Ahşap Çürümesi

Ahşap çürümesinin sonuçları maliyetli ve istilacı olabilir. İşte evinizin dış cephesinin yeniden boyanması arasında aramanız gereken bazı şeyler.

AHŞAP ÇÜRÜK NEDİR?

Ahşap çürümesinin tanımıyla başlayalım. Doğru koşul kombinasyonu mevcut olduğunda odun çürümesi (veya sıklıkla adlandırıldığı şekilde kuru çürük) meydana gelebilir. Odun yiyen mantarlar oluşturmak için belirli bir sıcaklığa, oksijene, biraz neme ve oduna ihtiyacınız var.

Daha sıcak, nemli sıcaklıklarda ve ortamlarda nadir değildir. Ne yazık ki, mantarlar bir kez mevcut olduğunda, kontrol edilmeden bırakılırsa hızla taze ahşaba yayılabilir. Ayrıca, ahşap dış yüzeyde normal görünebilir ancak odun çürümesi nedeniyle içeriden oyulabilir.

Önerilen makale: çelik dar bant ve metal uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Hassas ahşabın düzenli bakımı, ahşabın çürümesini önlemenin anahtarıdır.

AHŞAP ÇÜRÜK GÖRÜNÜM:

İşte bazı ahşap çürüklüğü belirtileri:
Yumuşak, kırılgan veya ufalanan ahşap
Toz halinde kalıntı veya ahşap yüzeyde birikme
Küf
Renksiz yüzey
Ahşapta hasar görmüş veya bozulmuş boya

AHŞAP ÇÜRÜK İÇİN NEREYE BAKILIR:

Ahşap çürüklüğü her zaman açık veya görünür değildir. Genellikle dış cephe kaplamasının altında, ahşap süslemenin alt tarafında veya onu aramayabileceğiniz belirsiz bir noktada bulunur. (Daha fazlası aşağıda.) Bu nedenle, dış ahşap yüzeylerinizin düzenli bakımı ve muayenesi çok önemlidir. Saygın bir profesyonel, neyi arayacağını ve nerede arayacağını bilir. Bir profesyoneli aramadan önce odun çürüklüğü aramak isterseniz, nereye bakmalısınız?

Ahşap çürüklüğü tipik olarak açıkta kalan, yıpranmış veya zarar görmüş ahşabın olduğu yerlerde mevcuttur. Evinizin dış cephesinin herhangi bir ahşap yüzeyinde meydana gelebilir. Boyanın bozulduğu veya saten iç cephe boyası gibi yontulduğu yerlerde de bulunabilir, açıkta kalan ahşabı ahşap çürümesi için en önemli noktadır. (Boya, ahşap için koruyucu bir dolgu görevi görür.)

Ahşap çürümesini kontrol etmek için bir tornavida veya benzeri bir şeyle ahşaba nazikçe sokabilirsiniz. Ahşap kolayca dağılırsa veya hatta parçalanırsa, ahşap çürümesi olma ihtimali yüksektir ve bir profesyonele başvurmalısınız.

Ahşap çürüklüğü nereye bakmalı:

Pencere pervazları
Tüm dış ahşap kaplama
Tüm dış kapılar, eşikler ve çerçeveler
Güverte panoları
Ön pano panoları
Ahşap zemin kaplaması
Ahşap garaj kapıları ve döşeme
Yere yakın olan herhangi bir ahşap

Termitler:

Termitlerden de bahsetmeliyiz çünkü odun çürümesinden daha fazla hasara neden olabilirler.

Yeraltı termitleri toprak altında yaşar ve bitki hücrelerinde ve odunlarda bulunan selüloz materyali ile beslenir. Tıpkı mantarlar gibi, ahşabın içini yer, oyuk ve zayıf hale getirir.

Temelinizdeki veya duvarlarınızdaki çatlaklar, ahşabı termitler için erişilebilir (ve çekici) hale getirebilir. Termitler için düzenli, profesyonel denetimler, yalnızca evinizin yapısının bütünlüğü için değil, cüzdanınız için de çok önemlidir. Termitler bu ülkede her yıl birkaç milyar dolarlık zarara neden oluyor.

AHŞAP ÇÜRÜKLENMESİ NE ZAMAN KONTROL EDİLMELİ:

Nemli yaz iklimimiz göz önüne alındığında, yılda en az bir kez odun çürüklüğü muayenesi yapmanızı öneririz.