Blok İşleri Rehberi

yalıtımNeden Blok Çalışması?

Duvarcılık mı yoksa ahşap çerçeve ile mi inşa edileceği konusu, neredeyse tamamen tuğla ve blok olan toplu konutların aksine, giderek artan sayıda evin ahşap çerçeveden yapıldığı kendi kendine inşa dünyasında sıcak bir konudur.

Aradaki fark, ahşap karkas evlerin saha dışında prefabrike olabilmesinde yatmaktadır, bu da doğrudan kendi kendine inşaatçılara hizmet veren çok sayıda uzman ahşap çerçeve üreticisi olduğu anlamına gelir.

Yine de tuğla ve bloğun çeşitli faydaları vardır. Başlangıç ​​olarak, daha yüksek seviyelerde termal kütle sunar ve bina mantolama iyi yalıtıldığında, kereste kadar enerji verimli olabilir. Aynı zamanda iyi anlaşılmış bir sistemdir, yani yerel olarak mevcut inşaatçı veya malzeme sıkıntısı yoktur. Ama belki de en önemlisi, duvarcılık savunucuları, malzemenin sunduğu içsel sağlamlık ve ses geçirmezlik hissinin tadını çıkarırlar.

Büyük Sorunlar

İzolasyon. ICF (yalıtımlı beton kalıp) haricinde, blok işi tipik olarak, çift cidarlı blokların (genellikle tuğla duvarlardan biri) sandviç yalıtımı sağladığı bir boşluk oluşturarak yalıtılır. Yapı Yönetmeliklerinde yapılan son değişiklikler nedeniyle, bu boşluğun muhtemelen en az 125 mm genişliğinde olması gerekmektedir.

Hava sızdırmazlığı, önümüzdeki yıllarda blok işlerinin karşı karşıya olduğu en büyük sorun olacak – Hükümet bizi daha da hava geçirmez evler inşa etmeye itiyor – çünkü kendini hava geçirmez bir yapıya, ayrıca ahşap çerçeveye veya SIP’lere (yapısal yalıtımlı paneller) ödünç vermiyor. Bununla birlikte, özel bantlar ve membranların kullanılması gibi hava geçirmezliği artırmak için basit önlemler alınabilir.

Birinci Seçenek: Aircrete

Özet: Basınçlı pişirme havasının betona dönüştürülmesiyle yapılan ultra hafif bloklar. 1980’lerden beri ev inşaatı endüstrisine hakim oldular.

Artıları: Tuğlalar tarafından sevilir, çünkü kullanımı kolaydır, kesilmesi kolaydır ve döşenmesi affedilir. Çok hafif oldukları için makul bir yalıtım sağlarlar ve bu nedenle duvarlarda U-değerlerini düşürmek için kullanılabilirler.

Eksileri: Sıvacılar, hareket ve çatlama ile ilgili sorunları bildirdikleri için hava betonu pek sevmezler. Bunun iki yolu vardır: Biri duvarlara yapıştırılmış alçı levhayı kullanmaktır (nokta ve dab), diğeri ise sıvaya fiber takviyesi eklemektir.

Maliyet: Yaklaşık 20 £ / m2

İkinci Seçenek: İnce Eklem

Özet: Hava beton bloklar kullanır, ancak geleneksel 10 mm çimento harcı yataklarını ortadan kaldırır, bunun yerine fayans yapıştırıcısına benzer özelliklere sahip 2-3 mm tutkal harcı kullanır.

Artıları: Çok hızlı bir şekilde kurulur ve böylece blok katmanlarının çok daha büyük blokları kullanmasını ve bunları duvarlara daha hızlı inşa etmesini sağlar, böylece işçilik maliyetlerinden tasarruf sağlar. Akıllıca kullanıldığında, hızlı inşaat gibi saha dışı yöntemlerin (yani ahşap çerçeve) pek çok faydasını ekleyebilir.

Eksileri: Malzemeler daha pahalıdır, ancak bu daha düşük işçilik maliyetleri ile dengelenir.

Maliyet: Yaklaşık 20 £ / m2

Üçüncü Seçenek: Beton

Özet: Geleneksel (beton öncesi) beton blok işleri hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok üretici ve çok sayıda blok çeşidi vardır, bazıları diğerlerinden daha yoğun ve bazıları temeller için tasarlanmıştır.

Artıları: Hava betondan biraz daha ucuzdur ve genellikle temellerde, kiriş ve blok zeminlerde ve açık yüzlü bir blok işi bitirmek istediğiniz yerlerde tercih edilir. Yüksek termal kütle elde etmek için iyidir.

Eksileri: Aircrete göre çalışmak daha fazla emek gerektirir ve daha kalın yalıtım gerektirir.

Maliyet: Yaklaşık 18 £ / m2

Dördüncü Seçenek: ICF

ICF (yalıtımlı beton kalıp) sistemleri, hazır karışım beton, içi boş göbeğe dökülmeden önce bir duvara monte edilen içi boş polistiren blokların etrafına dayanır. Yani izolasyonla başlayıp betonu sonradan ekliyorsunuz.

Artıları: Oluşturması kolay, süper yalıtımlı ve hava geçirmez bir yapı elde edersiniz – aslında, bazı ICF’ler vasıfsız işçiler tarafından inşa edilmek üzere tasarlanmıştır. İşlenmiş dış yüzeylerle çok iyi çalışır ve genel olarak geleneksel blok işlerinden daha ucuza çalışabilir.

Eksileri: Tuğla işi gibi belirli kaplamaları eklemek pahalı olabilir.

Maliyet: 40 £ / m2 ancak izolasyon dahil.

Karar Verme

Blok yapıyı tercih eden çoğu kendi kendine inşaatçı, ince bağlantı sistemi kullanarak veya kullanmadan hava betonu seçecektir. Hafif olmaları nedeniyle blokların döşenmesi çok daha kolaydır, bu da onu duvarcılar arasında popüler bir sistem haline getirir. Ancak bu, yoğun betonun avantajlarına sahip olmadığı anlamına gelmez – yüksek seviyelerde termal kütle dahil etmek isteyen tasarımcılar için, bu, evin iç ısıyı etkili bir şekilde depolamasına ve düzenlemesine izin veren ideal bir malzemedir.

Kendin-yap temeline daha yoğun bir şekilde dahil olmayı umuyorsanız, beton dökülmeden önce duvarlar inşa etmek oldukça basit olduğu için ICF sizin için bir sistem olabilir. Ek olarak, ek duvar yalıtımı satın almaya gerek yoktur ve geleneksel duvarcılıktan çok daha fazla hava geçirmezdir.

Diğer bloklar: Durisol, Clay, Marmox?
Durisol blokları% 80 geri dönüştürülmüş ahşaptan yapılmıştır, çürümeye veya yanmayacak şekilde işlenmiştir – bir tür doğal ICF.