Boya Yapışma Hataları

Boya zamanından önce başarısız olduğunda, genellikle yapışma hatasının sonucudur. Boyalar en iyi performansı, yüzey hazırlığını takiben uygun bir astar kat ve son kat içeren genel bir sistemin parçası olarak gösterir. Ne yazık ki, kötü hazırlanmış, dökülen veya soyulan yüzeylere uygulanan boya veya astarın, duvarın kendisinden ziyade pullara ve kabuklara yapışacağını söylüyor. Boya kalitesi de önemli. Daha yüksek dereceli boyalar esnek bir akrilik bağlayıcı kullanırken daha ucuz boyalar vinil bazlı reçineler ve yüksek oranda dolgu maddeleri kullanır. Yapışma hatası meydana geldiğinde, eski boyayı kazıyıp yeni bir kat uygulayabilmeniz için sorunu doğru bir şekilde teşhis etmek önemlidir.

Yüzey Hazırlığı
Sherwin-Williams, çoğu boya yağlı, yağlı, kaygan veya parlak bir yüzeye yapışmaz, ancak bu sorunlar temizleme veya zımparalama ile önlenebilir, diyor Sherwin-Williams. Soyulmayı durduran bir astar kullanmayı düşünmüyorsanız, dökülen veya soyulan sandeco dekoratif boya tamamen kazınmalıdır. Eski bir cila kimyasal bir boya sökücü kullanılarak çıkarılmışsa, astarlama ve boyamadan önce yüzeyden tamamen çıkarılmalıdır. Çoğu boya sökücü kimyasal üreticisi, gelecekteki kaplamaların düzgün bir şekilde yapışmasını engelleyebilecek kalıntıları nötralize eden veya ortadan kaldıran bir durulama sunar.

Uygunsuz Astarlama
Astarlar boyanın yapışmasına yardımcı olur, ancak ancak doğru astar uygulandığında. Su veya yağ bazlı boyalar için yapışma arttırıcı bir taban kat olarak hizmet edebilen çok amaçlı alkid, gomalak ve su bazlı astarlar vardır. Çok amaçlı su bazlı astarların çoğu, lateks veya yağlı boyalar üzerinde kullanılabilir ve daha az koku ürettikleri, kolay temizlenebildikleri ve bir saatten daha kısa sürede üst kaplamaya hazır oldukları için kendi işini yapanların tercihi haline gelmiştir. . Çeşitli özel amaçlı astarlar, sorunlu duvarların hazırlanmasına yardımcı olabilir. Astar sızdırmazlık maddeleri, boyanın sudan zarar görmüş veya dumandan zarar görmüş duvarlara yapışmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, soyulan veya dökülen boya üzerinde kullanım için özel olarak tasarlanmış özel astarlar da vardır. Diğer astarlar, boyanın beton, vinil, melamin ve paslı metal gibi yüzeylere yapışmasına yardımcı olabilir.

Yanlış Boya
Yüksek kaliteli akrilik lateks iç cephe boyaları, düşük dereceli polivinil asetat boyaların sıradan sürtünme, ovma, ovma ve yüksek neme maruz kalma nedeniyle yapışmasını kaybedebileceği bir evin yoğun trafik alanlarına dayanacak şekilde formüle edilmiştir. Akrilik lateks dış cephe boyaları buhar geçirgendir ve yağlı boyanın çatlamasına, dökülmesine veya kabarmasına neden olabilecek sıcaklık dalgalanmaları sırasında kaplamanın alt tabakası ile genleşecek ve büzülecek şekilde formüle edilmiştir.

Yanlış Uygulama
Su bazlı iç cephe boyaları, sıcaklıklar 60 ila 90 derece Fahrenheit arasında olduğunda uygulanmak üzere tasarlanmıştır. Banyo veya bodrum alanlarında, nem hissedilir derecede yüksek olduğunda boyama yapmaktan kaçının. Dış cephe boyalarının çoğu, sıcaklıklar 45 derecenin üzerinde ve 95 derecenin altında olduğunda uygulanabilir ve yağmurun beklenmediği günlerde çalışmak en iyisidir.