Çelik Alaşımlar

Dünyada en çok kullanılan metalin ne olduğunu hiç merak ettiyseniz, çelik olduğunu öğrenmek için şaşırmış olabilirsiniz (veya bu konuda şaşırmamış olabilirsiniz). Çelik güçlü ve yaygın olarak kullanılıyor. Düzenli olarak etkileşime girdiğimiz birçok nesne çelikten yapılmış. Ancak popülerliği ve uygulanabilirliği ile birçok insan çeliğin çeşitli özelliklerinden, inceliklerinden ve kullanımlarından oldukça habersizdir. Bu sizin için doğru geliyorsa, muhtemelen bu yazıdaki bazı ilginç bilgileri bulacaksınız.

Bugünün Çelik Alaşımlarının Kökenleri
Çelik ilk olarak yerden demir cevheri madenciliği yaparak, safsızlıkları gidermek için fırında cevher eriterek ve karbon ekleyerek yapılmıştır. Bugünün çelik üretim süreci, mevcut çeliğin geri dönüşümünü içermektedir. Dünyadan çıkarılmış veya geri dönüştürülmüş olsun, çelik demir ve karbonun bir birleşimidir.

Önerilen makale: linolyum kaplama ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

% 100 geri dönüştürülebilir bir malzeme olarak, çeliğin kaç kez tekrar kullanılabileceğinin ve tekrar kullanılabileceğinin bir sınırı yoktur. Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsüne göre,

“Kuzey Amerika çelik üretim fırınları, yeni çelik üretiminde yaklaşık 70 milyon ton yerel çelik hurdası tüketiyor… Yeni çelik yapmak için çelik hurdası kullanarak, Kuzey Amerika çelik endüstrisi enerji, emisyon, hammadde ve doğal kaynakları koruyor”

Ayrıca, çelik geri dönüşümü kalite veya mukavemet kaybına neden olmaz.

Çelik Grupları: Paslanmaz, Karbon, Takım ve Alaşımlı
Çeliği ilk anlamaya çalıştığınızda, bunalmış olmak kolaydır. Ve bunun nedeni kısmen çelik dört ayrı gruptan oluşması. Bu gruplar hakkında biraz bilgi edindiğinizde, çelikle ilgili bilgileri biraz daha sindirilebilir bulacaksınız. Dört grup paslanmaz, karbon, alet ve alaşımdır ve kimyasal bileşime dayalı olarak gruplandırılır.

Paslanmaz çelik
Paslanmaz çelik çeşitleri, dört grubun en korozyona dayanıklı olduğu bilinmektedir. Paslanmaz çelik tipik olarak krom, nikel veya molibden içerir, bu alaşımlar çeliğin yüzde 11-30’unu oluşturur.

Dört çelik grubundan en çok bilinen paslanmaz çeliktir. Yaygın olarak gıda işleme, gıda işleme, tıbbi aletler, donanım ve ev aletlerinde kullanılır.

Karbon çelik
Karbon çeliği ve paslanmaz çelik, aynı temel demir ve karbon bileşenlerine sahiptir, ancak bileşimlerinin farklı olduğu yerler alaşım içeriğindedir. Karbon çeliği yüzde 10,5’in altında alaşım içeriğine sahiptir. Karbon çeliğinin üç alt kategoriye ayrıldığını görmek yaygındır: düşük karbonlu çelik (% 0.03-0.15 karbon), orta karbonlu çelik (% 0.25 -% 0.50 karbon) ve yüksek karbonlu çelik (% 0.55 -% 1.10 karbon).

Karbon yüzdesi arttıkça, çelik sertleşir ve bükülmesi veya kaynaklanması zorlaşır. Düşük karbonlu çelikler, daha düşük üretim maliyetleri, daha yüksek süneklik ve üretimde daha fazla kullanım kolaylığı nedeniyle daha sık kullanılmaktadır. Düşük karbonlu çeliklerin stres altında deforme olma olasılıkları daha yüksektir, yüksek karbonlu çelikler ise basınç altında kırılmaya daha elverişlidir. Düşük karbonlu çelikler genellikle oto gövde panellerinde, cıvatalarda, fikstürlerde, dikişsiz borularda ve çelik plakalarda kullanılır.

Takım Çeliği
Takım çelikleri,% 0,5 ila% 1,5 arasında bir karbon içeriğine sahiptir. Takım çeliği, tungsten, krom, vanadyum ve molibden gibi başka katkı maddeleri içerir. Takım çelikleri, sertlikleri ve yüksek sıcaklıklarda bir kesici kenar tutma kabiliyetleri ile bilinir. Bu, aşınmaya ve deformasyona dirençli olmakla birlikte, takım çeliğini işleme ve takım yapımında kullanım için mükemmel şekilde uygun hale getirir.

Alaşımlı çelik
Teknik olmanız durumunda, bu dört grup sınıflandırmadan herhangi birine giren çelik bir alaşımdır, ama tam da burada bahsettiğim şey bu değil. “Alaşımlı çelik”, “çelik alaşımlarından” farklıdır. Peki alaşımlı çelik nedir? Alaşımlı çelik, bileşiminde yaklaşık% 5 alaşım elementi içeren çeliktir. Bu alaşım elementleri manganez, krom, vanadyum, nikel ve tungsten içerebilir. Alaşım elementlerinin eklenmesi genel işlenebilirliği ve korozyon direncini arttırır.

Alaşımlı çelik en çok boruların, özellikle enerji ile ilgili uygulamaların borularının üretiminde kullanılır. Ayrıca tost makineleri, gümüş eşyalar, tencere tavaları ve korozyona dayanıklı kaplar gibi cihazlarda ısıtma elemanları üretiminde de kullanılır.