Doğal Taş Çeşitleri

Doğal taş ile inşa edilmesi için söylenecek çok şey var: doğal taş ekolojik ve sağlığa zararlı zararlı maddeler içermez. Bugünün orijinal üretimi hiçbir enerji gerektirmez ve dünyanın hemen hemen her yerinde yerel doğal taş ile inşa edilebilir. Fiziksel özellikleri, taş tipi sayısı için uygun genişlikte olup, bir yapı malzemesinin neredeyse her ihtiyacı için uygun doğal taş da vardır. Yanıcı değildir ve emprenye, kaplama veya koruyucu kaplama gerektirmez. Doğal taşın pahalı olduğu yönündeki itiraz, uzun servis ömrü, düşük bakım maliyetleri ve düşük zemin kaplama m2 fiyatları piyasada açık bir eğilim göstermesi nedeniyle de zayıflamaktadır.

Taşlar da estetik olarak hoştur, her birey benzersizdir. Mimarların çoğu zaman bir karara vardıkları çok farklı renkler, dokular ve yüzeyler var. Bu nedenle temel ayırt edici özellikler, geliştirme süreçleri, fiziksel özellikler, uygulama örnekleri ve tasarım değişkenleri bilinmelidir.

Doğal taşlar, yaşlarına ve oluşma şekillerine göre üç kategoriye ayrılır:

granit gibi (ayrıca volkanik kaya) plutonlarının doğal taşların eski grubu oluşturur ve erimiş lav olarak ortaya çıkmıştır, volkanik kaya biridir. Magmatik kaya özellikle sert ve yoğun olarak kabul edilir. Bugüne kadarki en eski granit taş, bir göktaşı içinde bulunur ve bu, 4.53 milyar yıl önce yaratılmıştır.

Böyle kireçtaşı ve kumtaşı olarak Tortu veya tortul kayaçlar son jeolojik kökenli geliyor ve karada veya suda mevduat oluşturmuştur. Sedimanter kayaçlar magmatitden çok daha yumuşaktır. Ancak, Alman kalker yataklarının yaşı 600 milyon yıl öncesine kadar uzanmaktadır.

Arduvaz veya mermer gibi metamorfik kaya, tortul kayaçlardan oluşan kayaç türlerini içerir ve daha sonra bir dönüşüm sürecine girmiştir. Onlar z. B. dağ aralıkları oluşumu sırasında yoğun basınç veya büyük ısı neden olur. Bu kayaçlar en son jeolojik döneme aittir. Kayrak yaklaşık 350 ila 400 milyon yıl önce yaratıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.