Balkon ve Teras Tadilatı

Balkon ve teras çatı uygulamaları seramik uygulaması tek başına su yalıtımı sağlamamaktadır. Yalıtılmamış güverte yüzeyinden su sızıntısı alt katlarda problem yaratır. Bu problemden kaçınmak için, seramiklerin altında, terasların maruz kaldığı sıcaklık farklılıklarına dayanan elastik ürünler içeren bir contanın uygulanması gerekmektedir.
Mühür yapılmış olsa bile, yalıtım zamanla yetersiz veya hasar görebilir. Bu gibi durumlarda, su geçirmezlik prensipleri dikkate alınarak balkon ve terasların değiştirilmesi tavsiye edilir.
Balkon ve terasların sızdırmazlık yöntemleri, kullanımlarına bağlı olarak değişebilir. En yaygın yalıtım uygulamalarında izlenecek yöntemler aşağıda özetlenmiştir.

* Projeye özgü detaylar tadilattan geçiyor olabilir. Bu süreçte uzmanlara danışmanız tavsiye edilir.

Yüzeyin tanımlanması ve hazırlanması
Genellikle, eski ve akıcı teraslarda, aşağıdaki kat tipleri ortaya çıkabilir:

Seramik, fayans, mermer kaplı yüzeyler:
Mevcut kaplama sağlamsa, sökmeye gerek yoktur. Sadece parapetlerde süpürgelikler kaldırılır. Dikey ve yatay köşeler weber.rep MA 200; Hızlı kuruma ve sülfat direncinin gerekli olduğu durumlarda, weber.rep HKS ile eğimli olmalıdır. Onarımdan sonra tüm yüzeyler ve parapetler weber.prim TG 5 ile astarlanır. Astar kurutulduktan sonra yalıtım fazı başlar.

Bitümlü yalıtım ve PVC kaplama ile kaplanmış yüzeyler:
Bu zemin yüzeylerinde su sızıntısının yeri belli olmadığı için, tüm zemin kaplamasının sökülmesi gerekmektedir. Membran ısıtılır ve bir meşale ile zeminden sıyrılır. Onarım durumunda contanın devamlılığını sağlamak için weber.rep MA 200’ün dikey ve yatay köşeleri; Hızlı kuruma ve sülfat direnci durumunda, weber.rep HKS ile onarılmalıdır. Onarımdan sonra tüm yüzeyler ve parapetler weber.prim TG 5 ile astarlanır. Astar kurutulduktan sonra yalıtım fazı başlar.

Kayar yalıtım malzemeleri ile kaplı yüzeyler:
Çimento, akrilik ve poliüretan gibi uygulanmış yalıtım malzemeleri ile kaplanan yüzeylerde mevcut kaplama mekanik ve kimyasal yöntemlerle sıyrılmalıdır. Onarım durumunda contanın devamlılığını sağlamak için weber.rep MA 200’ün dikey ve yatay köşeleri; Hızlı kuruma ve sülfat direnci durumunda, weber.rep HKS ile onarılmalıdır.

Yalıtım tabakası uygulaması
Uygun su yalıtım ürünleri, kullanım talimatlarına ve asgari olarak uygun şekilde hazırlanmalıdır. 2 kat halinde uygulanmalıdır. Özellikle çimento esaslı su yalıtım ürünlerinde, her tabakanın uygulanması önceki tabakaya dik yönde olmalıdır.

Seramik uygulama ve enjeksiyon
Weber ısıya dayanıklı ürünler teraslama, seramik yapıştırma ve dolgu macunu uygulaması için seramik uygulamaları için seçilmelidir.
Seramik ürün seçim tablosu için tıklayın.

PUR weber.dry tabakası weber.dry PUR contasına uygulanmalıdır. Weber.dry PUR conta üzerinde seramik kaplama olması durumunda, yalıtım tabakasında zımpara yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.