Bir Profesyonel Gibi Boya Yapmanın 9 Adımı

Mükemmel renge karar verdiniz, bu yüzden resmin en zor kısmı zaten arkanızda. Şimdi asıl yapılan işe geçmek istiyorsunuz ve bunun bir profesyonel tarafından yapılmış gibi görünmesini istiyorsunuz. Merak etme! Bu yönergeleri izleyin ve herhangi bir profesyonelin dikkatini çekecek bir boya işi elde edebilirsiniz.

Adım 1 – Doğru Boya Türünü Seçin
Lateks ve su bazlı boyalar, daha az duman yaydıkları, çabuk kurudukları ve daha kolay temizleme işlemine sahip oldukları için en popüler seçimlerdir. Lateks boya ayrıca zamanla solmaya veya sararmaya daha az eğilimlidir ve nemin dışarı çıkmasına izin veren nefes alabilen bir yüzey sağlar. Bu, nem birikmesinden muzdarip boyalı yüzeyler, duvarlarda küf ve küf oluşumlarından bahsetmeye gerek yok, kabarma ve kabarcıklanma hasarı için daha büyük risk altında olduğundan faydalıdır.

Alkid veya yağ bazlı boyalar daha dayanıklı olma avantajına sahiptir. Alkid boyalar, lateksin 50 derecelik kesme noktasından daha düşük sıcaklıklarda da uygulanabilir. Yoğun tebeşirle (elinize bulaşan toz halindeki madde) dış yüzeyleri yeniden boyarken veya halihazırda üçten fazla boya katmanına sahip iç veya dış yüzeyleri yeniden boyarken her zaman alkid boyaları seçmelisiniz. Alkid boyaların uygulanması lateks boyalardan daha zor olabilir, çünkü daha kalındırlar ve temizlik sırasında terebentin, tiner veya başka bir solventin kullanılmasını gerektirirler.

Eski boyanızın doğasından emin değilseniz, bir beze biraz denatüre alkol sürüp yüzeye sürmek iyi bir testtir. Paçavra üzerinde lateks boya çıkacak, ancak yağ/alkid çıkmayacak. Son kat olarak lateks kullanmak istiyorsanız, mevcut yağlı boyayı kaplamak için bir yağlı astara ihtiyacınız olduğundan, yüzeyde halihazırda ne tür boya olduğunu bilmek önemlidir.

Dış yüzeylerde, lateks üzerine yağ boyanmamalıdır, ancak birçok uzman, en iyi dış cephenin bir alkid astar ile başladığını ve ardından lateks boya ile devam ettiğini öne sürmektedir. Bir mutfak veya banyoyu boyarken bu alanlar için özel olarak tasarlanmış boyaları tercih edin. Bu boyalar küf, küf ve neme karşı daha dayanıklıdır. Ek bir masraf gibi görünse de, maliyeti buna değer. Yerel boya mağazanıza ne önerdiklerini sormak genellikle iyi bir fikirdir.

Adım 2 – Doğru Bitirmeyi Seçin
Boya parlaklığı olarak da bilinen boya cilası, boyalı bir yüzeyin sahip olacağı parlaklık ve dayanıklılık seviyesini belirler. Düz, yumurta kabuğu/saten, yarı parlak ve çok parlak dahil olmak üzere çok çeşitlidirler. Doğru bitiş önemlidir, özellikle de çoğu boya dört çeşidin hepsinde bulunduğundan.

Düz boyalar, küfü yarı parlak veya çok parlak yüzeylere göre daha kolay çeker; Bunun nedeni, daha parlak boyaların, kalıbın tutunabileceği daha az gözeneklere sahip olmasıdır. Bununla birlikte, düz boyalar yüzeydeki kusurları gizlemede daha iyidir. Yüzeylerin daha pürüzsüz ve düzgün görünmesini sağlarlar.

Küf ve küflenmeye karşı dayanıklı olmasının yanı sıra yarı parlak ve çok parlak boya da daha dayanıklıdır ve kolayca silinebilir. Koridorlar, girişler veya çocuk oyun odası gibi yoğun trafik alanları için mükemmel hale getiren lekelere ve sürtünmeye karşı dayanıklıdırlar.

Yumurta kabuğu veya saten kaplamalı boyalar, düz ve parlak kaplama seçenekleri arasında yer alır. Yatak odaları ve oturma odaları için idealdirler. Bir odaya daha fazla derinlik ve sıcaklık verirler ve düz boyalardan biraz daha dayanıklıdırlar. Aslında, o kadar dayanıklıdırlar ki, bir dizi üretici, evinizdeki bir duvardaki çizikleri bitirmeden temizlemeniz gerektiğinde, ovma gibi eylemlere dayanması garanti edilen düz veya mat son kat boyalar formüle etmiştir. . Bu sizin için çekici bir özellik gibi görünüyorsa, yerel boya satıcınızdan bu tür bir cila isteyin, ancak biraz daha fazla ödemeyi bekleyin. Küçük çocuklu evler bu tür boyalar için mükemmel adaylardır.

Adım 3 – Boyanızı Hazırlamanın Sırrı
Bir galon boya yaklaşık 400 metrekarelik bir alanı kaplayacaktır. Boyadığınız alan birden fazla galon gerektiriyorsa veya birden fazla kutu kullanmanızı gerektiriyorsa, başlamadan önce tüm boyaları karıştırın. Buna boks denir.

Farklı kutular, kutuda belirgin olmayan, ancak duvarlarınızda belirgin hale gelen ince renk varyasyonlarına sahip olabilir. İki kat yapmayı planlıyorsanız, ilk başta boyaların sadece yarısını karıştırabilirsiniz. Ardından, ikinci katı uygulamadan önce kalan boyayı karıştırın. Boyanızı kutulamak, boya işinizi zirveye taşıyacak ve profesyonel görünmesini sağlayacak küçük bir adımdır.

Geçmişte boyadıysanız ve bitmiş üründe kusurlar veya renk farklılıkları fark ettiyseniz, boyayı gayet iyi uyguluyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, boyayı kutulamadan, son jotun ahşap boyası renk kartelası gibi boya işinizin nasıl sonuçlandığını baltalayan bu ince güvenlik açığına karşı kendinizi savunmasız bıraktınız.

Adım 4 – Doğru Araçları Seçin
Elektrikli silindirler ve boya püskürtücüler zaman kazandırabilirken, daha küçük veya karmaşık odalar için pratik değildir. Bu odaların boyanması geleneksel tarzda yapılması daha iyidir. Çoğu iş için ihtiyacınız olan tek şey bir rulo, bir tepsi ve düzeltme ve detay çalışmaları için 1 inç ila 4 inç arasında değişen birkaç fırçadır. Boyamayı planladığınız alanın etrafındaki yüzeyleri hazırlamak ve korumak için gerekli ekipmana da sahip olduğunuzdan emin olun.

Adım 5 – Yüzeyi Hazırlayın
Boyamadan önce yüzeyinizi hazırlamamak, boyanızın dayanıklılığını azaltacaktır. Daha da kötüsü, kapatmaya çalıştığınız tüm kusurlar, izler ve kusurlar görünür kalacaktır.

Bu muhtemelen birçok insanın atladığı veya köşeleri kestiği bir başka adımdır ve boya profesyonellerini amatörlerden ayıran şey budur.

kaldırma
Yapmanız gereken ilk şey, duvarlardan her şeyi kaldırmak. Perdeleri indirin ve anahtar plakalarını ve duvarlarda asılı olan resimleri veya diğer nesneleri çıkarın. Ardından, çevredeki tüm zeminleri, dolapları ve armatürleri damla bezle, düzleştirilmiş oluklu kutularla veya ağır, kahverengi kağıtla kaplayın.

Temizlik
Ardından, yağlı veya kirli birikmiş veya kalıntı olan bir mutfak veya duvarları boyaıyorsanız, duvarları temizlemek ve iyice düzeltmek istersiniz. Sıcak su ve biraz deterjan sabunu kullanın, ardından iyice durulayın. Aksi takdirde duvarların yıkanması gerekli veya tavsiye edilmez.

Onarım
Duvarlar kuruduktan sonra, tüm delikleri, çatlakları veya derzleri dolgu macunu ile yamalayın. Kurumasını bekleyin ve pürüzsüz olana kadar ince dereceli zımpara kağıdı ile zımparalayın. Ayrıca, parlak yüzeyleri zımparalayın. Tüm kalıntıları temizlemek için tüm zımparalanmış yüzeyleri nemli bir bezle silin. Boyanız için temiz, tozsuz bir yüzey sağlamak için döşemeyi silin.

Adım 6 – Yüzeyleri Koruyun
Sabit bir eliniz varsa, kenarları kapatmak için maskeleme bandına ihtiyacınız olmayabilir. Bunu yapmazsanız, özellikle boyalı yüzeylerde normal maskeleme bandı kullanmak yerine özel mavi ressamın bandına yatırım yapın. Normal maskeleme bandı, korumaya çalıştığınız yüzeye zarar verebilir.

Kapı kolları, menteşeler ve çekmeler gibi donanımları boyamadan önce korumak için folyoya sarın. Son olarak, boyama yaparken yanınızda nemli bir bez ve kağıt havlu bulundurun. Yeterince çabuk yakalanırsa, dökülen boyaların çoğu bunlarla çıkarılabilir.

Bunun önemini küçümsemeyin. Odanızda ve zeminde çirkin boya lekeleri ve çevre boyunca damlalar varsa, köle olduğunuz duvarların güzelliğinden kimse fışkırmayacak.

Adım 7 – Karışıklıklar Olmadan Önce Hazırlanın
Boya kutusunu açtıktan sonra, kutunun içinde uzanan ince oluğa, tutma oluğuna yaklaşık beş veya altı delik açmak için bir çivi kullanın. Korudaki delikler, boyanın kutuya geri akmasını sağlar. Yağ bazlı boyalarla boyama yapıyorsanız, elinizin altında tiner veya terebentin olduğundan emin olun. Lateks boyalar sabun ve su ile temizlenir.

Fırçalarınızı temizlemek yerine kısa bir süre ara vermeniz gerekiyorsa, onları plastik bir torbaya veya plastik sargı veya alüminyum folyo ile sarın. Bu nedenle, ihtiyacınız daha acil hale gelmeden önce bu çantaları veya folyoları elinizin altında bulundurun.

Adım 8 – Gerektiğinde Hazırlayın
Yeni alçıpanın, lekelerin veya güçlü, koyu renklerin kaplanması gibi belirli durumlar, boyamadan önce bir kat astarla büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Doğru tipte astar kullanın ve boyanızla aynı renkte olmasını sağlayın. Ek bir adım gibi görünebilir, ancak astarlar yapmanız gereken kat sayısını azaltmaya yardımcı olur. Her iş bunu gerektirmez, ancak bu özel durumlarda gerçekten fark yaratır.

Adım 9 – Bir Profesyonel Gibi Boyayın
Bir ruloya sığmayacak kadar sıkı olan herhangi bir alanı kaplamak için bir fırça kullanın. Duvarın tavan ve zeminle birleştiği tüm pencere ve kapıların etrafına ve köşelere bir inçlik bir boya kenarlığı fırçalayın. Bir fırça kullanırken, boyanın kıllarını boyanın yarısına kadar batırın ve ardından fazlalığı gidermek için fırçayı kenara vurun. Sapı tabanda tutun ve kılların hafifçe bükülmesi için hafifçe bastırın. Fırçayı duvara, trimden biraz uzağa yerleştirin. Boya fırçayı terk ederken o boşluğu dolduracaktır. Hafif bir baskı uygularken kılların uçlarının trime hafifçe dokunmasına izin verin. O alana yuvarlanmadan önce keskin kuruyan çizgilerin oluşmasını önlemek için stoklarınızı döşeme, zemin veya tavanlardan uzaklaştırın. Herhangi bir çizgi oluşmasını önlemek için her iki yönde fırçalayın. Ruloyu kullanmaya gittiğinizde boyanın hala ıslak kalması için küçük bölümler halinde çalışın.

Rulolar, az renk değişimi ile eşit kaplama sağlar ve bir fırça ile boyamaktan çok daha hızlıdır. Rulonuzun, boyadığınız yüzey için doğru şekerlemeye sahip olduğundan emin olun. Silindiri, iyice kaplanacak, ancak doygun olmayacak şekilde boyaya batırın. Boyayı düzgün bir şekilde yaydığından emin olmak için merdaneyi tavanın kenarlarından geçirin. Silindirinizle yaptığınız her “daldırma” için yaklaşık dört fit yüzey kaplamaya hazırlanın.

En iyi sonuçları elde etmek için, duvara büyük bir M boyayın ve ardından boyayı yaymak için bir yandan diğer yana yuvarlayın, M’yi doldurun. Düzgün bir yüzey için hafif yukarı ve aşağı vuruşlarla bitirin. Bir uzatma direği kullanmayı düşünün. Bu, zeminden en fazla 8 ila 10 fit tavana kadar güzel bir eşit vuruş elde etmenize yardımcı olacaktır.