Depo ve Kiler Kurutma

yalıtımEvinizin mahzeni varsa, eklenen alandan yararlanmak ve onu kullanılabilir bir odaya dönüştürmek isteyebilirsiniz.

Odayı yaşam alanı yerine yalnızca depolama için kullanmayı planlasanız bile, eşyalarınızın nemlenmesini önlemek için yine de uygun şekilde su geçirmez (veya depolanmış) olması gerekir.

Seçeceğiniz su yalıtım süreci, evinizin üzerine inşa edildiği zeminin türüne bağlı olacaktır. Bununla birlikte, işe başlamadan önce bodrum katını ne için kullanmak istediğinizi düşünmeniz ve bütçenizi bilmeniz de önemlidir.

Bodrum Katını Dönüştürmek İçin Planlama İznine İhtiyacım Var mı?

Ayrı bir bağımsız konut oluşturmadıkça, kullanım değişikliği gelişme teşkil etmediğinden, bu normalde gerekli değildir. Dönüşüm şunları içeriyorsa, geliştirme olarak sınıflandırılır:

Baş mesafesini artırmak için kazı yapmak veya bir ışık boşluğu eklemek veya evin dış görünümünü etkilemek gibi mühendislik işlemleri
Ancak, genellikle bir planlama uygulaması gerektirmeyen İzin Verilen Geliştirme (PD) kriterlerini karşılayacaktır. Mahzene yapılan küçük uzantılar da PD olarak sınıflandırılabilir.

PD hakları daireler veya iki katlı evler için geçerli değildir ve yerel yönetim tarafından kısıtlanabilir, bu nedenle işe başlamadan önce kontrol edin

Koruma altındaki bir binada yapılacak değişiklikler, listelenen bina onayını gerektirecektir.
İnşaat işi komşu bir mülkü etkiliyorsa, İngiltere ve Galler’deki Parti Duvarı Yasası geçerlidir.

Bina Yönetmelikleri

Fazladan bir yatak odası, banyo veya banyo, oyun odası, çalışma odası / ofis veya sabit merdiven sağlamayı planlıyorsanız, mahzen dönüşümünüz için bir Bina Düzenleme uygulaması gerekecektir.

Tasarım, aşağıdakiler için Bina Yönetmeliklerine uygun olmalıdır:

su yalıtımı
enerji verimliliği
yangın çıkışı
merdiven tasarımı
ısıtma ve havalandırma
elektrik ve sıhhi tesisat.

Etkili Su Geçirmezlik Nasıl Yapılır?

Mahzeninize tam bir dönüşüm gerçekleştirmeyi düşünmeseniz bile, su yalıtımı evinize değer katacak, kullanışlı bir depolama alanı sağlayacak ve gelecekteki alıcılara isterlerse burayı başka bir odaya dönüştürme seçeneği sunacaktır.

Yer altında olduğundan, mahzeni çevreleyen toprak, suyun duvarlardan girmesi için bir yol görevi görür. Bunun olmasını önlemek için duvarların tamamen su geçirmez olması gerekir.

Bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

Islak bodrum deposu olarak bilinen bir yüzey kaplaması kullanarak duvarları sızdırmaz hale getirmek

membran sistemleri kullanımı yoluyla.

Tanking Sistemleri

Bu sistemler, nemin içeri sızmasını önlemek için doğrudan gözenekli kiler duvarlarının içine su geçirmez bir kaplama ekler. Suyu ortadan kaldırmazlar – sadece bir bariyer oluştururlar.

Tanking ürünleri şunları içerir:

çimento esaslı kaplamalar
bitümlü kaplamalar
zarlar
boyalar
sızdırmazlık ürünleri

Bir tanklama sisteminin iyi çalışması için, tanklama ürününün uygulandığı duvarların iyi bir “anahtar” (yani bir çizik kaplama) sağlaması gerekir. Tanklı duvarların birikecek su basıncına dayanması gerektiğinden, tanklama sistemleri de evin tuğla yapısının sağlam olmasını gerektirir.

Eski evlerde, kaplamayı alacak duvarların hazırlanması oldukça zaman alıcı olabilir. O içerir:

eski alçıyı kesmek
eski harcı çıkarmak
yeniden işaretleme
tuz nötrleştirici ürünler uygulamak.

Su geçirmez kaplamalar, tamamen su geçirmez bir bariyer oluşturmak için bir mala kullanılarak uygulanabilir veya bazen duvar yüzeyiyle bir bağ oluşturmak amacıyla püskürtülür. Daha sonra bu kaplamaların üzerine sıva uygulanabilir.

Suyun girme olasılığının en yüksek olduğu yapıdaki zayıf noktalara da dikkat edilmelidir. Bu tipik olarak duvar / zemin birleşimidir.

Tescilli tanklama sistemleri BBA veya benzer bağımsız akreditasyona sahip olmalıdır. Önerilen diğer herhangi bir sistem, üçüncü şahıs sigorta garantisi ile desteklenmelidir.

Boşluk Drenaj Membran Sistemleri

Bodrum çevresindeki su basıncının önemli olduğu yerlerde, bir tanklama sistemindeki en küçük delik bile su dolu bir mahzene neden olabilir. Bu durumlarda, boşluk membranı en iyi çözümdür.

Membran sistemleri, etkinlikleri için sağlam alt tabakalara güvenmedikleri için, özellikle yüksek su seviyelerinin olduğu alanlarda ve daha eski özelliklerde olmak üzere çoğu bodrum dönüşümünde kullanılmaktadır.

Membran su geçirmezdir ancak suyun mahzene hapsedilerek ve onu toplanıp güvenli bir şekilde kanalizasyona pompalandığı zemin seviyesinin altındaki bir hazneye kanalize ederek mahzene girmemesini sağlar.

Boşluk membran duvarlarının arkasında toplanan suyu, doğal drenaj sistemleri kullanarak dışarıya boşaltmak bazen mümkündür, burada su açık, toprak tutmayan bir yüksekliğe akar.

Bununla birlikte, suyu dışarı çıkarmak için genellikle bir karter pompası sistemine sahip olmak gerekir. Aslında, birçok bodrum dönüştürme şirketi, bir proje kurulmadıkça bir projeyi garanti etmeyecektir.

Hazne pompaları genellikle ana elektrik beslemesinden çalışır ve pil yedeğine sahip olmalıdır.

Bir Bodrum Yalıtımı

Bir bodrum dönüşümü, Bina Yönetmelikleri kapsamında önemli bir kullanım değişikliğini içerir. Bu nedenle, uygulanabilir olduğu ölçüde, dış zemin ve duvarların mevcut Yönetmeliklere göre yalıtılması gerekecektir.

Duvarlar, üzerine yalıtımla doldurulmuş dikmeler arasındaki boşluklar ile çivi (ahşap veya metal) sabitlenerek yalıtılabilir ve buhar kesici ve alçı levha ile kapatılabilir. Bodrum odalarından gelen su buharının soğuk kavite drenaj sisteminde yoğunlaşmasını önlemek için yalıtımın sıcak tarafına her zaman bir buhar kontrol katmanı yerleştirilmelidir.

Yalıtımın duvarlara sabitlenmesi, tam bir merdiven oluşturacak şekilde mevcut alanı azaltacaktır.

Zemin, üzerine şap veya yüzer bir zemin (sunta ve ardından halı veya döşeme tahtaları) ile kaplı hücresel köpük yalıtım tabakaları kullanılarak yalıtılabilir. Zemine yalıtım eklemek zemin seviyesini yükseltir ve bu da tavan boşluğunu azaltabilir.

Su yalıtımı, yalıtım ve diğer hizmetleri kurmak için genellikle mahzen tabanını kazmak gerekir. Ancak Building Regs altında, en az 2m tavan boşluğunun olması gereken merdivenin üstü dışında minimum tavan yüksekliği yoktur.