Boyama İçin Beton Duvarlar Nasıl Kürlenir

Beton duvarları iyileştirmenin çeşitli yolları vardır. Betonun kürlenmesi, taze dökülen betonun çok hızlı kurumasını önler. Beton normal süreden daha hızlı kurursa çatlayabilir ve ömrü minimuma inebilir. Beton duvarları boyama için etkili bir şekilde kürlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1 – Duvarı Temizleyin
Duvarı kir, yağ veya kalıntı gibi kirletici maddelerden temizleyin. Kirin ciğerlerinize girmemesi için bir maske takın. Ellerinizi korumak için eldiven giyin. Bu amaçla yıkama sabununa batırılmış ıslak bir bez kullanabilirsiniz. Bu işe yaramazsa ve kirlenmiş maddeler çıkmıyorsa, bunları çıkarmak için bir kazıyıcı veya tel fırça kullanabilirsiniz. Kirleri kazırken dikkatli olun.

Adım 2 – Plastik Kalkan Kullanın
Duvarı ıslatmak için bir hortum borusu kullanın. Duvar tamamen ıslandıktan sonra, birkaç kat plastik kalkanla cömertçe örtün. Bu, buharlaşma sürecini önlemeye ve duvarda çatlakların oluşmasına izin vermemeye yardımcı olacaktır.

Adım 3 – Kereste veya Çimento Blokları Kullanın
Plastiğin yerinden oynamasını önlemek için derzlere çimento veya ahşap bloklar yerleştirin. Daha sonra plastiği istediğiniz kadar bırakabilirsiniz. Buharlaşma plastik filmin içinde olacağından yüzey nemli kalacaktır.

Adım 4 – Form Çalışmasından Ayrılın
Beton oluşumu için kullanılan kalıp işini de bırakabilirsiniz. Bir beton bloğun altında veya yerinde bırakılırsa, kalıp çalışması beton duvarın kurumasını önleyecektir. Sertleştirici olarak görev yapar.

Adım 5 – Sertleştirici Bileşikler Kullanın
El pompası spreyi ile taze dökülmüş betonun üzerine mumsu olan suda çözünür emülsiyonları püskürtebilirsiniz. Bunlar yüzeyin birkaç hafta nemli kalmasını sağlar.

Adım 6 – Nemi Koruyun
Beton üzerindeki nemi muhafaza etmeniz önemlidir. Bunu dökülen betonun üzerine bir kaplama koyarak yapın. Betonun çok çabuk kurumasını önlemek için kullanabileceğiniz saman, kum, plastik ve kanvas gibi birçok malzeme vardır. Betonun renginin açılması betonun kürünü tamamladığının göstergesidir.

Adım 7 – Boyamadan Önce Astar Kullanın
Yüzeyi boyamadan önce, maltepe jotun boya gibi boyalı yüzeyinize dayanıklılık ve kalite katmak için bir astar kullanın. Son katın altındaki yağ bazlı astar da betonun kürlenmesi için çok etkili olabilir.

Adım 8 – Duvarı Boyayın
Artık beton duvarınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Duvarı herhangi bir leke veya kirden kolayca temizleyebilmeniz için su geçirmez boyalar kullanın.