Ahşap Zemin

Ahşap döşeme, ahşap veya yapısal olarak zemin kaplama olarak kullanılmak üzere tasarlanmış keresteden üretilen herhangi bir üründür. Ahşap döşeme malzemesi olarak ortak bir seçimdir ve çeşitli stiller, renkler, kesikler ve türler olabilir. Bambu yer döşemesi genellikle ahşap döşeme olarak kabul edilir, ancak ahşaptan ziyade bir çim (bambu) yapılır.

Parke döşeme

Masif ahşap parke zeminler, tek bir kereste parçasından öğütülen tahtalardan yapılır. Masif parke zeminler orijinal olarak yapısal amaçlı olarak, kiriş veya taşıyıcı olarak bilinen bir binanın ahşap destek kirişlerine dik olarak monte edilmiştir. Dünyanın bazı yerlerinde alt kat olarak beton kullanımının artmasıyla, mühendislik ahşap döşeme bazı popülerlik kazanmıştır. Ancak, masif ahşap zeminler hala yaygın ve popüler. Masif ahşap zeminler, daha kalın bir aşınma yüzeyine sahiptir ve zımparalanabilir ve mühendislik ahşap bir kattan daha fazla kez işlenebilir. New England, Doğu Kanada ve Avrupa’daki evlerin günümüzde halen kullanılmakta olan orijinal masif ahşap zemine sahip olması nadir değildir.

Masif ahşap üretimi
Masif ahşap döşeme, fırlamadan önce fırın veya hava ile kurutulan tek bir kereste parçasından öğütülür. İstenilen zemine bağlı olarak kereste üç şekilde kesilebilir: düz kesilmiş, çeyrekte kesilmiş ve parçalanmış. Kereste, istenilen ebatlara kesilmekte ve ya tesis bitmiş bir kurulum için bitmemiş halde ambalajlanmakta ya da fabrikada bitirilmektedir. Ürünün nakliye sırasındaki nem içeriği, nakliye ve depolama sırasında ürünün çözülmemesi için dikkatli bir şekilde kontrol edilir.

Masif ahşap zeminler için bir dizi özel özellik mevcuttur. Pek çok masif ahşap, her bir tahta parçasının uzunluğunu çalıştıran, genellikle çukurluğu azaltmaya yönelik ‘absorpsiyon şeritleri’ olarak adlandırılan ağacın arkasına kesilen oluklarla gelir. Masif ahşap zeminler çoğunlukla montaj için bir dil-ve-oluk ile .75 inç (19 mm) kalınlığında üretilmektedir.

Kelime, Eski Fransız parşömeninden (parc kısaltması) türemiştir, tam anlamıyla “küçük bir kapalı alan” anlamına gelir.

Parke de Versailles olarak bilinen büyük diyagonal kareler, 1684 yılında, zeminlerin altındaki kirişleri çürütme eğilimi olan, sabit yıkama gerektiren mermer döşemenin yerine parke de menuis (“ahşap parke”) olarak tanıtılmıştır. Böyle parquets en losange, Versay’da İsveçli mimar Daniel Cronström ve 1693’te Grand Trianon tarafından not edildi.

Meşe, ceviz, kiraz, ıhlamur, çam, akçaağaç vb. Gibi renk ve tahıl bakımından kontrast oluşturan kereste bazen kullanılır ve daha pahalı türlerde zengin renkli maun ve bazen diğer tropik sert ağaçlar da kullanılır. Teknik olarak ahşap olmasa da, bambu da modern zeminler için popüler bir malzemedir.

Parke zeminler eskiden genellikle sıcak bitüm ile yapıştırılmıştır. Bugün modern soğuk yapıştırıcılar genellikle kullanılmaktadır.

Ahşap zeminler temiz fırçalanabilir ve gerektiğinde temizlenebilir. Dik parçacıklar, eğirme fırçalarına gömülü tanecikler gömülü olduğundan, yüzeyi çizebilir ve aşınabilir.

Parke zeminler genellikle uzun ömürlüdür ve az bakım gerektirir veya bakım gerektirmez. [2] Dengesiz bloklar yeniden yapıştırılır. Bitümle tutturulmuş bloklar, diğer yapıştırıcı tipleri bitüme bağlı olmadığından, sıcak bitüm veya soğuk bir bitüm emülsiyonunun kullanılmasını gerektirir.

Parke zeminler genellikle yatak odalarında ve koridorlarda bulunur. Daha sıcak yer altında olduklarından, düzenli yer karolarından daha iyi sayılırlar. Ancak, oturma, vakumlu temizlik ve televizyon gibi sesleri absorbe etmek için çok az şey yaparlar; bu da, birden fazla meskun konutlarda sorunlara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.