Çelik Dövme Yöntemleri

Dövme, metalin çekiçleme, presleme veya haddeleme yoluyla şekillendirilmesini içeren bir üretim işlemidir. Bu basınç kuvvetleri bir çekiçle veya kalıpla verilir. Dövme, genellikle gerçekleştirildiği sıcaklığa göre sınıflandırılır – soğuk, ılık veya sıcak dövme.

Çok çeşitli metaller dövülebilir. Dövme işleminde kullanılan tipik metaller arasında karbon çeliği, alaşımlı çelik ve paslanmaz çelik bulunur. Alüminyum, pirinç ve bakır gibi çok yumuşak metaller de dövülebilir. Dövme işlemi asgari atıkla birlikte mükemmel mekanik özelliklere sahip parçalar üretebilir. Temel kavram, orjinal metalin plastik olarak istenen geometrik şekle getirilmesidir – bu da daha yüksek yorulma direnci ve mukavemeti sağlar. Proses, ekonomik olarak parça üretme parçaları üretme ve bitmiş üründe spesifik mekanik özellikler sağlama kabiliyeti ile sağlamdır.

Önerilen makale: linolyum zemin kaplama fiyatları ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Dövme, demirciler tarafından binlerce yıldır uygulanmaktadır. İlk başta, Bronz ve Bakır, Bronz Çağı’nda en yaygın dövme metallerdi: daha sonra, sıcaklığı kontrol etme ve eritme demir işleminin keşfedilmesi ile demir, birincil dövme metal haline geldi. Geleneksel ürünler mutfak eşyaları, donanımlar, el aletleri ve uçlu silahları içerir. Sanayi Devrimi, dövme işleminin daha verimli, seri üretim süreci haline gelmesine izin verdi. O zamandan beri dövme, ekipman, robotik, elektronik kontroller ve otomasyondaki gelişmelerle birlikte gelişti. Forging, şimdi çok çeşitli ebatlarda, şekillerde, malzemelerde ve kaplamalarda yüksek kaliteli metal parçalar üreten modern dövme tesisleri ile dünya çapında bir endüstridir.

DÖVME YÖNTEMLERİ

Farklı yetenek ve avantajlara sahip çeşitli dövme yöntemleri vardır. Daha yaygın olarak kullanılan dövme yöntemleri arasında açılan dövme yöntemlerinin yanı sıra rulo dövme de bulunmaktadır.

Dövme bırak
Damla dövme, adını kalıbın şekline sokmak için metale bir çekiç düşürme işleminden alır. Kalıp, metal ile temas eden yüzeylere karşılık gelir. İki tip damla dövme vardır – açık kalıp ve kapalı kalıp dövme. Özel işlemler için özel olarak şekillendirilmiş yüzeylere sahip olan kalıplar tipik olarak düzdür.

Açık kalıp dövme (demirci dövme)
Açık kalıp dövme, aynı zamanda demirci dövme olarak da bilinir. Bir çekiç, sabit bir örs üzerinde bir metale çarpıyor ve deforme oluyor. Bu tip dövme işleminde metal, kalıplarla hiçbir zaman tamamen kapanmaz – kalıplarla temas ettiği yerler dışında akmasına izin verir. İstenen nihai şekli elde etmek için metali yönlendirmek ve konumlandırmak operatörün sorumluluğundadır. Bazı özel işlemler için özel olarak şekillendirilmiş yüzeylere sahip olan düz kalıplar kullanılır. Açık kalıp dövme basit ve büyük parçalar ve ayrıca özelleştirilmiş metal parçalar için uygundur.

Açık kalıp dövme avantajları:
Daha iyi yorulma direnci ve dayanımı
Hata olasılığını ve / veya delikleri azaltır
Mikro yapı geliştirir
Sürekli tane akışı
İnce tane büyüklüğü
Kapalı kalıp dövme (ölçü-kalıp)
Kapalı-kalıp dövme, ölçü-kalıp dövme olarak da bilinir. Metal bir kalıba yerleştirilir ve bir örs üzerine tutturulur. Çekiç metal üzerine düşürülür ve bu şekilde akmasına ve kalıp boşluklarını doldurmasına neden olur. Çekiç, metal bir milisaniyelik bir ölçekte hızlı bir şekilde art arda metal ile temasa geçmek için zamanlanmıştır. Fazla metal kalıp boşluklarından dışarı itilir ve bu da flaşa neden olur. Flaş malzemenin geri kalanından daha hızlı soğur ve böylece kalıptaki metalden daha güçlü hale gelir. Dövme işleminden sonra, flaş çıkarılır.

Metalin son aşamaya ulaşması için, bir kalıpta bir dizi boşluktan geçirilir:

Kenar gösterimi (tamamlayıcı veya bükme olarak da bilinir)
Metalin kaba bir şekilde kalıplanması için kullanılan ilk izlenim.
Engelleme boşlukları
Metal, nihai ürüne daha çok benzeyen bir şekilde işlenir. Metal cömert kıvrımlar ve filetolarla şekillendirilmiştir.
Son izlenim boşluğu
Metalin son halini alması ve istenen şekle getirilmesi için son aşama.
Kapalı kalıp dövmenin avantajları:

25 tona kadar parça üretir
Sadece az miktarda bitirme gerektiren yakın net şekiller üretir
Ağır üretim için ekonomik

Rulo dövme
Rulo dövme, yuvarlak veya yassı çubuk stoğunu deforme eden iki silindirik veya yarı silindirik yatay rulodan oluşur. Bu, kalınlığını azaltmak ve uzunluğunu artırmak için çalışır. Bu ısıtılmış çubuk, her biri bir veya daha fazla şekilli yiv içeren – iki rulonun arasına sokulur ve geçirilir ve kademeli olarak makinenin içinden yuvarlandığı şekilde şekillenir. Bu işlem istenen şekil ve boyuta ulaşılana kadar devam eder.

Otomatik rulo dövme avantajları:

Çok az ya da hiç atık madde üretmez
Metalde uygun bir tane yapısı oluşturur
Metalin kesit alanını azaltır
Konik uçlar üretir

Pres dövme
Pres dövme, darbeli dövme işleminde kullanılan darbenin yerine yavaş, sürekli bir basınç veya kuvvet kullanır. Daha yavaş ram hareketi, deformasyonun daha derinlere ulaştığı anlamına gelir, böylece metalin tüm hacmi eşit şekilde etkilenir. Buna karşılık, çelik dkp sac fiyatları gibi darbeli dövme dövme işleminde, deformasyon genellikle metalin iç kısmı biraz deforme olmaya devam ederken sadece yüzey seviyesindedir. Pres dövme işleminde sıkıştırma oranını kontrol ederek, iç gerilim de kontrol edilebilir.

Basın dövme avantajları:

Ağır üretim için ekonomik
0,01-0,02 inç içindeki toleranslarda daha yüksek hassasiyet
Ölür daha iyi boyutsal doğruluk için daha az taslaka sahiptir
Kalıbın hızı, basıncı ve hareketi otomatik olarak kontrol edilir
Proses otomasyonu mümkündür
Preslerin kapasitesi 500–9000 ton arasında değişmektedir.

UPSET DÖVME
Üzgün ​​dövme, uzunluğunu sıkıştırarak metal çapını artıran bir üretim işlemidir. Özel bir yüksek hızlı makine olan krank presleri, üzgün dövme işlemlerinde kullanılır. Krank presleri tipik olarak verimliliği artırmak ve metalin bir istasyondan diğerine hızlı değişimini sağlamak için yatay bir düzleme yerleştirilir. Dikey krank presleri veya hidrolik pres de seçeneklerdir.

Üzgün ​​dövme avantajları:

Saatte 4500 parçaya kadar yüksek üretim hızı
Tam otomasyon mümkün
Dövme taslağının ve flaşın ortadan kaldırılması
Atık az ya da çok üretir
Otomatik sıcak dövme

Otomatik sıcak dövme işleminde, dövme makinesinin bir ucuna oda sıcaklığında değirmen uzunlukta çelik çubuklar yerleştirilir ve sıcak dövme ürünleri diğer uçtan çıkar. Çubuk, yüksek güçlü endüksiyon bobinleri ile, 60 saniyenin altındaki 2190-2370 ° F arasında değişen bir sıcaklığa ısıtılır. Çubuk makaralarla kireçlenir ve boşluklarla paylaşılır. Bu noktada, metal, yüksek hızlı soğuk şekillendirme işlemleriyle birleştirilebilecek birkaç şekillendirme aşamasından geçirilir. Tipik olarak, soğuk şekillendirme işlemi son işlem aşaması için bırakılır. Bunu yaparak, otomatik sıcak dövme işleminin yüksek hızını korurken, soğuk işlemenin yararlarına da ulaşılabilir.

Otomatik sıcak dövme avantajları:

Yüksek çıktı oranı
Düşük maliyetli malzemelerin kabulü
Makineyi çalıştırmak için minimum iş gücü gerekir
Çok az veya hiç malzeme atığı üretmez (geleneksel dövme işlemine kıyasla% 20-30 arası malzeme tasarrufu)
Hassas dövme (net şekilli veya net şekilli yakın dövme)
Hassas dövme, son işleme gerektirmeyen veya az işlem yapılmasını gerektirir. Dövme sonrası işlemlerle ilgili maliyet ve atıkları en aza indirmek için geliştirilen bir dövme yöntemidir. Malzemenin ve enerjinin azaltılmasının yanı sıra talaşın azaltılmasından maliyet tasarrufu elde edilir.

İzotermal dövme
İzotermal dövme, metal ve kalıbın aynı sıcaklığa ısıtıldığı bir dövme işlemidir. Adyabatik ısıtma kullanılır – sistem ile dış çevre arasında net kütle veya termal değişim transferi yoktur. Değişikliklerin tümü, yüksek oranda kontrollü zorlanma oranlarına neden olan içsel değişiklikler nedeniyledir. Düşük ısı kaybından dolayı, bu dövme işlemi için daha küçük makineler kullanılabilir.