Asma Tavan

Asma tavan, ana (yapısal) tavanın altına sekonder bir tavandır. Ayrıca asma tavan, T şeklinde tavan, asma tavan, asma tavan, ızgara tavan, tavan damlası, tavan veya tavan fayansı olarak da adlandırılabilir ve modern inşaat ve mimarinin temelini oluşturur. hem konut hem de ticari. uygulamalar.

Etkili bina tasarımı, çoklu hedeflerin dengelenmesini gerektirir: estetik, akustik, çevresel faktörler ve bina altyapısına entegrasyon, inşaat maliyetlerini ve uzun vadeli işletme maliyetlerini belirtmemelidir. .

estetik
Modern azaltılmış tavanlar, binanın tavanını, boru, kablo ve / veya kanallar dahil olmak üzere, tavan tavanının üzerinde bir alan yaratarak, onarım ve teftişlere erişim sağlaması için orijinal olarak oluşturulmuştur. . Düşme tavanlar, yapısal hasar gibi sorunları gizlemek için de kullanılabilir. Buna ek olarak, tavanların düşürülmesi de tam kapatma işlevselliği sağlarken sprinkler sistemlerini de maskeleyebilir.

Uzun yıllar boyunca tavanlar temel beyaz karolardan yapılmıştır, ancak modern yenilikler artık boyutlar, renkler, malzemeler (retro desenler ve suni deri, ahşap veya metal dahil), görsel efektler sunmaktadır. ve şekiller. Destek sistemlerine ve plenuma olduğu kadar dokulara erişim araçları. Özel tavan karoları, geçmişe kıyasla nispeten düşük bir maliyetle üretilebilir.

akustik
Akustik denge ve kontrol, azaltılmış tavanların bir başka erken amacıydı. Gürültülü bir oda yolcuları aşırı derecede şişirirken, çok sessiz bir iç mekan sıkıcı ve çekici görünebilir.

Asma tavanların akustik performansı, yıllar boyunca daha iyi ses emilimi ve zayıflama ile önemli ölçüde artmıştır. Bu, bazen ses çıkışının ve panelin, bilinen yalıtımın eklenmesiyle elde edilen “ses bandı” olarak adlandırılan akustik ses zayıflaması (SAP) olarak bilinen bitişik parçaları daha sessiz tutmasına yardımcı olabilir.

Çevresel faktörler
İç ortamın kalitesi
Iç kalite, havalandırma, VOC emisyonları, termal sistemin aydınlatma ve kontrolü, termal konfor, doğal aydınlatma için doğal ışık kullanımı, akustik optimizasyon ve dış mekan kullanımı.

Sürdürülebilir kalkınma
Modern asma tavan üreticilerinin çoğu sürdürülebilirliği amaçlamaktadır. Sürdürülebilir özellikler şunları içerebilir:

Günışığı verimliliği ve ısı yalıtım nitelikleri dahil enerji verimliliği. Bu, ışığın verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için gün ışığı ve elektrik ışığını yansıtacak şekilde tavan planını kullanır ve bu da iç mekanın rahatlığını ve kullanım kolaylığını artırır. Işık yansıması için ASTM E 1477 (LR-1), bir tavan malzemesi üzerindeki ışığın yansımasının ortak bir ölçüsüdür. Daha yüksek seviyeler mümkün olmasına rağmen, yaklaşık% 75’lik bir seviye iyi kabul edilir.
Kiremit inşaatı için azaltılmış kaynaklar
Geri dönüştürülebilir / tekrar kullanılabilir / yenilenebilir malzemeler
Altyapıyla bütünleşme
Mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat tesislerine entegrasyon, bu sistemlerin çoğu tavanın üstünde tanımlandığı için, azaltılmış tavanlarda önemlidir. Neyse ki, çoğu tavan sistemi şimdi bu entegrasyon göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Kararlar ayrıca estetiği, erişimi ve bakımı da etkileyebilir.

maliyet
Düşen tavanlar, açık tavanların yatırım getirisini iyileştirmiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.