Dış Cephe İzolasyonu

yalıtımBir duvar pek çok şey yapar, bunlardan sadece biri çatıyı tutmaktır. 1970’lerden beri ısıyı içeride tutmak için duvarın rolü giderek daha önemli hale geldi.

Nem Penetrasyonu Sorunu
Nemin bir duvara her iki taraftan girme potansiyeli vardır: dış cilde yağmur ve insanlardan gelen nem ve iç cilde yaptıkları faaliyetler (yemek pişirme, çamaşır kurutma, yıkama, nefes alma vb.).

Boşluk duvarının yaygın olarak kullanılmasından önce, ev yapımcısı genellikle her iki yüzeye nem nüfuz etmesini durduran geçirimsiz bir duvar inşa etme ya da nemin (bir dereceye kadar) nüfuz etmesine ve buharlaşmasına izin veren bir nefes alma duvarı inşa etme seçeneğine sahipti. . Sağlam bir tuğla duvar eski olma eğiliminde olacak ve bir taş duvar ikincisi olma eğiliminde olacaktır.

Buna kıyasla boşluk duvarı geçirimsiz bir duvardır ve boşluğun nem nüfuzunu önlemek için bir “bariyer” oluşturması amaçlanmıştır; Duvara giren herhangi bir yağmur suyu, boşluktaki hava hareketiyle buharlaşır.

Birçok modern yalıtım malzemesi genellikle geçirimsizdir ve yağmur suyunun nüfuz etmesini önlemek için sıvanacak veya giydirilecektir. Bununla birlikte, nemin insanlardan duvarın iç yüzeyine ulaşmasını ve yaptıklarını durdurmazlar – ve bu, nemli havayı duvarlara ulaşmadan önce çıkarmak için evde daha fazla havalandırmanın gerekli olduğu anlamına gelebilir.

Çiy Noktası

Çiy noktası, havanın nemin su olarak havadan yoğunlaşmasına neden olan bir sıcaklıkla karşılaştığı noktadır. Dış ortam sıcaklığından iç sıcaklığa geçerken sıcaklık bir duvar boyunca değişecektir.

İdeal olarak çiy noktası, nemin buharlaşabileceği duvarın dış yüzeyinde veya aynı şeyin meydana geldiği havalandırmalı boşlukta (duvarda boşluk varsa) meydana gelir. Çoğu durumda, dış yüzeyin biraz içindedir.

Bir duvara yalıtım eklemek, çiğ noktasının oluştuğu yeri değiştirecektir. Dış yalıtımın etkisi duvarı ısıtmaktır ve bu da çiy noktasını dışarıya, daha soğuk dış havaya doğru hareket ettirir ve böylece iç yüzeyde oluşan yoğuşma riskini azaltır.

Bununla birlikte, yoğuşma noktasının yalıtım ile duvar arasında veya gerçekte yalıtım içinde oluşma tehlikesi vardır. Çoğu dış yalıtım sistemi, duvar ile yalıtım arasına bir buhar bariyerinin eklenmesi yoluyla bu zorluğun üstesinden gelir, ancak üreticiniz / tedarikçiniz ile kontrol etmeye değer.

Katı Taş Duvarlar

Masif taş duvarlar hiç “sağlam” olma eğilimindedir. Genellikle iki taş deri arasında moloz dolu bir “boşluk” bulunur. Doğal çiy noktası, nemin duvardan yere düşebileceği veya buharlaşabileceği “boşluk” ile dış yüzey arasında olacaktır. Dış yalıtımın bunda büyük bir etkisi yoktur. Çiy noktası biraz daha dışarıya doğru hareket eder ve duvara nüfuz eden herhangi bir iç nem hala duvarın içinde giderilebilir.

Bununla birlikte, taş duvarlar nefes alan duvarlar olma eğilimindedir ve bu nefes alabilirliği korumak, duvarın tasarlandığı gibi çalışmaya devam etmesini sağlar. Bu durumda, bir kireç dış sıva ile nefes alabilen bir yalıtım – ahşap lifi, mantar veya benzeri – kullanılması mantıklıdır.

İdeal bir çözüm, duvara mekanik olarak sabitlenmiş 90 mm’lik bir ahşap lif levha tabakası – Diffutherm, Pavatex veya benzeri olabilir. Bu malzemeler render almaya hazırdır. 20 mm kalınlığında kenevir-kireç sıvası iki 10mm kat halinde uygulanacaktır. Kenevir-kireç, kireç banyosuna uyacak şekilde veya boyanabilir.

Bir alternatif, 70 mm sert köpük yalıtımı (Kingspan, Celotex veya benzeri) tekrar mekanik olarak duvara sabitlenmeli ve daha sonra kum ve çimento sıva, ahşap kaplama veya başka herhangi bir hava koşullarına dayanıklı katman tercih edilmelidir. Bu seçenek oldukça ucuz olacak, ancak duvarın artık nefes alamayacağı anlamına geliyor – bu önemli olabilir veya olmayabilir. Duvar iyi durumdaysa ve nem nüfuz etme belirtisi yoksa ve iç kısım iyi havalandırılmışsa, nefes alamayan bir duvara dönüştürmenin çok az etkisi olacaktır.

Katı Tuğla Duvarlar

Tuğlaların kalitesi ve geçirgenliği büyük ölçüde değişir. Kabartma – bir tuğlanın yüzeyinin koptuğu – oldukça yaygın bir manzara ve donma-çözülmenin bir göstergesidir; nem tuğlaya nüfuz eder, donar ve bu da pullanmaya neden olur.

Taşta olduğu gibi, dış yalıtım eklemek duvarın performansı üzerinde çok az etkiye sahip olacaktır (tabii ki ısıl performansı hariç). Bu durumda bir tuğla duvar nefes alabilir bir duvar değildir ve bu nedenle sert köpük yalıtımlardan herhangi biri uygun olacaktır. Taş duvarlarda olduğu gibi yalıtım da mekanik olarak duvara sabitlenebilir ve sıva, ahşap vb. İle kaplanabilir.

Boşluk Duvarları

Boşluk duvarı yapımında, boşluk (neredeyse kesinlikle) havalandırılacaktır – boşluk olarak işini bu şekilde yapar. Ancak bu, iç cilde nüfuz eden evin boşluğuna giren ısının, bu havalandırma ile atmosfere atılacağı anlamına gelir. Bu, herhangi bir dış yalıtımı neredeyse işe yaramaz hale getirir, çünkü ısının çoğu yalıtıma ulaşmadan önce kaybolur.

Boşluk doldurma yalıtımı başarısız olursa (ve başarısız olduğuna dair pek çok hikaye varsa), bunun nedeni yalıtımın yağmur suyunun boşluktan geçmesine izin vermesidir. Bu durumda, hava koşullarına dayanıklı sıva ile dış yalıtım, yağmur suyunun duvara girmesini önleyecek ve daha sonra boşluk dolgu yalıtımını yararlı bir termal bariyer haline getirecektir.

Gerekli yalıtım kalınlığını boşluk dolgusu ile dış arasında bölmek mantıklı bir fikirdir. Boşluk tipik olarak 50 mm genişliğinde olacaktır; Masif duvarlarda olduğu gibi 20 mm dış yalıtım ekleyin ve duvar iyi bir U değeri elde edecektir.

Açığa Çıkarma, Kabuklar ve Saçaklar

Dış cephe mantolama, duvarın kalınlığını en çok açıklıklarda ve saçaklarda belirgindir. Saçak genişliği, saçakların yalıtımı kabul edecek kadar geniş olmaması durumunda, saçakları uzatmanın maliyeti, yalıtımın faydasından daha ağır basabilir. Kirişlerin aynı kategoriye girip girmediği, kirişin genişliğine ve türüne ve onu hareket ettirme veya genişletme maliyetine bağlı olacaktır.

Ek olarak, dış yalıtımı rahatça barındırmak için nadiren yeterli kapı veya pencere çerçeve genişliği olduğundan, yalıtımı pencere ve kapı pervazlarına geri döndürmek genellikle pratik değildir. Pervazın yalıtılmaması, yalıtımın değerinin iyi bir oranını geçersiz kılarak önemli bir soğuk köprü bırakacaktır. Proctor Group’tan Spacetherm aerojel gibi 10 mm kalınlığında, bu zorluğun üstesinden gelmeye yardımcı olmak için bir kaplama üzerinde kullanılabilen ince yalıtım seçenekleri vardır.

U Değerleri

225 mm kalınlığında bir tuğla duvarın U değeri yaklaşık 1.20W / m² olacaktır. 450 mm’lik bir taş duvar hemen hemen aynı olacak ve bir tuğla boşluklu duvar yaklaşık 1.50W / m² olacaktır. Bina Yönetmelikleri kapsamındaki gereklilik, bunu 0,30 W / m²’den fazla olmayacak şekilde düşürmektir. Bunun anlamı:

50 mm enjekte edilmiş köpük boşluk dolgusu artı 20 mm PUR harici 0,28 W / m² verir
Katı Duvar

100mm EPS, 0.31W / m² verir
70 mm sert köpük 0,30 W / m² verir
110 mm mineral yün, odun lifi, kenevir keçeleri 0.30W / m² verir

Dış Cephe İzolasyon Maliyetleri

Maliyet, iç duvar yalıtımına göre daha yüksek olacaktır. Üç yatak odalı yarı yarı yarıya muhtemelen 5.000-9.000 £ ‘a mal olacak ve bölgede daha büyük bir müstakil ev 8.000-15.000 £ civarında olacak. Uzman kurulum gerektiren tescilli sistemler vardır, ancak inşaatçıların tüccarlarından çok daha ucuz malzemeler de vardır.

Hangisi kullanılırsa kullanılsın, iskele kurma ve duvara sabitlenmiş tüm boru ve kabloların sökülmesi / değiştirilmesinin önlenemeyecek bir maliyeti olacaktır.

Dış Cephe İzolasyonu İçin Planlama Gerekiyor mu?
Dış duvar yalıtımı başka ne yaparsa yapsın, evin dış görünümünü değiştirecektir. Çoğu durumda bu, işi üstlenmeden önce planlama izni almak anlamına gelir, bu yüzden en baştan yerel yetkilinize danışın. Koruma Alanlarındaki evler ve koruma altındaki binalar için, rızanın alınmaması oldukça olasıdır.

Bina Yönetmeliklerine göre, bir duvarın yüzde 25’i veya daha fazlası harici olarak yalıtılacaksa, tipik olarak tüm duvarı mevcut standartlara getirmek gerekir – bu da mantıklıdır, eğer çabalara ve dışarıdan yalıtım masrafı varsa, o zaman da iyi yapabilirsiniz. Yalıtımlı duvarın ısıl performansının U değeri 0,30’dan fazla olmamalıdır.

Dış Duvar İzolasyonu İzlenmeye Değer Bir Seçenek mi?

Dolayısıyla, özet olarak, dış duvar yalıtımı uygulamadan önce ele alınması gereken bir dizi sorun vardır, ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda fayda vardır:

Isı kaybını ve enerji faturalarını azaltmak
Taslakları azaltmak ve konfor hissini artırmak
Kurulurken evi bozmaz
İç taban alanını azaltmaz
Duvarların termal kütleye katkıda bulunmasına izin verir (“çay sosu” etkisi)
Hava koşullarına dayanıklılığı ve ses direncini iyileştirir
Duvarın ömrünü uzatır
İç duvarlarda yoğuşmayı azaltır

Dış duvar yalıtımı pahalıdır ancak etkilidir. Daha büyük bir projenin parçası olarak eklemek, maliyeti düşürür, ayrıca tüm eve yapılması gerekmez; çekici bir ön cephe iç yalıtım için daha uygun olabilirken, daha az çekici yan ve arka yükseltiler dışarıdan yalıtılabilir. Ancak daha yüksek maliyetle bile, dış yalıtımın iç tarafa göre sunduğu avantajlar göz ardı edilmesinin zor olduğu anlamına gelir.