Çatı Sistemleri

Çatı sistemleri, binanın iç kısmı için ana çatı elemanı görevi görür. Çatı şekli ve eğim çatı kaplama ile uyumlu olmalıdır – çakıl, karo veya sürekli zar – elek, olukları ve yağmur borulardan oluşan sistemde yağmur suyu ve erime kar tahliye edilmesi için kullanılmaktadır. Çatı konstrüksiyon sistemi ayrıca buhar geçişini, hava kaçağını ve ısı ve güneş radyasyonu akışını da kontrol etmelidir. Yağ regülasyonu için gerekli olan inşaat sistemine bağlı olarak, çatı yapısı ve bileşenleri de yangının yayılmasına karşı dayanıklı olmalıdır.

Çatı, döşeme sistemleriyle aynı şekilde mekanın her yerinde açık olacak ve hem kendi ağırlığını hem de ona bağlı tüm ekipmanı ve ağırlığını taşıyacak şekilde düzenlenmelidir. birikmiş yağmur ve kar. Vurgulu düz tavanlar da hareketli kullanıcının yükünün etkisi altındadır. yerçekimi yüklere ilave olarak, çatı planı da yan rüzgar yükleri ve deprem gibi artan rüzgar kuvvetlerine karşı direnç ve sistemin taşıyıcısı bu kuvvetleri transfer etmek için gerekli olabilir.

Bir yapı üzerinde hareket eden yerçekimi yükleri çatı sisteminden geldiğinden, bu sistemin yapısal düzenlemesi, yükleri temel sisteme aktaran kolon ve yük taşıyıcı duvarlara uyarlanmalıdır. Öte yandan, çatı desteklerinin düzenlenmesi ve çatı açıklıklarının boyutu, iç mekanın düzenini ve çatı yapısının destekleyebileceği zemin kaplamasının tipini de etkiler. Büyük çatı açıklıkları daha esnek iç mekanlar yaratırken, daha küçük çatı açıklıkları daha keskin alanlar yaratır.

Çatı yapısı şekil yapısı görüntüsü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir – düz ya da eğimli çatı beşik veya çatı, geniş ve korunaklı veya ritmik düzenleme ezme olup. Çatının kenarları görülebilir veya dış duvarlardan çıkarılabilir veya parapetin arkasına gizlenmiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.