Bir Kül Blok Tabanına Bodrum İzolasyonu Ekleme

yalıtımSoğuk bir iklimde yaşıyorsanız, temeli cinderblock olan bir bodrum katına bodrum yalıtımı eklemek bir zorunluluktur. Yalıtım olmadan bodrumunuz soğuk dış havaya daha az dayanıklı olacaktır. Sonuç olarak, bodrum katınızı ısıtmanın istediğinizden çok daha maliyetli olabileceğini göreceksiniz. Bundan kaçınmak için, cüruf duvarlarınıza iyi bir yalıtım ekleyin. Bu projeyi tamamlamak için ihtiyacınız olan yalıtım kurulumu, malzemeler ve araçlar hakkında aşağıdaki bilgilere bakın.

Adım 1 – İhtiyacınız Olan İzolasyonun R Değerini Belirleyin
Yaşadığınız iklime bağlı olarak, R-3’ten R-21’e kadar her yerde derecelendirilmiş ısı direncine sahip izolasyona ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgileri sağlayacak grafikler çevrimiçi olarak ve yerel ev geliştirme mağazanızda mevcuttur. Çeşitli mevcut yalıtım tiplerini karşılaştırın ve bunlardan hangisine ihtiyacınız olan R değerini sunduğuna dikkat edin. İstenilen R değerine sahip rijit levha yalıtımı satın alın.

Önerilen makale: jotun ahşap boyası renk kataloğu ve boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Adım 2 – Pas Şeritlerini Takın
Yalıtımınızı ekleyeceğiniz tüm dış duvarların toplam genişliğini belirleyin. Duvarınıza takmanız gereken paslanma şeritlerinin sayısını belirlemek için bu rakamı 16’ya bölün. Furring şeritlerinizi bodrum katınızdan tavan kirişlerinize bağlamanız gereken uzunlukta mantolama çeşitleri satın alın veya kesin.

Cinderblock duvarınızda her 16 inçte bir dikey tebeşir çizgisi yerleştirin. Bu çizgilerin eğik olduğundan emin olun. Duvar vidalarını takacağınız çapak şeritlerinizden birine delik açın. Çapak şeridini duvara yaslayın ve duvar boyunca her deliğin yerini işaretleyin. Yığma ucunuzu kullanarak duvar bloğuna işaretlerinizi koyduğunuz bir delik açın. Daha sonra duvar vidalarını veya beton vidaları kireç şeridinden duvara vidalayın. Her çapak şeridi için aynısını yapın.

Adım 3 – Yalıtım Levhalarınızı Kesin, Yapıştırın ve Kalafatlayın
Yalıtım levhasını kiriş şeritlerinize uyacak şekilde kesin. Boruların veya kablonun bodrum katınıza duvarlardan girdiği alanlarda, garip şekilli alanlara uyacak şekilde yalıtımı kesin. Bu parçaları yerine yapıştırın.

Yalıtım levhalarınızın tutturulacağı duvara 0,25 inç yapıştırıcı sürün. Yalıtım levhasını kiriş şeritleri arasına bastırın. Soğuk havanın bu alanlara girmesini önlemek için kesilmiş yalıtım levhalarınızı kiriş şeritleri arasına mümkün olduğunca sıkı takın.

Bu şeritleri köpük yalıtım yapıştırıcısı kullanarak duvara yapıştırın. Yerlerine yapıştırıldıktan sonra, kalafatla, panoların arasındaki tüm boşlukların yanı sıra garip şekilli yalıtım parçalarını ve kalaylı şeritleri yapıştıran boşlukları doldurun.

Adım 4 – Bir Buhar Bariyeri Kurun
Yapıştırıcı kuruduğunda, yeni taktığınız izolasyona plastik bir tabaka kesin ve yapıştırın. Bu tabaka duvarlarınızdan geçebilecek nemi dışarıda tutmak için bir buhar bariyeri görevi görecektir.