ASTM Standartları nedir?

Metal endüstrisindeki tecrübenize göre, berilyum bakır için ASTM B194 veya fosfor bronz için ASTM B103 gibi ASTM standart tanımlarına rastlamışsınızdır, ancak “ASTM” nin ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? Bu ASTM standartları, tesisinizde ve nihai ürününüzün bir parçası olarak malzemelerin güvenli ve yüksek kalitede olmasını sağlamak için çok önemlidir.

ASTM Nedir?
ASTM International, bireyler, şirketler ve dünyadaki diğer kurumlar tarafından kullanılan gönüllü fikir birliği standartlarının geliştirilmesinde küresel bir liderdir. ASTM, 140’dan fazla ülkeden 30.000’den fazla gönüllü üyeden oluşur.

Örgüt, Dünya Ticaret Örgütü tarafından belirlenen uluslararası standartlar geliştiren kuruluşların kriterlerini karşılar ve tüm üyeliğin seçtiği bir yönetim kurulu tarafından yönetilir.

Önerilen makale: halı kaplama firmaları ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

ASTM standartları nasıl geliştirilir?
Standart, metaller, boyalar, plastikler, tekstiller, petroller ve tüketici ürünleri gibi çok çeşitli sektörlerden gelen malzemelerin kalitesi ve güvenli kullanımı için özel gereksinimleri gösteren bir belgedir. Standart belge, özellikleri tanımlamanın yanı sıra, standarda uymak için ürünlerin tabi tutulması gereken testlerin ana hatlarını çizer.

İlgili herhangi bir taraf, ASTM International’a yeni bir standart için talepte bulunabilir. Bir ASTM teknik komitesi, standardın bir taslağını hazırlar ve daha sonra incelemeye sunulmak üzere tüm üyelere sunulmadan önce bir üst alt komiteye sunulur. Belge bir sonraki seviyeye geçmeden önce bu işlem sırasında yapılacak itirazlar dikkate alınmalıdır.

ASTM Uluslararası Standartlar Komitesi, ASTM prosedürlerinin doğru bir şekilde takip edildiğinden ve standarda gerekli süreç verildiğinden emin olduktan sonra bir standardın nihai onayını verir. Standartların yaratılmasındaki bu vesile olan süreç, ilgilenen tüm tarafların bir standart yaratma konusunda söz sahibi olmasını sağlar ve rakip çıkarlar arasındaki dengeyi korur.

Neden fark eder?
Standartlar, çelik konstrüksiyon boruları fiyatları gibi malzemelerin kalitesini ve tutarlılığını sağlamak için bilim adamları, mühendisler, mimarlar ve devlet kurumları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu standartlar isteğe bağlı olsa da, sözleşmelerde, devlet yasalarında, düzenlemelerde veya yasalarda bahsedildiğinde zorunludur.

ASTM standartları, metallerin malzeme, kimyasal, mekanik ve metalurjik özelliklerinin sınıflandırılması ve değerlendirilmesinde, ürün üreticilerinin uygun işleme ve uygulama prosedürlerine doğru yönlendirilmesinde esastır. Kurumlar ve bireyler, mevcut herhangi bir sektörde 12.000’den fazla standardı aramak için ASTM web sayfasını kullanabilir.

Müşterileriniz, onlara tutarlı ve yüksek kaliteli ürünler sağlama konusunda size güveniyor. Malzemelerinize yatırım yaparken, olması gerektiği gibi performans göstereceklerine güvenebilmeniz gerekir. ASTM standartlarına uygun ürünler kullanarak, beklentilerinizi karşılayan ve çalışanlarınızın ve alıcılarınızın güvenliğini koruyan yüksek kaliteli malzemeler satın aldığınızdan emin olabilirsiniz.