Bir Çatı Yalıtımı: Bilmeniz Gereken Her Şey

yalıtımBir çatı yalıtımı söz konusu olduğunda, seçimleriniz şunlara bağlı olacaktır:

çatı tipiniz (düz veya eğimli)
yapısı (kirişlerin derinliği)
yatırım yapma isteğin

Çoğu durumda, Bina Yönetmeliğini aşmak için yapılan ekstra yatırım, iyi harcanmış paradır – geri dönüşlerde çok şey sağlar.

Bir çatı yalıtımı, belki de tüm enerji tasarrufu sağlayan ev iyileştirmelerinin en kolayıdır. Mineral yün ruloları her yerde bulunur ve ucuzdur, yani standart bir evdeki bütün bir çatı, 200 £ ‘dan biraz daha fazla bir harcama ile tavsiye edilen 270 mm’ye kadar yalıtılabilir.

Görevlerin en keyifli olmasa da, çoğu Kendin Yapçının kapasitesi dahilindedir. Ve enerji faturalarınız üzerindeki etkisi, neyi değiştirdiğinize ve çatınızın ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Ayrıca çatı katı yalıtımınız yoksa yapmanız çok daha önemlidir.

Bir Çatının İzolasyonuna İlişkin Bina Yönetmelikleri

Isı yükselir ve bu nedenle Bina Yönetmelikleri çatılardan ısı kaybı ile ilgili gereklilikler duvarlara göre daha katıdır.

Çatı için yürürlükteki İnşaat Yönetmeliklerinde gerekli olan sınırlayıcı U değeri (aşılamayacak maksimum U değeri) 0,20W / m²’dir.

Bir Çatı Nasıl Yalıtılır

İlk karar, eğimli bir çatının tavanda mı yoksa kiriş seviyesinde mi yalıtılacağıdır. Mevcut eğilim, çatı kirişleri arasına taşyünü mantolama fiyatları gibi bir yalıtımın uygulandığı ve böylece çatı kerestelerini sıcak tuttuğu “sıcak çatı” yönündedir.

Düz bir çatı ile bu sorun ortaya çıkmaz, ancak U değeri kısıtlaması ve ihtiyaç duyulan yalıtım miktarı aynıdır.

0.20W / m²’lik bir U değeri elde etmek (yani çatınız duvarlarınızdan daha iyi yalıtılacaktır) 120 mm kalınlığında sert köpük veya 200 mm mineral yün veya doğal yalıtım gerektirir. 0.13W / m²’lik inanılmaz seviyelere vurmak için 300 mm mineral yün veya 180 mm sert köpük gerekir.

Sıcak bir çatı ile olağan süreç, yalıtımı iki katmana bölmektir. 180 mm döşenecekse, kirişler arasında 80 mm’lik bir levha ile kirişler arasına 100 mm’lik bir levha yerleştirilebilir (yalıtım ile kiremitlerin veya arduvazların alt tarafı arasında minimum 25 mm’lik bir hava boşluğu olmalıdır).

Oranlar önemli değildir, ancak bu düzenleme, yalıtım ile çatı kirişi arasındaki boşluklardan kaynaklanan herhangi bir hava akımını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Eski Çatıların İzolasyonunda Alternatif Seçenekler
Mevcut binalar için modern bir seçenek püskürtme köpüktür. Bu sistemler etrafında pek çok tartışma var. Genellikle bir Kendin Yap seçeneği olarak tanıtılıyorlar, ancak bunu yapanlar, iyi yapmak için beceri ve deneyim gerektirdiğini öne sürüyorlar.

Diğer konu ise daha tekniktir ve çatı kerestelerini nemi tutabilen bir malzemeyle kapatmanın etkisiyle ilgilidir. Tartışılamayacak olan şey, püskürtülen köpüğün dokunduğu her şeye çok iyi yapışmasıdır – çatı kaplama keçesi, arduvaz veya kiremit ve kirişler. Bunlardan herhangi birinin çıkarılması gerekirse, püskürtülen köpük düzeltilmesi zor ve pahalı bir iş haline gelecektir ve çoğu kişi tarafından genellikle kötü haber olarak kabul edilir.
Geri bildirim gönder
Geçmiş
Kaydedilenler