Bir Profesyonel Gibi Kaynak Nasıl Yapılır?

Dövme kaynağı (FOW), özellikle demirciler için sahip olunması gereken önemli bir beceridir. İşlem özellikle zor olduğundan, demirciler ve kaynakçılar boş zamanlarında dövme yapmaya teşvik edilir. Düzenli pratikle, sonunda zanaatı mükemmelleştirebilirler. Bu yazıda, nasıl kaynak yapılacağına dair adım adım bir kılavuz listeleyeceğiz.

Dövme Kaynak Nedir?
Dövme kaynağı, iki metal parçasının birleştirilmesi işlemidir. Kulağa başka bir kaynak işlemi gibi geliyor, değil mi? Ama o kadar da benzer değil. Dövme kaynağında, iki farklı metal parçasını ısıtarak ve sonra onları bir olmaya zorlayarak birleştirebilirsiniz. Doğru teknik, ısı ve basınçla hemen hemen her iki metali tek bir metal haline getirebilirsiniz.

Dövme Kaynak Kılavuzu
FOW’da, bir kaynakçı veya demirci önce metali ısıtır ve ardından onları bir metal haline getirir. Hatta bazıları, iki parçayı birleştirmek için yeterli baskı uygulamak için presleri kullanır. Kaynağı doğru şekilde elde etmek için, adım adım uygun bir prosedürü izlemeniz gerekir.

Metalleri ısıtın
Her metalin erime noktası farklıdır. Her parçanın ihtiyaç duyduğu ısı miktarı metal cinsine ve özelliklerine göre değişir. Birkaç farklı çelik sınıfı vardır ve kimyasal yapılarına göre sınıflandırılırlar.

Kimyasal bileşimlerine bağlı olarak, her kare çelik çubuk fiyatları kategorisi için gerekli ısıtma sıcaklığı değişir. Alüminyum gibi bazı demirli metallerin gerçekten düşük ısıtma noktaları vardır. Yumuşak ısıyla bile kolayca kalıplayabilirsiniz.

Metalleri ısıtırken sarımsı bir renge dikkat edin. Bundan sonra bile sıcaklığı artırmaya devam ederseniz, metal oksitlenmeye başlayacaktır. Bu olduğunda, düzeltmenin bir yolu yoktur ve harap olan parçayı yeni bir parça malzeme ile değiştirmeniz gerekir.

İlk denemede metalinizi mahvetmemek için, metalinizi yalnızca iyi bir turuncu ısıya getirdiğinizden emin olun.

Serpin akı
Metali ateşten çıkarır çıkarmaz, akı serpin. Atmosferik kirlenmeye karşı düşük sıcaklıkta bir kalkan görevi görür. Ortamdaki Oksijen sıcak çeliğe temas ederse yüzeyde pullar oluşturarak gözenekli kaynaklara neden olabilir. Ölçekler ayrıca metalin kaynak yapmasını engeller.

Borax 20 Mule en uygun fiyatlı seçenek olarak hizmet vermektedir. Piyasadaki nispeten daha ucuz alternatiflerden biri olmasının yanı sıra çoğu metalle yeterince iyi çalışır. Borax, tüm yeni başlayanlar veya hobiler için en iyi sonucu verir. Diğer seçenekler arasında Kolay Kaynak ve Susuz Boraks bulunur. Bunların her ikisi de amaca nispeten iyi hizmet ediyor.

Flux kullanmadan kaynak yapmak istiyorsanız, Oksijensiz bir brülöre ihtiyacınız olabilir veya doğru miktarda beceri ve uzmanlığa sahip olabilirsiniz.

Ateşe geri dön
Metalleri erittikten sonra, dikkatlice tekrar ateşe koymalısınız. Isınan metallerin doğrudan hava akımıyla temas etmemesine dikkat edin. Bu olursa, koruyucu tabakaya bir miktar oksijen nüfuz edebilir ve bu da kireçlenmeye neden olabilir.

İş parçasının limon sarısı rengine dönmesine izin verin. Ateşe didymium gözlükle bakmadığınız sürece metalin rengini doğru tespit edemezsiniz. Kireç sarısı rengine ve kaynak işlemi sırasında yayılan radyasyona karşı koruma sağlarlar.

Metal, mükemmel sıcaklıktayken ışıltılı ve neredeyse kaygan görünecektir. Çıplak gözle, doğru sıcaklıkta olduğunu anlayamazsınız, bu nedenle gözlüklerinizi taktığınızdan emin olun. İş parçasını aşırı ısıtırsanız, metaller oksitlenir ve baştan başlamanız gerekir.

Kaldır ve Güvenli
Bir sonraki adım, bağlantı metallerini ateşten çıkarmak ve bir parça metal tel ile sabitlemektir. Bunu yapmak, esas olan birincil kaynağı oluşturur. Başlangıçta metal, dövmeniz için çok sıcak olacaktır. Onu şekle sokmaya yönelik herhangi bir girişim felaketle sonuçlanabilir ve sonunda tüm süreci tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz.

İki parçanın biraz birleşmesine izin verin. Bunu yapmak metalin biraz soğumasını sağlar. Çalışacak bir tabanınız olduğunda, eklemi mükemmelliğe basınçlandırabilirsiniz.

Mükemmelliğe Çekiç
Dövme işlemini bitirmek için bir çekiç veya hidrolik bir çekiç kullanabilirsiniz. Uzmanlık ve deneyimin işe yaradığı yer burasıdır. Uyguladığınız baskı miktarı doğru olmalıdır. Kaynakların yerini değiştirebileceği için aşırı güç kullanmadığınızdan emin olun.

İkisini bir arada yaşamaya zorlamak için yeterli baskıyı kullanmanız gerekir. Her iş parçası farklı miktarda stres gerektirir. Metalin kalınlığı ve kimyasal yapısı, kullanmanız gereken güç miktarını belirler.

Daha kalın metal levhalar, daha ince katmanlara kıyasla daha fazla güç gerektirir. Çekiç darbeleri sağlam ve istikrarlı olmalıdır. Doğru rehberlik ve süreç anlayışınız olduğu sürece, dövme çocuk oyuncağı haline gelir.

Yukarıda belirtilen adımları dikkatli bir şekilde takip ettiğiniz sürece kısa sürede sağlam bir kaynağa sahip olmanız gerekir.

Temel Koruyucu Ekipman
Demirciler çıplak alev ve çekiçle uğraşırlar. Bu nedenle, güvenlik onlar için son derece önemli olmalıdır. İşlem sırasında yaralanmamaları veya kendilerini yakmamaları için aşağıdaki güvenlik ekipmanlarına sahip olmaları gerekir:

Aleve Dayanıklı Tulumlar – kaynakçının kıyafetlerinin alev almamasını sağlarlar. Bir demirci veya demirci kaynakçısı olarak sürekli olarak yüksek ısıya maruz kalacaksınız. Her zaman çok kararlı olmayan çıplak alevlere yakın olacaksınız. Ateşe dayanıklı giysiler giymiyorsanız, demirhaneye yaklaşmadığınızdan emin olun.

Didimyum camlar – Uygun camlar olmadan malzemenin istenen sıcaklığa ulaştığını tespit edemezsiniz. Demirciler termometre veya dış sıcaklık ölçüm cihazları kullanmadıkları için uygun gözlük takmaları gerekir. Onlar olmadan alevlerin ötesini göremezler ve metal oksitlenebilir.

Güvenlik Botları – Kaynak yaparken gerçekten ağır iş parçalarıyla uğraşırsınız. Ağırlığının yanı sıra, kendinizi yanıklardan da korumanız gerekir. İşlem sırasında erimiş metal veya sıcak metal parçaları ayağınıza düşebilir. Özellikle malzemeyi derz içine çakmaya başladığınızda, bir kaza durumunda ayaklarınızın sıcak ve ağır nesnelerden iyi korunması için uygun güvenlik botlarını giydiğinizden emin olun.

Kulak Tıkaçları – Dövme kaynağında, gürültülü bir süreç olabilen iş parçalarını tek parça halinde çekiçlemeniz gerekir. Kulaklarınızı korumak için her zaman elinizin altında kulak tıkaçları olmalıdır. Aksi takdirde, kulak zarınıza kalıcı olarak zarar verebilirsiniz.

Eldivenler – Pek çok dövme kaynakçı, işlem sırasında bir engel buldukları için kaynak yaparken eldivenleri dışarıda bırakır. Ancak, tüm kaynak işlemlerinde yüksek ısı kullanıldığından, herhangi bir kaynak işlemi yaparken bunları her zaman takmanızı öneririz.

Dövme kaynağı için, metali ateşe atmanız, çıkarmanız ve birkaç kez değiştirmeniz gerekir. Neredeyse erimiş bir metal parçasıyla uğraşıyorsunuz ve ellerinizi korumanız gerekiyor. Sadece bir bez kullanmak ideal koruma seviyesini sağlamayacaktır.

Yukarıda belirtilen adımları harfi harfine takip edip özen gösterirseniz ve tüm kişisel koruyucu ekipmanlarınız yanınızdaysa, kısa sürede profesyonel bir kaynakçı olabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, üzerinde çalıştığınız metaller hakkında biraz pratik ve bilgi.