Çatı Vakum ve Toz Giderme

yalıtım1970’den önce inşa edilen evlerde kurşun zehiri ve diğer kimyasallar tehlikesi olacaktır. Bu kimyasallar, 1970 öncesi sanayilerden havalanacaktı.

Çatı Tozunun Tehlikeleri

Bahar temizliği yaparken çatınızı tozdan temizlemeyi hiç düşündünüz mü? Hayati bir alanı kaçırıyor olabilirsiniz. Ev sahipleri ev ortamlarını temiz ve hijyenik hale getirmeye çalıştıklarında çatı veya çatı boşlukları genellikle unutulur.

Bilmiyor olabilirsiniz, ancak çatı alanınız ihmal açısından zaten sınırında olabilir. Zaten toz akarları, yarasa pisliği ve fare pisliği ile istila edilmiş olabilir. Birikmiş enkaz, kum, kuş yuvalarından gelen atıklar ve toksinlerle doldurulabilir. Ailenizin sağlığı ve refahı söz konusu olduğunda tüm bu faktörler büyük rol oynar. Olumsuz etkilerinden kaçınmak için çatı tozu endişeleri derhal ele alınmalıdır.

Eviniz 1970’den Önce mi Yapılmış?

Binanız veya eviniz 70’lerde inşa edilmişse, muhtemelen iyi bir çatı tozu temizliğine ihtiyacınız olacak. Tavan tozu, asbest vb. Gibi zararlı mineralleri zaten biriktirmiş olabilir. Kornişlerin ve çatlakların yakınındaki siyah toz gibi işaretler, tavan contalarının zaten bozulmuş olduğunun kanıtıdır. Su hasarı gibi ek çatı uygulamaları hasarlar tavanlarınızın çökmesine ve çatının içeri girmesine neden olabilir. Tavanlar, tavan gülleri ve kornişler tam bir bozulma durumunda ise çatınızın sağlığı tehlikeye girer. Çalışma alanınızı veya yaşam alanınızı istila edip kirletebilecek çok olası bir sağlık riski sunar.

Çatınızın sağlığınız için tehlike oluşturabileceği diğer yollar şunlardır:

– Çatıya herhangi bir şekilde giren bir ışıklık veya bir çatı penceresi montajı.

– Tavan arası merdiveni koymak veya yalıtım yapmak.

– Yeni bir kat eklemek, yani ikinci kat ilaveleri ve uzantıları.

– Boşluk duvarlarının yıkılmasını veya tavanınızın yıkılmasını içeren ev tadilatı.

Evinizdeki tüm tehlikeli çatı tozu kalıntılarını gidermek istiyorsanız profesyonel yardım mevcuttur. Binaya veya evinize yayılmasını önleyebilirsiniz. Uzman toz temizleyiciler, ailenizin veya çalışanlarınızın sağlığını etkilememesini sağlayabilir.

Çatı Boşluğundaki Kurşun Zehiri

Tavan tozu mantar sporları, böcek ilacı artıkları ve asbest gibi zararlı kirleticiler içerebilir. Yıllar içinde, boşluk duvarlarında ve tavan arasında bulunan kurşun ve polisiklik hidrokarbonları emebilir. Eski evler ve binalar büyük olasılıkla bu kimyasalları tehlikeli miktarlarda bulunduracaktır.

Kurşun zehiri vücudumuza pek çok şekilde girebilir:

– Havadaki dumanı, tozu ve kurşunu soluyoruz.

– Su içeriz veya tehlikeli düzeyde kurşun içeren yiyecekler yeriz.

– Kurşun birikimi ve hatta çok küçük miktarlar çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sağlığa Yönelik Diğer Çatı Tozu Tehlikeleri

Çatı alanında bulunan toz konsantrasyonu, sayısız ciddi sağlık riskleri ve sorunları da oluşturabilir. Kurşun tozu küçük çocuklar tarafından solunabilir. Gelişimsel büyümelerini ve öğrenme yeteneklerini engelleyebilir. Büyümelerini engelleyebilir ve dikkat ve konsantrasyonla ilgili davranışlara neden olabilir.

Yetişkinlerde kurşunun emilimi yüksek tansiyona neden olabilir. Zaman geçtikçe sinir sorunları, hafıza kaybı ve uyuşmalar gibi daha büyük sorunlara neden olabilir. Plasentaları zararlı kurşundan korunmadığı için hamile kadınlar daha fazla risk altındadır. Toz tavanı astım atakları vb. Gibi solunum sağlığı sorunlarını tetikleyebilir.

Çatı Farelerinin Sağlık Tehlikeleri ve Taşıdığı Hastalıklar

Çatı farelerinin sağlık riskleri mevcuttur ve bir istila genellikle yalnızca birkaç isim vermek gerekirse, aşağıdaki hastalıklardan kaynaklanan potansiyel sağlık riskleri anlamına gelir:

Weil Hastalığı. Leptospiroz olarak da bilinen bu sıçan hastalığı, sıçan idrarı ile temas yoluyla yayılır. İnsanların yediği yiyeceklerde görünebilir. Semptomlar gribe benzer. Leptospirosis ayrıca kurbanların kusmasına ve sarılık geliştirmesine neden olabilir.

Tifo. Aslında, bu hastalık sıçanın idrarı ve dışkı maddesi yoluyla geçer. Semptomlar döküntüler, ishal, bol terleme ve yüksek ateşi içerir.

Sıçan Isırığı Ateşi. Bu hastalık en çok Asya’da görülür. En belirgin belirtilerden bazıları belirgin iltihaplanma ve yüksek ateşi içerir.