Corten Çelik Nasıl Kaynak Yapılır

Corten, yıpranmış çelik için başka bir isimdir. Esasen, güzelce paslanan ve birçokları için arzu edilen güzel bir patina geliştiren çeliktir. Minimum miktarda Krom, Nikel ve Bakır içerir, bu da ona hava koşullarına karşı dayanıklılık sağlar ve yapısal uygulamalarda kullanıma uygun hale getirir. Corten çeliğinin nasıl kaynaklanacağını öğrenmekle ilgileniyorsanız, okumaya devam edin. Bu yazıda Corten çeliğinin nasıl kaynaklanacağını ve doğru dolgu telinin nasıl seçileceği gibi konuları tartışacağız.

Ayrışma çeliği paslanmayı önlemez. Aslında malzeme, pasın yapıyı etkileme şeklini değiştirir. Krom, nikel ve bakırın varlığı, malzemenin hava koşullarına karşı direncine katkıda bulunur. Pasın daha hızlı ve daha kalın kurumasını sağlayarak güzel bir patina oluşturur.

Ancak pas, yapıyı zayıflatmak yerine malzeme üzerinde boya benzeri bir tabaka oluşturur. Kaplama, reaksiyona girmemiş malzemeyi atmosferden korur ve malzemenin yük taşıma kapasitesini ve kalınlığını daha uzun süre korumasını sağlar.

Birçok heykeltıraş ve mimar, estetik nedenlerle tercih ediyor. Zamanla geliştirdiği doğal patina birçok yapıya rustik bir çekicilik ve karakter katar.

Corten kaynağı için ihtiyati gereksinimler, yumuşak çeliğin kaynağına benzer. Tek önemli fark, tipik olarak kullandığınızdan farklı bir dolgu teline ihtiyacınız olabilir. Siyah sac için kullanılan, 6013 olarak sınıflandırılan AWS, Corten için kabul edilemez.

Zahmetsizce kullanabileceğiniz iki tür kaynak prosedürü, Metal İnert Gaz ve temel Ark Kaynağı veya korumalı metal ark kaynağı (SMAW).

Metal İnert Gaz Kaynağı
MIG, iki metal parçasını birleştirmek için bir dolgu teli ve bir elektrik arkı kullanır. Ark, dolgu teli ile ana metal arasında akar ve ikisini eritmek ve birleştirmek için ısı üretir. MIG Corten kaynağı yaparken, optimum renk eşleşmesini elde etmek için dolgu metalini akıllıca seçmelisiniz.

0,10 cm kalınlığında veya daha ince plakalar için E7018 veya SG2 MIG teli kullanmanızı öneririz. Ayrışma çeliğini birleştirmek için plakalardan yeterli seyreltme sağlarlar. E7018 ve SG2 MIG teli, özellikle tek geçişli kaynaklar için iyi çalışır.

Çift geçiş gerektiren veya 0,10 cm’den kalın derzlerde çalışıyorsanız, %1 Nikel ve %0,5 Bakır veya %2,5 Nikel içeren dolgu teli kullanmalısınız. Nikel veya Bakır yerine yumuşak çelik köşebent fiyatları içeren bir dolgu teli de renk uyumu açısından iyi sonuç verir.

Ark kaynağı
Ark kaynağında ana metal ile dolgu elektrotu arasında bir elektrik arkı oluşturursunuz. Arktan üretilen ısı, ikisini birleştiren malzemeyi eritir. Bununla birlikte, kaynakçının elektrodu ve torcu aynı anda tutması gerektiğinden, bu daha zordur.

Elektrotta ve genel olarak proseste çok fazla ayarlama yapmadan farklı kalınlıktaki metalleri kaynaklamanıza izin verdiği için daha fazla esneklik sunar. Corten’i kaynaklamak için TIG işlemini de kullanabilirsiniz.

TIG kaynağı
Ayrışma çeliğine kaynak yaparken, siyah sac için izlemeniz gereken aynı temel yönergeleri izlersiniz. TIG kaynağında ayrı bir dolgu teli ile birlikte bir tungsten elektrot kullanırsınız. Yumuşak çelik için en yaygın kaynak çubukları E60XX ve E70XX serisidir.

Isıyı özellikle kaynak dikişinde yoğunlaştırmanız gerekeceğinden daha keskin bir elektrot noktasına ihtiyacınız olacaktır. Çelik yapıları kaynak yaparken, ısı daha hızlı dağıldığından, alüminyumun aksine ısı yönü önemlidir.

Elektrodun çapının, üzerinde çalıştığınız metalin kalınlığının yaklaşık yarısı kadar olduğundan emin olun. Ayrıca kaynakçıyı, elektrot negatif yüke sahip olacak şekilde Doğru Akım ve düz polariteye ayarlamalısınız.

Ayrışma çeliğine kaynak yaparken, malzemeyi anlamanız ve ardından uygun dolgu telini seçmeniz gerekir. Yanlış dolgu metali sadece çekme ve akma mukavemetini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda korozyon önleyici özelliklerini de ortadan kaldırabilir. Demir köprüler gibi yük taşıyan yapılar için, böyle bir değerlendirme hatası feci sonuçlar doğurabilir.

Doğru Dolgu Telini Seçme
Doğru dolgu telini seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç özellik vardır.

Mevcut herhangi bir özel gereksinim
İhtiyacınız olan güç seviyesi ve darbe dayanıklılığı
Kaynak konumu
Boyanıp boyanmayacağı
Gerekli kaynak boyutu
Renk uyumu
Hepsinden önemli bir özellik, ihtiyaç duyulan güç seviyesidir. Çoğu hava koşullarına dayanıklı çelik uygulaması, 50 KSI akma ve 70 KSI gerilme arasında kalır. Ancak bazı uygulamalarda 100 KSI gerilmeye kadar çıkabilmektedirler. Dolgu metali en azından ana metalin temel mekanik özelliklerini karşılamalıdır.

Doğru seçimi yapabilmek için kaynakçı, birlikte çalıştıkları yaşlandırma çeliğinin tam özelliklerini ve derecesini bilmelidir.

Tasarım gereksinimlerinin yanı sıra, farklı teknik otoriteler tarafından belirlenen özel kaynak kodlarını ve teknik talimatları da aklınızda tutmanız gerekir. AWS yönergeleri D 1.1 ve D 1.5, Corten çelikle çalışırken yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Ayrıca farklı ortamlara ve uygulamalara hizmet eden uygun yöntemleri de listeler.

Ayrışma çeliği çeşitli çekme mukavemetlerinde mevcuttur. Her türün, onu farklı bir amaç için uygun kılan kendi özellikleri vardır. Dolgu metal gereksinimleri, ihtiyaca ve kullanım amacına göre değişir. Dolgu metalinin gerilme mukavemetini, akma mukavemetini ve tokluğunu tasarım gereksinimlerine uydurmanız gerekir. Doğru değerlendirmeden sonra karar vermelisiniz. Aksi takdirde, metalin taşıma kapasitesini ortadan kaldıran ve aynı zamanda yapının genel estetik görünümünü de bozan zayıf veya tutarsız bir dolgu teli ile karşılaşabilirsiniz.

Seçim sürecini başlatmak için öncelikle dolgu metalini nereye yerleştireceğinizi belirlemeniz gerekir. Yapınız atmosferik koşullara maruz kalıyor mu? Boyanacak mı?

Atmosfere maruz kalan yapılar çabuk paslanma eğilimindedir ve korozyona dayanıklı dolgu teli kullanılmasını gerektirir. Koruyucu boyası olan veya rüzgar ve yağmura maruz kalmayan yapılarda korozyondan endişe etmenize gerek yok.

Corten için en yaygın dolgu metalleri şunları içerir:

Karbon çeliği ile dolgu telleri. Aşağıdakilerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

E70C-6M
ER70S-3
ER70S-6
E71T-1
Boyutları küçüktür ve mukavemet derecesinde daha düşüktür. Önemli alaşım metalleri içermediklerinden daha ince saclarda tek geçişli bağlantılarda kullanım için idealdirler.

Tek geçişli kaynaklarda, taban önemli ölçüde seyrelmeye uğrar. Dolgu teli, seyreltilmiş baz ile karıştırıldığında alaşım metallerini alır. İşlem, ana malzemenin kendisine benzer korozyon önleyici özellikler ortaya çıkarır.

WX, B2 veya CX gibi düşük alaşımlı bileşime sahip dolgu telleri de kullanabilirsiniz. Bunlar, E81T1-W2, ER80S-Ni1, E80C-Ni1, E8018-C3 ve benzerlerini içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. Ana metale korozyon önleyici özellikler eklemeniz gerektiğinde düşük alaşımlı metal dolgu maddeleri kullanacaksınız.

Daha önemli çok pasolu kaynaklarda, kaynakçılar düşük alaşımlı dolgu metallerinin kullanımını tercih ederler. Çok geçişli kaynaklarda, minimum baz metal seyreltmesi vardır ve bu nedenle, son üründe korozyon direnci oluşturmak için bazı alaşım bileşimli dolgu metallerine güvenirler.

Düşük alaşımlı dolgu metalleri, karbon çeliğinden daha yüksek bir çekme ve akma mukavemetine sahiptir. Bunlarla, dolgu malzemesinin özelliklerini doğrudan tabanın özellikleriyle eşleştirebilirsiniz. Kaynakçılar tipik olarak, nominal bir nikel yüzdesi içeren düşük bir alaşım kullanır. Kabul edilebilir özelliklere sahip en ucuz seçeneklerden biridir.
Bu kaynak metin hakkında daha fazla bilgiEk çeviri bilgileri için kaynak metin gerekli