Alçı Tavan Boyamak için 5 İpucu

Bir alçı tavan, en azından boyamanız gerekene kadar bir odada oldukça büyük görünebilir. Ardından, boyayı tüm girdaplara ve çıkıntılara tam olarak nasıl sokacağınızı merak ettiğiniz için çok korkutucu görünebilir. Mümkün, ancak işi çok daha kolay hale getirmek için bilmeye değer ipuçları var. Bir alçı tavanın nasıl boyanacağını bilmek, her şeyin çok daha hızlı ve sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır.

Odayı Temizlemek
Odayı tamamen temizleyebilirseniz işler çok daha kolay olacaktır. Bu her zaman mümkün olmayabilir. Damla bezlerle kalan her şeyi örtün ve tüm zeminin damla bezlerle kaplandığından emin olun. Ayrıca onları korumak için duvarların üst kısmına plastik levhalar asmalısınız. Yerlerine sabitlemek için maskeleme bandı kullanın.

Tavanı inceleyin
Alçı tavanı boyamaya başlamadan önce, geçmişte boyanıp boyanmadığını anlamak için yakından incelemeniz gerekir. Varsa, kısmen kapalı görüneceğinden bunu anlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, tavana yaklaşmak için bir merdivene tırmanmanız gerekecek. Alçı tavanı yıkamaya çalışmamalısınız. Bunun nedeni, suyun sıvaya zarar vermesi veya hatta bir kısmının düşmesine neden olarak tavanın görünümünü değiştirmesidir.

astar
Tavan daha önce hiç boyanmamışsa veya kirliyse ve biraz su lekesi varsa, alçı tavana boya uygulamadan önce üzerine astar kullanmanız gerekecektir. Bu en iyi iki ince kat halinde yapılır. Alçı tavanın sudan zarar görmüş herhangi bir yerinde daha fazla astar katmanı kullanmanız gerekecektir. Su lekelerinden hiçbir iz kalmayana kadar orada astar kat sürmeye devam edin. Rengin tavanda pürüzsüz görünmesi için daha kalın astarı, onları çevreleyen daha ince alanlara yumuşatmak önemlidir.

Boya
Boya yaparken, o odanın iyi aydınlatılmış olması önemlidir, böylece ilerledikçe alçı tavandaki çalışmanızı inceleyebilirsiniz. Bir bölümü bitirdikten sonra, boyanızın her şeyi kapsadığından emin olmak için farklı açılardan kontrol etmeniz önemlidir.

teknik
Boyayı uygulamanın en basit yolu uzun tüylü bir rulo kullanmaktır. Normalde, kullanmadan önce merdaneden mümkün olduğunca fazla jotun iç cephe boya özellikleri boya sıkmaya çalışırsınız, ancak bir sıva ile, gerçekten damlamadan merdane üzerinde mümkün olduğunca çok kalmasını istersiniz.

Boyayı uygulamak için normal kuralları unutun. Bu sefer, aslında birkaç farklı yöne gitmek istiyorsunuz, çünkü boyanın alçı tavanın tüm köşelerine ve çatlaklarına ulaşacağından emin olmanın tek yolu bu. Daha derin, daha zor alanlara ulaşmak için muhtemelen bir boya fırçası kullanmanız gerekecek. Alçı tavana en az iki kat boya uygulayın. Renk ve kapatıcılığa bağlı olarak, üç kata bile ihtiyacınız olabilir.