Cerrahi Çelik ve Paslanmaz Çelik Arasındaki Fark

Farklı çelik türleri arasındaki farkları merak etmek nadir değildir. En azından burası nadir değil. Sektörümüzde, farklı çelik çeşitleri arasındaki küçük ve benzersiz farklılıkları anlamak büyük bir iştir. Sonuçta, belirli bir uygulama için en iyi malzemeyi seçmek, herhangi bir projede önemli bir adımdır. Metal malzemeler söz konusu olduğunda, farklı malzemelerin özellikleri kesildiğinde, büküldüğünde, zımba basıldığında ve başka şekilde işlendiğinde ortaya çıkacaktır.

Bugünün yayınında, cerrahi çeliğe karşı paslanmaz çeliğe derinlemesine bakıyoruz. Bu çelikler hakkında neyin farklı ve benzer olduğunu merak ettiyseniz, doğru yere geldiniz. Başlayalım.

Önerilen makale: kauçuk zemin kaplama firmaları ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Paslanmaz Çelik Nedir?
Paslanmaz çelik, çoğunlukla demir ve yaklaşık% 10 kromdan oluşan çelik bir alaşımdır. Nikel, titanyum ve bakır gibi az miktarda başka metaller de bulunabilir. Ek olarak, karbon paslanmaz çelikte yaygın bir metal olmayan katkı maddesidir.

Paslanmaz çeliğin krom içeriği, alaşımın korozyon direncini arttırmaktan büyük oranda sorumludur – demirin oksitlenmesini önler. Oksidasyon yoksa pasın gelişmesi için fırsat yoktur.

Dört ana tip çelikten (paslanmaz, karbon, alet, alaşım), paslanmaz çelik en çok korozyona dayanıklı olarak bilinir. Yine de, paslanmaz çelik korozyona karşı tamamen dayanıklı değildir. Belirli koşullar altında, yüksek oranda konsantre tuzlu suya tekrar maruz kalma gibi, paslanmaz çelik bile paslanacaktır.

Cerrahi Çelik Nedir?
Cerrahi çelik, biyomedikal uygulamalarda kullanılan çeşitli paslanmaz çeliklerdir. Bazen cerrahi paslanmaz olarak adlandırılan cerrahi çeliğin resmi bir tanımı yoktur. Yine de, en yüksek korozyon direncine sahip paslanmaz çelik çeşitleri, biyomedikal kullanım için belirlenmiş olanlardır. Yaygın olarak kabul gören bazı cerrahi çelik tipleri arasında östenitik 316 paslanmaz ve martensitik 440 ve 420 paslanmaz bulunmaktadır. Cerrahi çeliği korozyona dayanıklı paslanmaz çelik olarak düşünmek faydalı olabilir.

Cerrahi Çelik vs Paslanmaz Çelik

Anahtar Farklılıklar
Cerrahi çelik bir tür paslanmaz çelik olmasına rağmen, tüm paslanmaz çelikler cerrahi çelik değildir. Cerrahi çelikler, en fazla korozyon direncine sahip olanlardır ve biyomedikal uygulamalar için tasarlanmıştır. Diğer çelik tipleri ile karşılaştırıldığında, paslanmaz çelik en pahalı olanıdır. O zaman, paslanmaz çelik arasında, cerrahi çelik en pahalı olanıdır.

Kullanımları
Malzeme masrafları nedeniyle paslanmaz çelikler, karbon çeliği ve takım çeliği gibi “genel kullanım” çeliklerinden farklıdır. Çoğu zaman, mutfak uygulamalarında paslanmaz çelikler kullanılır. Çatal bıçak takımı, tencere, otomat çeliği fiyatları gibi ev aletleri ve paslanmaz çelikten yapılmış mutfak armatürleri çok popüler ve aranıyor. Paslanmaz çelik, otomotiv ve havacılık endüstrilerindeki ve bazı inşaat uygulamalarındaki çeşitli bileşenler için de kullanılır.

Cerrahi çeliğin kullanımları biyomedikal uygulamalara aktarılmaktadır. Forseps, retraktörler ve iğne tutucular gibi cerrahi aletler cerrahi çelikten yapılır, ancak hepsi bu kadar değil. Cerrahi çeliğin ortopedik ve dental implant cihazlarında uzun bir kullanım tarihi vardır.