Çift Pişirilmiş Fayans

Çift-pişirme işlemi, aynı zamanda bicottura veya çifte ateşleme olarak da adlandırılır, hem de toprak ve çini karoları için kullanılır. Bu bitmiş kiremitler de çift ateşlemeli karolar olarak adlandırılır. İkinci atışa olan ihtiyaç genellikle sır tipi ile verilir. Her şeyden önce, renk yoğun camlar, parçaların sinterlemeye ihtiyaç duyduğu yüksek sıcaklıklara tahammül etmez. Kirişin ateşleme sıcaklığı ne kadar yüksekse, o kadar yoğun ve zemin kaplama dış mekan için daha sert olan karolar olacaktır. Düşük su emilimi ile yoğun fayanslar yaklaşık 1.200 ° C’de fırınlanır.

İlk olarak, bisküvi yakma işleminde kuru preslenmiş ham kütlenin ateşi yaklaşık 1000 – 1,100 ° C arasında gerçekleşir. Bitmiş bisküviler (sırsız yanmış parçalar), ilk ateşlemeden sonra bir sır ile sağlanır ve 8 ila 10 saat sonra daha düşük sıcaklıklarda ikincil bir ateşleme ile tekrar ateşlenir.

Sırların ve ateşleme sürecinin daha da geliştirilmesi ve porselen taş ürünlerinin kullanımının artmasıyla, çift ateşleme karolarının pazar payı azalmıştır. Ekonomik açıdan bakıldığında, eğer bu camlar ateşleme işleminin yüksek sıcaklıklarına dayanmıyorsa, bugün sadece bu yöntemi kullanmak yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.