Boya Yaparken Sıcaklığa Bakın

Günler kısaldıkça ve geceler soğudukça, dış boyama projelerinizi bitirmek için sadece birkaç haftanız olduğunu aniden fark edebilirsiniz. Ancak, hava nippy döndüğünde açık havada boyamaya dikkat edin. Hava çok soğuk olduğunda resim yapmak, sizi çirkin sonuçlar doğuracak bir hatadır.

Çoğu üretici ev sahiplerine, ortam ve yüzey sıcaklıkları 45 derecenin F’nin üzerinde olduğunda solvent bazlı boya ve ortam ve yüzey sıcaklıkları en az 50 derece olduğunda lateks boyalar uygulamalarını söyler.

Solvent bazlı boyalar daha düşük sıcaklıklarda kalınlaşarak daha sert fırçalama, daha ağır uygulama ve daha yavaş kurumaya neden olur. Bu, boya yüzeyleri, sarkmalar ve dikey yüzeylerde kırışma ve galon başına toplam azaltılmış kapsama oranı anlamına gelebilir.

Önerilen makale: italyan boya nedir ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

50 derecenin altında, özellikle yüksek nem olduğunda lateks boyalar daha yavaş kurur. Bu, zayıf film oluşumuna, yüzey yapışmasının eksikliğine ve erken boya arızasına yol açabilen birleşmeyi engeller.

Bazı üreticiler 36 derece F’ye kadar düşük sıcaklıklarda uygulanabilen lateks boyalar sunmaktadır. Bu özel olarak formüle edilmiş ürünler, daha düşük sıcaklıklar sırasında film oluşturmaya yardımcı olan birleştirici maddeler içerir. Bu ürünler hakkında bilgi için yerel bağımsız boya satıcınıza danışın.

Mevsimsel resim ile ilgili dikkate alınması gereken bir diğer şey de gün ışığı miktarıdır. Günler kısa olduğunda, kurumaya yardımcı olmak için daha az gün ışığı vardır. Oksidasyonla kuruyan solvent bazlı bir boya kullanıyorsanız, gün ışığı özellikle kritiktir. Bu nedenle, kurutma işlemine eklemek için ışığın mevcut olması için günün erken saatlerinde boyadığınızdan emin olun.

Ayrıca ağır çiğin etkisini düşünün. Nem, tüm jotun dış cephe boya fiyat listesi boyalarının kuruma süresini, özellikle de lateksleri etkiler. Çoğu üretici, o akşam serin sıcaklıklar ve yoğun çiğlenme bekleniyorsa, gün batımından önce boyanın kuruması için en az iki saat beklenmesini tavsiye eder.

Son olarak, daha soğuk sıcaklıkların boyanın servis edilebilirliğe veya sertliğe ulaşmasından önceki süreyi uzatabileceğini unutmayın. Emaye bir kapı, söve yapışmadan kapatılabilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Bir güverteye uygulanan şeffaf bir kaplama, üzerinde yürümeniz için daha fazla zamana ihtiyaç duyacaktır. Astarlar, üst kaplamadan önce daha fazla zaman gerektirir. Tüm bunları bilmek, ilkbaharda veya sonbaharda resim işlerinizi yaparken size yardımcı olabilir.

Şüphe duyduğunuzda, tavsiye ve yardım için yerel boya ve dekorasyon satıcınızı aramayı unutmayın.