Ahşap: Sürdürülebilir Bir İnşaat Malzemesi

Çevresel sürdürülebilirlik küresel bir sorun haline gelmiştir. Ülkeler ve şirketler verdikleri zararın daha fazla farkına varıyor ve zararı azaltmanın yollarını arıyorlar. İnşaat prosedürleri ve malzemeleri çevreye zarar verebilir ve bu da çevre dostu teknik ve malzemelerin geliştirilmesine ilgi duymuştur.

Bireyler, şirketler ve hükümetler binalarının ve kullanılan malzemelerin çevresel performansını arttırmaya çalışıyorlar. Binalar, ABD enerji tüketiminin% 35-40’ını ve ulusal karbon emisyonlarının benzer bir yüzdesini temsil etmektedir. Yeşil inşaat sürdürülebilirlik ve çevresel hasarı azaltmak için anahtardır.

Ahşap, inşaat sektöründe sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilecek yenilenebilir bir kaynaktır. Ormansızlaşma ile ilişkili olduğu için ahşabı sürdürülebilir bir malzeme olarak düşünmek zor olabilir. Bununla birlikte, beton ve çelik gibi insan yapımı inşaat malzemeleri büyük bir karbon ayak izine sahiptir ve çevreye daha fazla zarar verir. Çelik veya beton yerine ahşap kullanmak, inşaat ve işletme maliyetlerinin yanı sıra çevresel etkileri de azaltır.

Önerilen makale: yükseltilmiş döşeme fiyatları ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bina teknolojisindeki ilerlemeler, çok çeşitli konut dışı, çok katlı ve uzun açıklıklı binalarda ahşabın kullanılmasına izin verir. Ahşap inşaat yöntemlerine uyum sağlamak için inşaat kodları buna göre gelişmektedir.

İnşaat Malzemesi Olarak Ahşap

Ahşap çok yönlü bir organik malzemedir ve yenilenebilir tek yapı malzemesidir. Ahşap yapılar, onları dayanıklı ve güçlü kılan belirli özelliklere sahiptir. Yeterli bir yangın geciktirici işlemle, ahşap uzun ömürlü güvenilir bir yapı malzemesi olabilir.

Ahşabın Faydaları

Isıl Özellikleri: Odun ısı ile büyük bir genişleme yaşamaz. Ayrıca, düşük ısı iletkenliği ve yüksek özgül ısı kombinasyonu yalıtım sağlar

Akustik Özellikler: Ahşap, yönüne göre sesi yükseltebilir veya azaltabilir. Ses, tane yönü boyunca iletilir ve dikey yönde hafifletilir.

Elektriksel Özellikler: Kuru odun mükemmel bir elektrik yalıtkanıdır ve statik elektrik biriktirmez. Bununla birlikte, ahşabın elektrik direncinin nem içeriğiyle ters orantılı olduğunu unutmayın.

Mekanik Özellikler: Ahşap yüksek mukavemet ve dayanıklılığa sahiptir. Ayrıca yüksek bir kırılma uzunluğuna sahiptir – bir malzemenin asarken kendi ağırlığı altında kırıldığı uzunluk.

Estetik Özellikler: Ahşap rahat, rustik ve dekoratif olarak kabul edilir. Ayrıca renk, şekil, koku ve doku çeşitliliği sunar. İstenilen yüzeyleri elde etmek için ahşap boyanabilir.

Bakım: Ahşap metaller gibi paslanmaz değildir ve tamir edilip bakımı yapılabilir. Eski ahşap geri yüklenebilir, ancak operasyon pahalı olabilir

Çeşitlilik: 5000’den fazla ahşap türü vardır ve yukarıda belirtilen özellikler her tip için farklıdır.

Ahşabın Sınırlarını Anlama
Ahşabın herhangi bir inşaat malzemesi gibi sınırlamaları vardır, ancak bunlar birkaç koruma yöntemiyle hafifletilebilir. İdeal olarak, odun faydalarından yararlanan ve sınırlamalarının önemli olmadığı ürünlerde kullanılmalıdır.

Büzülme ve Şişme: Ahşap higroskopiktir, yani havadan nemi emer. Bu ahşabın büzülmesine ve şişmesine neden olur.

Biyotik bozulma: Ahşap organik bir malzeme olduğu için bazı bitki ve hayvanlar için besindir. Biyolojik bozulma mantarların, termitlerin, böceklerin, karıncaların vb.

Abiyotik bozulması: Ahşabın biyolojik olmayan bozulmasına güneş, rüzgar, su, kimyasallar ve yangın neden olabilir. Yapısal bir eleman olarak kalın ahşabın kullanılması bozulmanın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Performansı Artırmak için Ahşap Koruma Yöntemleri
Proje şartlarına göre doğru ağaç tipinin seçilmesi, düzgün çalıştığından emin olmak için anahtardır. Ahşabı korumak için ana teknikler arasında kurutma, kaplama ve emprenye yer alır. Bunlar, malzemenin ana sınırlamalarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

kaplama:

Hem iç hem de dış mekan uygulamaları için koruma sağlar
Hızlı alım ve nem kaybını önler
Büzülmeyi ve şişmeyi azaltır
Bazı kaplamalar ahşabı ultraviyole ışınlarından korur
Kaplamalara mantar öldürücüler eklenebilir
Kurutma: Kurutma ahşabın bozulmasını önleyebilir ve tipik olarak hava veya fırın ile kurutulur. Fırın kurutma yöntemi, nemi daha etkili bir şekilde giderirken mantarları ve böcekleri öldürdüğü için daha etkilidir.

Ahşap Koruyucular: Bunlar ahşabın sürekli sıvılara, böceklere ve hava şartlarına maruz kalacağı durumlarda kullanılır.

Alev Geciktiriciler: Ahşabı yanıcı hale getirmek imkansızdır, ancak alev geciktiricilerle muamele edilebilir. Ahşap için kullanılan iki geciktirici tip kaplamalar ve kimyasal suda çözünür tuzlardır. Yanma noktasını arttırır, yanıcı gazların oluşumunu azaltır ve alevlerin yayılmasını ve nüfuzunu azaltır.

Yeşil Ürün Olarak Ahşap

Yenilenebilir

Beton ve karbon çelikleri fiyatları gibi diğer yapı malzemelerinin aksine ahşap yenilenebilir. Birden fazla kez yetiştirilebilir ve hasat edilebilir.

Azaltma, Yeniden Kullanma ve Geri Dönüşüm

Odun atık ürünleri geri dönüştürülebilir ve yeni ürünlere dönüştürülebilir. Ayrıca, yenilikçi tasarımlar atıkları azaltmak için malzeme kullanımını optimize edebilir.

Karbon Ayakizi

Çeliğin ve betonun üretim süreçleri çevreye karbondioksit salıyor, aynı zamanda ulaşım da karbon emisyonlarına katkıda bulunuyor. Sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan hasat edilen odun daha az karbon ayak izine sahiptir ve ağaçlar fotosentez sırasında karbondioksiti emer

Orman Sertifikası

Sürdürülebilir ormanlardan geldiğinden emin olmak için sertifikalı ağaç arayın. Bu, yıkıcı kereste uygulamalarını ortadan kaldırarak, tüketiciler ve perakendeciler arasında ormancılık uygulamalarının uygulanmasına yardımcı olur.