Betona Sert Köpük Yalıtım Nasıl Kurulur

yalıtımTemeller, duvarlar ve levhalar gibi beton uygulamalara yalıtım eklerken, daha çok tavsiye edilen formlardan biri sert köpük yalıtımdır. Ne köpük ekipmanı, ne aletleri ne de deneyimi olan aceminin bir avantajı, sert köpük yalıtımının çok basit bir şekilde monte edilebilmesidir. Rehberlik ve talimatlar için aşağıdaki beş adımı uygulayın.

Adım 1 – Duvar Yüzeyinizi Hazırlayın
İzolasyonu takmadan önce, beton yüzeyini yıkamak için bir deterjan ve su çözeltisi kullanın. Yüzeyinizde çatlaklar varsa, küçük olanları ticari çatlak onarım ürünü ile kaplayın. Çatlaklar ¼ inçten daha genişse, çatlaktaki toz veya kalıntıları basınçlı hava ile temizleyin, ardından çatlak tamiri ile doldurun. Son olarak, yüzey henüz kapatılmamışsa yüzeye su sızdırmazlığı uygulayın.

Önerilen makale: jotun ahşap dış cephe boya fiyatları ve boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Adım 2 – Pas Şeritleri
Alçıpan için kiriş şeritleri kurmayı planladığınız beton bodrum duvarları için, yalıtım panellerini duvara yapıştırmadan önce kireç şeritlerini takın. Çapak şeritleri takıldığında, izolasyon şeritlerini çapak şeritlerinin arasına uyacak şekilde dış cephe mantolama firmaları gibi ölçün ve kesin. Yapıştırıcıyı duvar yüzeyine uyguladıktan ve panelleri taktıktan sonra, duvar şeritlerinin kiriş şeritlerini ayarlamak için farklı aralıklara ihtiyacınız olacaktır.

Adım 3 – İzolasyonu Ölçün ve Kesin
İlk olarak, yalıtım panelinin genişliğini ölçün ve bu rakamı not edin. Ardından, yalıtım panelini takmayı planladığınız yüzeyde, yalıtım panelini takmak için yeterli alan olacağından emin olun. Yeterli alan yoksa, paneli beton yüzeydeki boşluğa uyacak şekilde kesmeniz gerekir. Yalıtım panelinde düz bir çizgi kesmek için, bir çizgi çizmek için bir düz çizgi ve kalem kullanın veya tebeşir kutusuyla bir çizgi çekin. İzolasyon panelini daire testere veya el testeresi ile kesin.

Adım 4 – Gerekli Su Yalıtımını uygulayın
Beton yüzey dış duvarın iç yüzeyi ise ve duvara su yalıtımı yapmanız gerekiyorsa, bir sonraki adıma geçmeden önce şimdi yapın.

Adım 5 – Yapıştırıcıyı Uygulayın
Yapıştırıcıyı beton yüzeyinize, panelinizi yapıştıracağınız tüm yüzeyi yapabileceğiniz bir zamanda uygulayın. Hızlı çalışın, böylece panellerinizi takmaya hazır olmadan yapıştırıcı kurumaz.

Adım 6 – Yalıtım Panellerini Takma
Hala ıslak tutkalla beton yüzeye karşı yalıtım panellerini yerleştirin. Tüm yüzey panellerle kaplandığında, bir panelden aşağı doğru dikey olarak ölçün, böylece her 24 inçte bir işaret yapılır. Her işarette marangoz seviyesini kullanarak yatay bir çizgi yapın. Ardından, bu yatay çizgiler boyunca her 24 inçte bir işaret koyun. Bu işaretlerin her birinde, panelleri beton yüzeye karşı sabitlemek için kendinden kılavuzlu bir duvar vidası ve rondelası sürün. Bu vidaları ve pulları paslanmaya karşı korumanız gerekirse, fiberglas bant ile kaplayın.