Bodrum Tavan İzolasyonu

yalıtımBodrumlar genellikle evinizde zaten mevcuttur ve şu anda depolama amacıyla kullanılmaktadır – bu iyi bir alan kaybı gibi görünebilir ve odanın sadece küçük bir amaç değişikliği size çok daha fazla alan kazandırabilir gibi görünebilir

Bodrum Tavan İzolasyon Artıları ve Eksileri
İster mevcut bodrumunuzu yeniliyor olun, ister tamamen yeni bir bodrum kazıyor olun, evlerinde yeni alan yaratmak söz konusu olduğunda, yukarı doğru değil aşağı doğru gitmeyi seçen çok sayıda insana katılıyorsunuz.

Evimize alan eklemek, değerini artırabilir ve daha uyumlu bir aile alanına yol açabilir. Birçok durumda daha büyük bir eve taşınmaktan daha ucuzdur.

Önerilen makale: italyan desenli boya ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Ancak bu alanı ve özellikle bodrum tavanını yalıtmaya ne dersiniz. Tavanı yalıtmak gerekli midir ve bunu yapmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Şimdi öğrenme zamanı…

Bodrum Dönüşümleri: Büyüyen Bir Trend
Halifax Insurance tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırma, loft dönüşümlerinin sadece% 43’üne kıyasla, bodrum dönüşümleri veya yapıları için planlama uygulamalarında son beş yılda% 183’lük bir artış olduğunu buldu.

Planlama izni gerektiren kış bahçeleri isteyenlerin% 3 oranında düştüğü görülüyor. Görünüşe göre bodrumlar her zamankinden daha popüler bir seçim.

Bunun nedenleri çoktur. Birincisi, bodrumların genellikle evinizde zaten var olduğu ve şu anda depolama amacıyla kullanıldıklarıdır – bu iyi bir alan kaybı gibi görünebilir ve odanın sadece küçük bir amaç değişikliği size verilecek gibi görünebilir çok daha fazla alan.

Başka bir neden, bodrum katınızın evin geri kalanına çatı katından daha yakın olmasıdır. Sonuç olarak, bir yaşam alanı, eğlence odası veya hatta bir mutfak olarak kullanılabilir.

Kış bahçeleri de değişen sıcaklıklardan muzdarip olabilirken, iyi yalıtılmış bir bodrum katının yıl boyunca eşit bir sıcaklıkta kalması muhtemeldir.

Neden Bodrumunuzu Yalıtın?
Bodrumunuzu doğru bir şekilde yalıtmak çok önemlidir. Alan yeraltında olduğundan, nemli sorunlara eğilimlidir ve duvarlar hem tanklanmış hem de iyi yalıtılmış olmalıdır.

Bu genellikle su geçirmez render katmanları ve suyu binadan uzaklaştırmak için kanallar içeren çok katmanlı bir duvar inşa etmek anlamına gelir.

Bu genellikle sıcak ve nemli bir oda oluşturmak için sprey köpük izolasyonu veya ısı yalıtım malzemeleri levhaları ile yalıtılır. Bodrumunuzu yalıtmak, neredeyse her zaman bir profesyonel tarafından yapılması gereken bir iştir ve bu nedenle, çatı katınızı yalıtmak gibi daha ucuz bir yalıtım işi değildir.

Ancak tavan biraz farklı. Çatı katınızın tavanı da üst odanın zemini, yani yalıtımın hem havadan geçen bir bariyer hem de evin bir bölümünden diğerine geçen gürültüde bir azalma sağlaması gerektiği anlamına gelir.

Bodrum yatak odası veya yaşam alanı olarak kullanılıyorsa, bu daha da önemlidir.

Bodrum Tavan İzolasyonu: Yararları

● Bodrum tavanınızın yalıtılması, bodrum katında üretilen ısının yalıtımın içinden ve yukarıdaki odalardan geçmemesini sağlar (böylece bodrum katını soğuk bırakır). Isı yükselir, bu nedenle bodrumlardan ısı kaybı özel bir sorundur. Bodrumunuzun tavanını izole etmemeyi seçerseniz, ısıyı odada tutmak için gerçek sorunlarınız olacak ve bu da ısıtma için enerji faturalarının artmasına neden olacaktır.
● Yalıtım, evinizin alt ve üst seviyeleri arasında mükemmel bir ses bariyeri sağlar. Üst kattan yürüme gürültüsü çok rahatsız edici olabilir ve bodrum katını bir eğlence alanı olarak kullanıyorsanız, üst kattaki herkes için çok gürültülü olabilir.
● Bodrum odası daha sıcak ve sıcak hissedecek ve iyi yalıtılmışsa eşit sıcaklıkta kalacaktır. Bu, tavanı içerir, çünkü bu, ısının yükselmesini ve alandan çıkmasını önlemek için bir yol sağlar.
● Bodrumunuzun tavanının yalıtılması, yukarıdaki zeminin yapısal bütünlüğüne yardımcı olarak daha sağlam bir yapı sağlar.

Bodrum Tavan İzolasyonu: Dezavantajları
● Doğru miktarda sıcaklık koruması ve gürültünün azaltılması için bodrum katınızın tavanına yeterli yalıtım eklemek, bazı kafa yüksekliklerinizi kaybetmeniz anlamına gelebilir. Fiber tipi yalıtım kullanıyorsanız, ancak sprey köpüğü bu sorunu çözebilecek daha düşük bir kalınlık seçebileceğiniz anlamına gelir.
● Tavanı izole ederek, evin geri kalanından tamamen kesilmiş bir oda yaratıyorsunuz – bu hava akışının azaltılabileceği anlamına gelir. Bu nemli ve yoğuşmaya yol açabilir, bu nedenle küf sorunlarına yol açabilecek hiçbir nem birikiminin olmamasını sağlamak için bir tür havalandırma eklemek mantıklıdır. Tek gereken basit bir açık pencere veya aspiratör olabilir. Açık hücreli sprey köpük, hava akışına izin verdiği için tavanlar için mükemmel bir seçenektir.
● Islanırsa etkinliğini kaybeden bir yalıtım türü seçerseniz, yanlış bir seçim olabilir. Fiberglas yalıtım neme ve neme eğilimlidir ve ıslanırsa gerçekten kolayca kuruyamaz. Bu durumda, tek seçenek değiştirmektir.

Bodrum Tavan İzolasyonu: Sprey Köpük Neden Daha İyi?

Bodrum tavan yalıtımı için en iyi seçeneklerden biri, yapısı içinde bol miktarda hava kabarcığı olduğu için sprey köpük ve özellikle açık hücreli köpüktür.

Bu hava kabarcıkları, üst ve alt odalar arasında az miktarda hava akışına izin verir, ancak yine de gürültü hareketini yavaşlatır. Aynı zamanda muhteşem R-değerleri sunabilir, ancak diğer yalıtım tiplerinden daha ince bir tabakaya sahiptir. Kafa yüksekliğinin zaten bir sorun olduğu bir odada, bu önemli bir faktör olabilir.

Sprey köpük yalıtımı ulaşılması zor alanlar için mükemmeldir ve yapının sağlamlığına katkıda bulunabilir. Ayrıca zemin görevi gören bir tavanda, bu son derece yararlıdır.

Ayrıca düz yalıtım panelleri de kullanabilirsiniz, çünkü bu dekorasyon için düz bir tavan elde etmenin kolay bir yoludur. Bu paneller beklediğiniz gürültü koruması ile aynı seviyede olmayabilir, ancak evinizdeki ısı kaybını azaltmak için uygun bir seçenektir.

Mineral veya fiberglas yün izolasyonu da biraz koruma sağlayacak daha ucuz bir seçenektir. Bu yalıtım şekli, boşluk olmaması çok zor olduğu için tam bir bariyer sağlama eğilimindedir, ancak daha ucuzdur. Ancak nemden etkilenirse, değiştirilmesi gerekir ve bir bodrumda bu gerçek bir endişe kaynağıdır.

Bodrumunuzu izole ederken, aklınızda bulundurmanız gereken her şey vardır. Yalıtım seçimi sonucu kesinlikle etkileyecektir ve isterseniz tavanı hiç izole etmemeyi seçebilirsiniz.