Beton Yapılarda Kalıp Çeşitleri

Beton, istisnai özellikleri sayesinde en yaygın kullanılan inşaat malzemelerinden biridir. Bununla birlikte, beton ile yapı elemanları oluşturmak için, özel olarak tasarlanmış bir kalıba dökülmelidir. Buna kalıp veya kalıplama denir.

Kalıp, dökülen betonu sertleşene ve kendini desteklemek için yeterli mukavemet elde edene kadar formda tutan geçici veya kalıcı kalıplar kullanabilir. Kalıp birçok şekilde sınıflandırılabilir:

Kullanılan malzeme tipi

Desteklenen beton eleman tarafından

Çıkarılabilir veya kalıcı

Kalıp, beton konstrüksiyonda temel bir role sahiptir. Döküm işlemleri sırasında mevcut tüm yükleri taşıyabilecek mukavemete sahip olmalı ve daha sonra beton sertleşirken şeklini korumalıdır.

Önerilen makale: spor zemin kaplama ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

İyi Kalıp İçin Gereksinimler Nelerdir?

Birçok kalıp malzemesi olmasına rağmen, aşağıdakiler beton konstrüksiyonun ihtiyaçlarını karşılamak için genel performans özellikleridir:

Ölü ve hareketli yüklere dayanabilir.

Şeklini yeterli destek ve desteklerle tutmak.

Derzler sızdırmaz olmalıdır.

Kalıp çıkarılabilirse, işlem betona zarar vermemelidir.

Yeniden kullanılabilir malzeme.

Mümkün olduğunca hafif.

Kalıp malzemesi eğilmemeli veya deforme olmamalıdır.

Kalıp seçerken, her ikisi de uygulanan basıncı etkilediğinden beton tipini ve dökme sıcaklığını dikkate almak önemlidir. Ayrıca, kalıp ıslak ve kuru beton yüklerine dayanabilmelidir.

Kalıp, inşaat prosedürleri sırasında hareket etmekten kaçınmak için kutuplar ve stabilizatörler gibi yapılara ihtiyaç duyar ve bunlara paraşüt denir. Betonla çalışırken yüksek kaliteyi sağlamak için nitelikli bir işgücü ve yeterli denetim gereklidir.

Aşağıdaki bölümlerde bazı yaygın kalıp malzemelerine genel bir bakış sunulmaktadır.

Ahşap Kalıp

Ahşap kalıp, inşaat sektöründe kullanılan ilk çeşitlerden biriydi. Yerinde monte edilir ve aşağıdaki avantajları getiren en esnek tiptir:

Üretimi ve çıkarması kolaydır

Özellikle metalik kalıplarla karşılaştırıldığında hafif

Çalışabilir, herhangi bir şekil, boyut ve yüksekliğe izin verir

Küçük projelerde ekonomik

Yerel kereste kullanımına izin verir

Bununla birlikte, keresteyi kullanmadan önce durumu termit içermediğinden emin olmak için dikkatlice kontrol edilmelidir. Ahşap kalıpların da göz önünde bulundurulması gereken iki sınırlaması vardır: ömrü kısadır ve büyük projelerde zaman alıcıdır. Genel olarak, işçilik maliyetleri düşük olduğunda veya karmaşık beton bölümler esnek kalıp gerektirdiğinde ahşap kalıp önerilir.

Kontrplak Kalıp

Kontrplak genellikle kereste ile birlikte kullanılır. Farklı ebat ve kalınlıklarda üretilebilen ahşap bir malzemedir. Kalıp uygulamalarında esas olarak kaplama, zemin kaplaması ve form astarları için kullanılır.

Kontrplak kalıp, mukavemet, dayanıklılık ve hafif olmak da dahil olmak üzere ahşap kalıp ile benzer özelliklere sahiptir.

Metalik Kalıp: Çelik ve Alüminyum

Çelik kalıp, uzun servis ömrü ve çoklu tekrar kullanımları nedeniyle daha popüler hale geliyor. Pahalı olmasına rağmen, ıslah çelikleri kalıp birden fazla proje için yararlıdır ve yeniden kullanım için birçok fırsat beklendiğinde uygun bir seçenektir.

Aşağıdakiler çelik kalıbın ana özelliklerinden bazılarıdır:

Uzun ömürlü, güçlü ve dayanıklı

Beton yüzeylerde pürüzsüz bir yüzey oluşturur

Su geçirmez

Betonda bal peteği etkisini azaltır

Kolayca monte edilir ve sökülür

Kavisli yapılar için uygun

Alüminyum kalıp çelik kalıplara çok benzer. Ana fark, alüminyumun çelikten daha düşük bir yoğunluğa sahip olması ve bu da kalıbı daha hafif hale getirmesidir. Alüminyum ayrıca çelikten daha düşük bir mukavemete sahiptir ve kullanılmadan önce bu dikkate alınmalıdır.

Plastik Kalıp

Bu tip kalıplar, hafif ve sağlam plastikten yapılmış birbirine geçen panellerden veya modüler sistemlerden monte edilir. Plastik kalıp, düşük maliyetli konut siteleri gibi tekrarlayan görevlerden oluşan küçük projelerde en iyi sonucu verir.

Plastik kalıp hafiftir ve büyük bölümler ve çoklu tekrarlar için uygunken su ile temizlenebilir. Ana dezavantajı keresteden daha az esnekliğe sahip olmaktır, çünkü birçok bileşen prefabriktir.

Kumaş Kalıp

Kumaş kalıpları aynı zamanda esnek kalıplar olarak da bilinir. Bu sistem, betonun akışkanlığına uyum sağlamak ve ilginç mimari formlar oluşturmak için tasarlanmış hafif ve yüksek mukavemetli kumaş tabakaları kullanır.

Bu kalıp türü sert sistemlerden daha az beton kullanır ve bu da tasarruf sağlar. Kepenk endüstrisinde, özellikle düzensiz ve karmaşık şekillerin yapımları için uygun, gelişen bir teknolojidir.

Yerinde Kalma Kalıbı

Bu kalıp, beton kurulduktan sonra, eksenel ve kayma takviyesi olarak hareket edecek şekilde sabit kalacak şekilde tasarlanmıştır. Bu kalıp yerinde prefabrik ve fiber takviyeli plastik formlardan yapılır. Esas olarak iskeleler ve kolonlarda kullanılır ve korozyona ve diğer çevresel hasar türlerine karşı direnç sağlar.

Yerinde kalıpta kalmanın başka bir türü, her türlü binada kullanılabilen coffor olarak adlandırılır:

Sertleştiricilerle güçlendirilmiş ve mafsallı konektörlerle bağlantılı iki filtreleme ızgarasından oluşur.

Yapısı sayesinde fabrikadan kullanım noktasına rahatlıkla taşınabilir.

Kalıcı İzoleli Kalıp

Bu, kalıcı yalıtım sunan en gelişmiş kalıp sistemlerinden biridir. Ayrıca termal, akustik, yangına dayanıklılık ve kemirgenlere karşı direnç özelliklerini içerebilir. Yalıtım beton formları (ICF), beton yapıların beton kürlendikten sonra yerinde kalan polistiren levhalarla izole edildiği en yaygın kalıcı yalıtımlı kalıp türüdür.

Kalıcı yalıtılmış kalıp, enerji verimliliği ve sürdürülebilirliği sunarak yapı sektöründen daha az çevresel etkiye katkıda bulunur.

Kalıpların Yapısal Bileşenlere Göre Sınıflandırılması
Malzemeye göre sınıflandırılmanın yanı sıra kalıp, desteklenen yapı elemanlarına göre de sınıflandırılabilir:

Duvar kalıbı

Kiriş kalıbı

Temel kalıp

Sütun kalıbı

Tüm kalıp tipleri destekledikleri yapıya göre tasarlanır ve ilgili inşaat planları malzemeleri ve gerekli kalınlığı belirler. Kalıp konstrüksiyonunun zaman aldığını ve yapısal maliyetlerin% 20 ila 25’ini temsil edebileceğini belirtmek önemlidir. Kalıp maliyetini azaltmak için aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun:

Bina planları, kalıpların yeniden kullanılmasına izin vermek için bina elemanlarını ve geometrileri mümkün olduğunca yeniden kullanmalıdır.

Ahşap kalıplarla çalışırken, yeniden kullanılacak kadar büyük parçalara kesilmelidir.

Beton yapılar tasarım ve amaç bakımından farklılık gösterir. Çoğu proje kararında olduğu gibi, tüm uygulamalar için hiçbir seçenek diğerlerinden daha iyi değildir; projeniz için en uygun kalıp, bina tasarımına bağlı olarak değişir.