Boya Sorunları ve Düzeltilmesi

Boya harika bir şey. Yeni bir palto bir antikayı canlandırabilir, pis bir odayı aydınlatabilir ve evinizle olan aşk ilişkisini yeniden alevlendirebilir. Resim yapmak mucizevi olabilir ama aynı zamanda bir kabusa da dönüşebilir. Boya başarısız olduğunda, son derece başarısız olur ve örtbas etmeye çalıştığınızdan daha büyük bir sorun yaratır. O anlardaki gerçek şu ki, yeni boyanın başarısızlıkla çok az ilgisi olabilir veya hiç ilgisi olmayabilir. Bu harika mucize yaratıcının suçlu görünmesine neden olan bazı temel problemler veya görünmeyen bir hata olabilir. Kendinizi boyanızın bütünlüğünü sorguladığınız bir durumda bulursanız, geri çekilin ve altında neler olduğuna bakın. İşte DIY’cilerin karşılaştığı en yaygın boya sorunlarından bazıları ve ortaya çıktıklarında ne yapmaları gerektiği.

Kabarcıklanma
Bu kusur, boyanın yüzeyinde, cilt altındaki sivilcelere benzeyen kabarcıkların gelişmesiyle tanımlanabilir. Bu, boya ile yüzey arasındaki sınırlı bir bağ kaybından kaynaklanır. Bu, ıslak veya nemli bir yüzeyde solvent veya yağ bazlı bir boya kullanıldığında veya boyamadan sonra ıslanan bir yüzeyde meydana gelebilir. Ayrıca boyama öncesi yetersiz yüzey hazırlığından da kaynaklanabilir.

Bu sorunu önlemek için, başlamadan önce daima boya yüzeyinin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Duvarı, devam etmeden önce tamamen kurumasını sağlayan bir trisodyum fosfat (TSP) çözeltisi ile hazırlayın. Nem veya sızıntı varsa, bulun ve düzeltin. Bu, hasarlı alçıpanın bölümlerinin çıkarılmasını ve değiştirilmesini gerektirebilir.

Kabarmayı gidermek için yüzeyi gerektiği kadar kazıyın ve zımparalayın. Gerekirse yüzeyi yamalayın veya düzeltin ve bir nem bariyeri astarı uygulayın. Ardından yeni boyayı uygulamak güvenlidir.

tebeşir
Bu talihsiz olay, boyanın normal aşınması sırasında, bağlayıcı parçalanmaya ve pigmenti serbest bırakmaya başladığında meydana gelme eğilimindedir. Renk solmaya başladığında pigment dökülmeye başlar. Bunun gerçekleşmesi genellikle birkaç yıl sürer, ancak aşırı inceltilmiş boya uygulaması, yanlış türde boya kullanımı veya güneşe maruz kalma nedeniyle renk bozulması nedeniyle erken tebeşirlenme çok daha kısa bir süre içinde meydana gelebilir. Güneşe maruz kalma, erken tebeşirlenmenin en büyük suçlularından biridir.

Doğal tebeşirlenme için tek çözüm tekrar boyamak. Bağlayıcının doğal olarak parçalanması yavaş bir süreç olduğundan, yeniden boyama nadiren gerçekleşecektir. Erken tebeşirlenme için, iş için doğru türde boya kullanıldığından emin olun. Örneğin, bir evin dış cephesinde iç cephe boyası kullanılıyorsa, rüzgar, hava ve güneş ışığının kötüye kullanılmasına karşı koymayacaktır. için tasarlanmamıştır. Eğer sorun evin içinde oluşuyorsa kaliteli bir boya kullandığınızdan emin olun. Daha ucuz boya, kısa vadede size para kazandırabilir, ancak daha sonra ucuz boya başarısız olduğunda ek ve gereksiz masraflar bulabilirsiniz. Kurumaya başlayan eski jotun iç cephe renk kartelası boyayı inceltip kullanmaya çalışmayın. Çok fazla tiner ekleme riskiyle karşı karşıya kalırsınız, daha sonra kendiniz için daha büyük problemler yaratırsınız.

Kanayan Lekeler
Çoğu zaman ikinci el evlerde ve eski mobilyalarda bulunan gizemli lekeler her yüzeyde bulunabilir. Özellikle lekenin nedeni bilinmediğinde baş etmek zordur. Bazen daha önce tespit edilmemiş bir leke, yeni bir kat boya ile yüzeye getirilebilir, çizgiler veya son derece belirgin koyu lekeler oluşturabilir. Bu tip sızıntıya tipik olarak, leke ile uygulanan boya arasındaki, duvarda yanlış tipte astar kullanılması veya hiç astar kullanılmaması nedeniyle oluşan bir çakışma neden olur.

Duvarda bir leke görürseniz, istenen rengi uygulamadan önce yüksek kaliteli bir astar veya kapatıcı kullanmanız gerekeceğini unutmayın. Başlamadan önce duvarın temiz olduğundan emin olun. Yüzeyi temizlemek ve hazırlamak için çözelti gücü için paket üzerindeki talimatları izleyerek bir TSP çözeltisi kullanın. Tüm süre boyunca baskı uygulayarak bir parça kağıdı lekeye birkaç saniye tutun. Leke kağıda akarsa, kağıdı bir saat bekletin. Bu sırada kağıttaki leke kurursa, devam etmeden önce duvarın arkasında uygun şekilde ele alınması gereken bir nem kaynağınız olabilir. Leke kurumazsa, muhtemelen yağ bazlı bir lekedir ve üzerini boyamak için yağ bazlı lekeleri engellemek için tasarlanmış bir astar bulmanız gerekecektir. Lekenin kaynağı hala bilinmiyorsa, bulabileceğiniz en iyi kapatıcıyı veya astarı kullanın – yüksek örtücü tip olarak kabul edileni.

Boya Sızması
Bu sorun çoğunlukla koyu bir rengi boyamaya çalışırken ortaya çıkar, ancak açık renkten koyu renge geçerken kırpılabilir. Boya sızıntısının iki ana nedeni vardır. Ya yeni uygulanan boyanın arkasında çok fazla nem var, bu da suda çözünür pigmentin yüzeye sızmasına neden oluyor ya da ilk renk geleneksel bir boya ile kaplanamayacak kadar parlak veya çok koyu.

Sorun nem ise, ekstra nemin kaynağını bulun ve devam etmeden önce onu düzeltin. Sorun çözüldükten sonra, sorunun tekrar ortaya çıkmaması için yüzeye nem bariyeri astarı uygulayın. Sorun nem değilse, baskın rengi kaplamak için yüzeye yüksek bir örtücü astar uygulayarak boyama işlemine başlayın. Astar tamamen kuruduğunda, normalde yaptığınız gibi istenen renkle boyayın.

Timsah
Bu, bir timsah derisinin desenlerine benzeyen boya yüzeyindeki çatlak bir desenle tanımlanır. Alt kat tamamen kurumadan bir üst kat uygulanması veya çeşitli boya türlerinin (yağ bazlı, su bazlı veya alkid) birden fazla katman halinde uygulanması, yüzeyde dengesiz bir ‘kabuk’ oluşmasından kaynaklanabilir. Yağ bazlı boyaların doğal yaşlanma sürecinde, özellikle yüzey soğuktan sıcağa ve tekrar soğuğa kadar çok çeşitli sıcaklık değişimlerine maruz kaldığında, timsahlaşma da meydana gelebilir. Sıcaklık farkı, boyanın genleşmesine ve büzülmesine neden olarak, sonunda boya yüzeyinde küçük yırtıklar oluşturur. Timsah, astarda kurşun varlığını da gösterebilir. Boyanın 25 yıldan eski olması durumunda bu durum söz konusu olabilir.

Şüpheli kurşun boyaysa, hemen bir profesyonel çağırın ve boyayı güvenli bir şekilde çıkartırın. Kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Toksisitesi nedeniyle kurşun boyanın çıkarılmasıyla ilgili katı düzenlemeler vardır.

Suçlunun kurşun olmadığını biliyorsanız, tüm eski boyayı ahşaba kadar çıkarmayı ve sıfırdan başlamayı düşünün. Bu karmaşık bir süreç olsa da, uzun vadede birçok zorluğu ortadan kaldıracaktır. Bunu bir iç duvar yapıyorsa, önceki katmanları çıkarmak için düşük dumanlı veya doğal bir boya sökücü kullanmayı düşünün. Yeterli havalandırma olduğundan emin olun. Hangi ürünü kullanmaya karar verirseniz verin bu çok önemlidir.

Piyasada, boyalı yüzeye eskitilmiş, eskitilmiş bir görünüm kazandırmak için bilerek timsah derisi görünümü yaratan ürünler ve kitler bulunmaktadır. Sıkıntılı olanı seviyorsanız, piyasadaki birçok kitten birini kullanın. Bir yüzeyi yanlış boyayarak kasıtlı olarak görünüm oluşturmaya çalışmayın.

Cilt temizleme
Soyulma, bir veya daha fazla boya tabakası dökülmeye başladığında meydana gelir, tıpkı bir yanıktan sonra cildin yaptığı gibi. Bu, boyama işlemi sırasında veya sonrasında nem varlığından kaynaklanabilir. Yağ bazlı boya kullanırken nem özellikle kötüdür. Boyalı yüzeyin konumuna bağlı olarak, soyulma, duvarın arkasında bir sızıntıyı veya kalafat arızasını gösterebilir. Soyulma, ucuz boya veya hatta zayıf yüzey hazırlığı nedeniyle meydana gelebilir. Kabarcık tespit edilirse ve düzeltilmezse, boyanın soyulmasına da neden olabilir.

Nemden şüpheleniliyorsa, sızıntının kaynağını bulun ve düzeltin. İşleme başlamadan önce herhangi bir boya işinde yüzeyin tamamen kuru olduğundan emin olun. Ayrıca, boya yüzeyini uygun şekilde temizlemek ve hazırlamak her zaman önemlidir. Bu, tüm görünür toz ve kirlerin çıkarılmasını ve yüzeyin bir TSP çözeltisi ile yıkanmasını içerir. Çoğu durumda, bir astar tabakasıyla başlamak en iyi seçenektir. Mümkün olduğunca ucuz boya kullanmaktan kaçının.

Buruşma
Boya eski cilt gibi görünmeye başladığında, muhtemelen buruşma suçludur. Bu genellikle çok soğuk koşullarda yağlı boya ile boyamaktan kaynaklanır.

Resimde temel kural, 50 derece Fahrenheit’in altındaki koşullarda çalışmamaktır. Bundan daha düşük sıcaklıklar, kullanılan boya türünden bağımsız olarak sorun yaratır. Soğuk tüm boyalarda eşit kurumayı, su bazlı boyalarda ise uygun buharlaşmayı engeller.

Küf
Boyanızın yüzeyinde pembe, gri, kahverengi veya siyah noktalar oluşuyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla küftür. Bu, eğer mevcut küf boyamadan önce bir yüzeyden düzgün bir şekilde çıkarılmamışsa, düşük kaliteli boya kullanılmışsa veya çıplak ahşap bir dış yüzeyde astar kullanılmamışsa nem mevcutsa olabilir.

Küf tespit edilirse, sorunu derhal giderin. Bununla ne kadar erken ilgilenirseniz, o kadar iyi olursunuz. Küf her zaman bir ağartıcı solüsyon veya uygun bir küf öldürücü ajan ile temizlenmelidir. Var olabilecek sızıntıları bulun ve düzeltin. Etkilenen alanı boyamak için “küf öldürücü” içeren yüksek kaliteli bir astar kullanın. Dış cephe ahşabı için her zaman astarlayın ve yüksek kaliteli dış cephe boyası kullanın. Boyanın kendisinde yerleşik “küf öldürücü” vardır.

Bir boya fırçası almadan önce, kendinize her türlü resmin hem zaman hem de para yatırımı olduğunu hatırlatın. Ödeyebileceğiniz en iyi boyayı satın alarak akıllıca yatırım yapın. Kısıtlı bir bütçeniz varsa, ucuz malzeme almak yerine yüksek kaliteli boya satın alabilecek duruma gelene kadar tasarruf edin, çünkü bu size ileride pahalıya mal olacaktır. Yüzeyin uygun şekilde hazırlanmasıyla birleştirilmiş bir ons önlem, beklenmedik maliyetler ve ek saatlerce gereksiz işçilikle gömülmemenizi sağlayacaktır. Taze bir kat boyanın sunabileceği mucizeyi kaçırmayın.