Beton Duvar Boyama Sorunları

Beton duvar kürlenmemişse, beton duvarları boyamak birkaç soruna neden olabilir. Beton, boyanmadan önce yeterince sertleşemezse, boya betonun içindeki fazla nemi hapseder ve boya, kendi kendini soyarken çimentonun bir kısmını soyabilir. Beton duvarın boyanması da sıvanın ihtiyacı olan su kürünü alamamasına neden olabilir.

Duvardaki Çatlaklar
Duvar astarlanmadan önce betondaki çatlaklar hava etkilerine dayanabilecek bir malzeme ile doldurulmalıdır. Duvar sıvası bir dokuya sahipse, dolgu macunu uyumlu bir dokuya sahip olmalıdır. Değilse, her kat boyada farklı bir kontrastta pürüzsüz yüzey şeritleri görülebilir.

Kapsam
Astar ve boya uygulanıyorsa en iyi sonucun alınabilmesi için tüm yüzeye uygulanması gerekir. Astar uygulandıktan ve kürlenmesine izin verildikten sonra, son katın birkaç kalın kat halinde serilmesi gerekir. Aksi takdirde tek tip renk elde edilemeyecek ve istenilen görünüme ulaşılmayacaktır. Bazı projelerde boya öncesi astar uygulaması yapılmamaktadır. Diğer projeler, boyayı o kadar inceltmiş olabilir ki, kaplama bile etkili değildir. Bu, duvarın yeterli kaplama almamış gibi görünmesini sağlar.

astar
İstenilen bağı elde etmek için yeni beton duvarlara doğru astarın uygulanması gerekecektir. Bu aynı zamanda boya delaminasyonunu da önleyecektir. Özellikle birlikte kullanılması gereken bazı boyalar ve astarlar vardır. Boya uygulanmadan önce çimento sıva ve betonun bir kat astarlanması gerekmesine rağmen, boyacılar beton ve sıvayı her zaman astarlamazlar.

Delaminasyon
Delaminasyon, yeni bir beton yüzeyden veya çimento sıvadan boya soyma işlemidir. Boya, ahşap ve metalden olduğu gibi betondan da ayrılacaktır. Bu nedenle beton duvarın iyi hazırlanması ve tüm uygulama prosedürlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Yağmurdan veya kürlenmeyen betondan gelen nem betondan ayrılacak ve yarılmalara neden olacaktır.

Boyayı Fazla Fırçalamak
Bir ressam, çimento sıva üzerindeki kahverengi kaplamaya jotun ahşap boyası renk kataloğu ile boya uygularsa, boya, delaminasyona neden olan bir bağ kırıcı görevi görür. Boyanın sertleşmesine izin verilmezse, bir kat boyanın arkasındaki sıva yumuşar. Boya, suyun düzgün şekilde buharlaşmasını önleyecektir. Beton duvarların hazırlanması ve astarlanması gerekir. Boya kalın olmalı ve seyreltilmemelidir.