gibi yalıtımın eklenmesi. Dış görünümü korumak için bunun dış duvarların iç yüzüne olması gerekecektir.

Tuğla veya taş kumaşın bazı kısımlarının içten açıkta bırakılması arzu edilen bir tasarım özelliği olabilir; bununla birlikte, yalıtım gereksinimleri nedeniyle, bunu iç bölme duvarlarla elde etmek genellikle daha kolaydır – ancak dış duvarların iç yüzünün bazı kısımlarının tuğla veya taşla kaplanması mümkün olabilir, bu da bırakılabilen yalıtımlı bir boşluk duvarı oluşturur. özellik olarak.

Ahşap iskeletli ahırlar, özellikle bina zarfının yalıtımı açısından dönüştürücüler için daha az sorun teşkil etmektedir. Mevcut kaplama – genellikle ahşap – sıklıkla kaldırılabilir ve çerçevenin arasına ve üzerine bir yalıtım katmanı ve ayrıca nefes alabilen nem geçirmez bir membran eklenebilir. Mümkün olduğunda, orijinal kaplamanın çoğunu kurtarın ve yeniden kullanın ve benzer malzemeler kullanarak denge oluşturun.

Orijinal taban plakası ve duvar dikmelerinin alt kısmı çürüme veya istila nedeniyle ağır hasar görmüşse, hasarlı keresteyi kesmek ve biraz daha yüksek bir seviyede yeni bir taban plakası eklemek ve kaide duvarını yükseltmek mümkün olabilir.

Ahır Çatısının Onarılması ve Değiştirilmesi

Çatı, bir ahırın baskın özelliğidir. Çoğu durumda, çatı onarımlarına veya değişikliklerine izin vermek için mevcut çatı kaplamasının çıkarılması ve hava koşullarına dayanıklılığı ve hava geçirmezliği iyileştirmek için yalıtım ve membran eklenmesi gerekecektir.

İzolasyon, merteklerin arasına ve altına uygulanabilir, ancak merteklerin ilginç ahşaplardan yapıldığı ve bir iç özellik olarak açıkta bırakılmaya değer olduğu düşünüldüğünde, bunların arasında ve üzerinde izolasyon yapılması gerekecektir. Bu, tavanın yüksekliğini yaklaşık 100 mm artıracaktır.

Bir ahır dönüşümünün cazibesinin bir kısmı, orijinal ahşapların zamanla eğilmiş, bükülmüş ve eğilmiş olabileceği çatı şeklinin düzensizliği olabilir. Çatının akşam dışarı çıkması çatı kaplamasının aynı hizada ve hava geçirmez bir şekilde oturmasına yardımcı olacak olsa da, tamamen simetrik yeni bir çatı, değiştirilen kiremitler ile döşenmiştir ve karakter eksikliği yaşayabilir. Dikkatle çatı onarılabilir ancak dalgalanmalar dikkatlice korunur.

Camla Daha Fazla Işık Tanıtımı

Çatı pencereleri genellikle uygun değildir, bu nedenle çatıdaki herhangi bir yeni pencere açıklığı çatı ışıkları olacaktır ve çoğu durumda, çatı hattı ile aynı hizada oturan metal koruma tarzı çatı lambaları olacaktır. Çok fazla çatı ışığı genellikle yanlış görünür ve onları daha az önemli olan yükseltilerde tutmak en iyisidir.

Ayrıca, ısmarlama bir çatı ışık sistemi kullanarak veya mevcut kirişler arasında çatının bir bölümünü camlayarak küçük, daha az belirgin yükseltilerde daha geniş bir cam alanı eklemek de mümkün olabilir.

Kireçtaşı veya kumtaşı karolar, yerel arduvaz, saz veya yerel el yapımı kil karolar gibi yerel çatı kaplamaları, genellikle bir ahır karakterinin içsel bir parçasıdır. Bu nedenle, bu malzemeden olabildiğince çok kurtulmaya ve herhangi bir eksikliği telafi etmek için yedek parça tedarik etmeye değer.

Yeni ve orijinal çatı kaplamalarının birbirine karıştırıldığı durumlarda, orijinal malzeme ana “kamusal” yükseltilerde ve yeni malzeme daha az belirgin, küçük çatı düzlemlerinde veya alternatif olarak ek binalarda kullanılabilir. Benzer şekilde değiştirme, listelenen bir binada genellikle bir gereklilik olacaktır, ancak daha az hassas durumlarda, özellikle malzemenin çok pahalı veya mevcut olmadığı durumlarda planlamacılar daha esnek olabilir.

Ahır Pencereleri, Kapılar ve Açıklıklar

Ana kotlarda, pencere ve kapı açıklıkları genellikle zaten mevcut olanlarla sınırlı olacaktır. İkincil yükseltilerde bazı ek pencere açıklıklarına ve kapı aralıklarına izin verilebilir.

Yeni bir açıklık girilecekse, bina üzerindeki mevcut desenleri veya bölgedeki diğer benzer çiftlik binalarını takip ederek sempatik oranlar ve detaylandırma kullanılmalıdır. Bazı durumlarda, dikkatli bir tasarıma tabi olarak, yeni açıklıklar çağdaş tarzda olabilir, ancak farklı yerel planlama yetkilileri bu konuda farklı görüşlere sahip olacaktır.

Örneğin, ahşap dikmeler arasında yatay ahşap kaplamanın bazı bölümlerinin şeffaf veya yarı saydam Perspex veya üçgen bir yüksekliğin cam kısmı ile değiştirilmesi.

Ahır Doğrama

Pencerelerin ve kapıların basit, sağlam ve işlevsel bir tarzda olması gerekir. Pencerelerin tekrar duvarlara yerleştirilmesi, orijinal açıklıkların gölge çizgilerinin korunmasına yardımcı olur ve yansımaları sınırlar.

Sağlam bırakılan orijinal pencereler varsa, bunları kurtarmayı ve onarmayı veya en azından değiştirmeler için bir şablon olarak kullanmayı düşünmeye değer. Hayatta kalan pencere yoksa, geleneğe dair ipuçları için civardaki yerel çiftlik binalarına bakın. Hazır pencerelerin boyut veya tasarım için uygun olma olasılığı düşüktür.

Bazı alanlarda tarımsal binalarda dar havalandırma yarıkları yaygındır ve bunlar sabit bir çift camlı ünite ile camlanabilir. Diğer açıklıklar, değiştirilmemiş açık boşluklar olarak okunabileceğinden, sabit camlı birimlerle de donatılabilir.

Çerçevesiz cam, en büyük açıklığı bile doldurmak için kullanılabilen ve – açıklığa iyice geri yerleştirildiğinde – göze batmayan bir seçenektir.

Ahır kapıları genellikle faydalıdır, dikey ahşap plakalardan yapılmıştır. Oranlar genellikle sağlamdır ve dış çerçeve bölümü geniş ve sağlamdır. Yeni kapılar, kapılar ve pencereler için kullanılan kaplamayla bu kalıbı takip etmelidir. Kapı mobilyaları ve menteşe gibi diğer hırdavat malzemeleri de kullanışlı olmalıdır.

Bir Dönüşümü Genişletme

Bir ahıra yapılan büyük ilavelerin çoğu durumda planlamacılar için kabul edilebilir olması pek olası değildir, ancak özellikle küçük yükseltilerde daha küçük ikincil eklemeler olabilir.

Böyle bir ilave için iyi bir gerekçe, bir vestiyer odası, hizmet odası, kazan dairesi veya diğer yardımcı odalar gibi tesisleri barındırması ve böylece ana alanın çok fazla bölünmesini önleyerek, bunun doğuracağı karakter kaybından kaçınılmasıdır.

Ahıra mevcut bir eklenti gibi görünecek şekilde tasarlanmış, basit tek eğimli çatılı, stile uygun eklemeler iyi bir seçenek olabilir
Ahırları ve diğer müştemilatları birbirine bağlayan uzantılar da uygun şekilde tasarlanırsa kabul edilebilir: doldurma muhtemelen kabul edilemez, ancak listelenen bir binada olduğu gibi, çerçevesiz bir cam bağlantı planlamacıların itiraz etmeleri zor olacaktır.

Sundurmalar, geleneksel kış bahçeleri veya ekli garajlar gibi eklemeler muhtemelen uygun olmayacaktır. Yeşil meşe çerçeveleme kullanan mütevazı bir uzantı daha kabul edilebilir olabilir. İlk dönüşüm tamamlandıktan sonra, daha sonraki bir tarihte bir uzatma için onay almak daha kolay olabilir.

Garaj en iyi şekilde, ek binaların dönüştürülmesi veya yeni, sempatik olarak tasarlanmış ek binaların inşası yoluyla sağlanır. Bunlar barınaklar, açık araba hangarları, ahırlar veya diğer tarımsal binalar gibi görünecek şekilde tasarlanabilir

Ahır Dönüşümü İç Tasarım

İç düzen söz konusu olduğunda, temel hususlar şunlardır:

genellikle nispeten sınırlı olan doğal ışık kullanımı
orijinal mekanın hacim ve açıklık hissini korumak
ve çekici ise, açıkta kalan açık çatı yapısının bir özellik olarak kullanılması

Yerleşim seçenekleri ayrıca mevcut iç bölme duvarlarının konumu, özellikle yapısal ise veya direklerin ve kirişlerin konumu ile sınırlandırılabilir. Bina korunuyorsa, bazen orijinal dokuda çok az değişikliğe veya hiç değişiklik yapılmasına izin verilmez.

Mekanlar arasındaki akış, büyük ölçüde “özel” ve “kamusal” alanların ayrılması ve mutfak ile yemek, yatak odaları ve banyolar gibi farklı işlevler arasındaki temel ilişkilerle belirlenen oda planı ile önemli bir husustur.

Ahırlar genellikle uzun ve nispeten dardır ve bu nedenle merkezi bir koridor, erişim ve sirkülasyon sağlamak için alan açısından en verimli seçenektir. Aynı zamanda, bir ahırın en çekici özelliği olan hacim duygusunun, binaya girdikten hemen sonra belirginleşebilmesi için, en azından kısmen sırtına açık bir zemine sahip bir alana sahip olmak için ideal bir yerdir.

Birinci katın tipik olarak açık merkezi koridor boyunca birbirine bağlanması gerekecektir – bazı tasarım çözümlerinde iki merdiven veya ayrı bir merdiven bulunsa da, yatak odası ikiye bölünmüş, ana yatak odası düzenlemesi bir tarafa ve aile veya misafir yatak odaları diğer, galeri sahanlıktan erişildi.

Burada göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta, ana camlı ahır kapısı açıklığını kesmekten kaçınmaktır, bu nedenle, her iki tarafı da boş olan galerili bir “köprü” sahanlığı iyi bir çözümdür.

Bazı durumlarda, en üst katta, açık tonozlu bir çatı yapısının altında açık plan bir oturma, mutfak ve yemek alanı ve daha fazlasının bulunduğu zemin katta yatak odaları ve banyolar ile baş aşağı bir konfigürasyon en iyi çözüm olabilir. yerleşim seçenekleri için esneklik ve kısıtlı boşluk payı nedeniyle daha az erişim sorunu yaratır. Bu tür yaşam alanları genellikle açık plandır ve merdiven boşluğuna bakan bir galeriye sahiptir.

Yaşam alanları için açık plan oda düzenlemeleri, ödünç alınan ışığın kullanımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olurken, pencere ve kapıların ortaya çıkması ve ortaya çıkanların (duvarların dış köşeleri) yuvarlanması gibi. Işığı yansıtan bir renk şeması da yardımcı olacaktır.

Kat Ekleme

Ek katlar oluşturmak için alanı yatay olarak bölme seçenekleri, binanın yüksekliğine bağlı olacaktır. Ahırlar, mevcut hacimden en iyi şekilde yararlanmak için genellikle bölümleri tek, iki veya hatta üç katlı birleştirir.

Bu boşluğun kullanımı, çatının eğimi, kirişler veya çatı makasları üzerindeki kelepçeler ile kısıtlanabilir. Bazı durumlarda, birinci kat odaları arasında erişim sağlamak için çatı makaslarını değiştirmek kabul edilebilir, ancak bu mümkün değilse, gömülü merdiven boşlukları tasarlamak gerekebilir.

Yeni bir zemin yapısının döşenmesi için genellikle mevcut zeminin kazılması gerekir ve bu süreçte daha düşük bir seviyeye kazı yapılarak ek hacim oluşturmak mümkün olabilir.

Yükleri değerlendirmek için hesaplamalara tabi olarak, yeni zemin yapılarının desteklenmesine yardımcı olmak için mevcut tuğla veya taş duvarların kullanılması mümkün olabilir, ancak bu, desteklemeyi gerektirebilir. Bu durumda, iskele ve kolonlarla desteklenen, iç ahşap veya çelik çerçeve gibi tamamen bağımsız bir yapı tercih edilebilir.

Temel Ahır Dönüştürme Tasarımı İpuçları:

Binanın orijinal biçimini ve karakterini koruyun
Hafif bir dokunuş uygulayın
Mümkün olan her yerde malzemeleri yeniden kullanın
Benzer malzemeleri ve geleneksel teknikleri kullanın
Açıklığı korumak için iç alanın alt bölümlerini en aza indirin
Çatı yapısını açık ve görünür tutun
Mevcut açıklıkları kullanın ve yenilerinin oluşumunu en aza indirin
“Ev tipi” pencerelerden ve “sabit olmayan” doğramalardan kaçının
Çatı ışıklarının eklenmesini en aza indirin ve koruma modelleri kullanın
Bir banliyö bahçesi oluşturmaktan kaçının – uygun sınır işlemlerini uygulayın
Yeni eklemelerin ölçek ve stil açısından hassas olmasını sağlayın
Dolgu yapmaktan kaçının – çerçevesiz cam kullanarak tüm bağlantıları şeffaf tutun
Pencere açıklıklarını kesen zeminler yerleştirmekten kaçının
Bacaları ve toprak havalandırma borularını gizli veya küçük yüksekliklerde tutun