Boya Fırçalarının ve Ruloların Temizlenmesi

yalıtımİşçiler ve aletler hakkında ne diyorlar? Önceki bir projeden alınan boyayla sertleşen fırçalar ve rulolar, herhangi bir boyama işine başlamak için en iyi yol değildir. Fırçalarınızı temizlemekle yüzleşemiyorsanız ve gerçekten profesyonel bir yüzey istiyorsanız, Hangisi ile bölgenizde ressamlar ve dekoratörler bulabilirsiniz? Güvenilir Tüccarlar. Onaylanan tüm tüccarlarımız, güvenebileceğiniz birini bulabilmenizi sağlamak için değerlendirme sürecimizden geçer.

Ancak kendi başınıza halletmeniz gereken bir boya işi varsa, tüccarlarımızın onları temiz tutma konusundaki ipuçlarını takip ederek fırçalarınızdan ve rulolarınızdan en iyi şekilde yararlanın.

Tüccar ipucu: Ertesi gün tekrar kullanacaksanız, fırçaları ve ruloları temizlemenize gerek yoktur. Kılların veya rulo başlığın streç filme sarılması boyanın kurumasını önleyecektir.

Ancak, onlara uygun bir temizlik yapmanız gerekiyorsa, şu basit adımları izleyin:

1. Fazla boyayı çıkarın

Boya fırçanızı kullanmayı bitirdiğinizde, mümkün olduğunca fazla nemi çekmek için kılları boya kutusunun kenarına doğru sıkıştırın.

Daha sonra eski bir bez veya gazete kullanarak fırça veya rulolardaki boyayı silin.

2. Temiz su bazlı boya

Su bazlı veya yağ bazlı olmayan boyayı (emülsiyon) ılık, sabunlu suyla temizleyebilirsiniz.

Ellerinizi korumak için lastik eldiven kullanın. Mutfağınızın veya banyonuzun lekelenmesini önlemek için, sabunlu suyu doğrudan lavaboyu kullanmak yerine reçel kavanozu, boya tepsisi veya benzeri bir kapta tutmayı düşünün.

Tüm boya çıkana kadar suyu birkaç kez değiştirerek temizlemeye devam edin.

3. Yağ bazlı boyayı temizleyin

Yağ bazlı boyayı (parlak) temizlemek sabunlu sudan daha fazlasını alacaktır.

Eski bir reçel kavanozu gibi bir kabı beyaz ispirto ile doldurun ve fırçayı içinde döndürün. Ellerinizi korumak için lastik eldiven giyin. Bir silindirin daha büyük bir kaba ihtiyacı olacaktır – plastik kaplar bazen beyaz ispirto ile reaksiyona girebileceğinden, bir hırdavatçıdan tavsiye isteyin.

Gerekirse, tüm boya çıkana kadar devam ederek solüsyonu yenileyin. Kullanılmış beyaz ispirtoyu kapta saklayın – bir veya iki gün sonra jotun iç cephe boya çeşitleri solüsyonun dibine çöker ve bir sonraki temizlik işinde tekrar kullanabilirsiniz.

Beyaz ispirtoyu atmak istiyorsanız, asla lavaboya dökmemelisiniz. Bölgenizdeki uygun atık giderme hizmetleri hakkında bilgi almak için yerel belediyenizle iletişime geçin.

4. Durulayın ve kurutun

Su berraklaşana kadar fırçaları veya ruloları bir musluğun altında durulayın. Bir mutfak havlusu veya temiz, eski bir bezle kurulayın.

Ekipmanınızı ileride kullanmak üzere saklamak
Fırçaların ve ruloların saklanması
Fırçalarınızı ve rulolarınızı dikkatlice temizledikten sonra, bir sonraki proje için kullanıma hazır olduklarından emin olun. Hasar görmemesi için fırçaları her zaman dikey olarak ve kılları yukarı bakacak şekilde saklayın. Silindir kafanız kuruduğunda, temiz kalması için plastik bir torbaya koyabilirsiniz.

Boya depolamak

Kutudaki her son boya parçasını kullanan nadir bir iştir. Fazla boyayı tutmak iyi bir fikirdir, böylece aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan çizikleri veya hasarları rötuşlayabilirsiniz.

1. Doğru kabı seçin

Boyayı etkin bir şekilde depolamak, hava ile teması mümkün olduğunca engellemek anlamına gelir.

Boya kutunuz neredeyse doluysa, boyayı orada bırakmakta bir sakınca yoktur. Aksi takdirde, kalan boyayı, kalanları saklamak için yeterince büyük, hava geçirmez bir kaba aktarın. İyice temizlenmiş reçel kavanozları veya plastik kaplar uygundur.

2. Kutuyu veya kabı etiketleyin

İçinde hangi rengin olduğunu size hatırlatması için kabınızın dışına bir miktar boya koyun.

Boya markasının adını, rengini ve tarihini kap veya etiket üzerine yazın. Ayrıca boyanın kullanıldığı odayı da not etmek isteyebilirsiniz.

3. Hava geçirmez bir conta oluşturun

Teneke kutu veya kap ile kapak arasına yerleştirilmiş bir parça streç film veya kesilmiş bir plastik torba çemberi havanın dışarıda kalmasına yardımcı olacaktır.

Boya kutusu kullanıyorsanız, contaya zarar vermemek için çekiç yerine lastik bir tokmak kullanarak kapağı dikkatlice aşağı indirin. Başka bir kap kullanıyorsanız, kapağın sıkı olduğundan emin olun.

Kutuyu veya kabı ters çevirin – bu, havanın girmesini önler.

Boya nerede saklanır
Boya serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır – bir dolap veya bir kulübe idealdir. Boyaya zarar verebileceğinden kutuları veya kapları donma sıcaklıklarına maruz bırakmayın. Konteynerleri dışarıda saklıyorsanız, onları bir raf veya tahta palet üzerinde yerden kaldırın ve ahır duvarlarından uzak tutun, çünkü bu onları aşırı sıcaklıklardan korumaya yardımcı olacaktır.

Depolanmış boyayı kullanma

Kullanmadan önce daima sakladığınız boyanın kıvamını kontrol edin. Süzme peynir benzeri veya kumlu bir doku, boyanın bozulduğu ve kullanılmaması gerektiği anlamına gelir. Boyanın üzerinde ince bir tabaka olması iyidir, ancak boyayı iyice karıştırmadan önce bunu çıkarın.