Doğru Dış Cephe Boyasını Seçmek İçin 3 İpucu

yalıtımEvinizin dışını yeniden boyadığınızda, evinizi mahallenin konuşması haline getirebilirsiniz ve doğru izlenimi bırakmak önemlidir. Bir iç mekan boya seçiminden farklı olarak, seçeceğiniz dış cephe boyası sokağınızdaki her evi etkileyecektir. Çoğu insan komşularını üzmek istemediğinden, bu karar verme sürecine büyük bir baskı uygulayabilir. Renk paleti seçimlerinizi etkileyecek çatı kaplama rengi, sert peyzaj ve çevre düzenlemesi gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak önemlidir. Doğru dış cephe boya seçimlerini yapmanıza yardımcı olacak üç ipucuna bir göz atalım.

1. Önce Değiştirilmesi Zor Olanları Düşünün
Büyük bir yenileme projesi planlamıyorsanız, evinizde değiştirilmesi çok zor olacak dış unsurlar olacaktır. Garaj yolları, patikalar, taş işçiliği, duvar karoları ve çatı kiremitleri gibi her türlü yüzey her zaman önce düşünülmelidir. Seçtiğiniz dış cephe boya paletinin bu mevcut unsurlarla çalışması gerekir. Yüzeylere yakından bakın, jotun dış cephe boya renkleri paletinizde kullanılabilecek yaygın alt tonlar var mı? Daha sıcak yüzey renkleri (kahverengi, pas ve bej) veya daha soğuk renkler (gri, siyah ve mavi) boya tercihlerinizi etkileyebilir. Bu sabit dış unsurları tutarlı bir bütün halinde birbirine bağlayacak bir dış cephe boyası seçin.

2. Evinizin Mimarisini ve Dönemi Boya Seçimlerinize Etkileyin
Her yaşa ve evin mimari tarzına ilişkin kapsamlı tavsiyeler vermek zordur. Sonuçta, birçok farklı tipte ev var ve dış cephe boyası seçiminizin işe yaramasını istiyorsanız hepsinin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. Örnek olarak: Bir New England tuzlu evini boyamanın parlak yeşil bir renk olduğunu hayal edin; etkiye bakmak çok sarsıcı ve doğal olmayacaktır. Boya üreticileri bunu anlıyor, birçoğu artık tarihsel olarak doğru renkler sunuyor ve bu çok ilham verici olabilir. Hala emin değilseniz, evinizde işe yarayacak bir renk paleti bulmak için bir renk danışmanına, yerel bir uzman ressama veya bir mimara danışabilirsiniz. Genellikle tarihsel bir renk şemasına sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekli değildir, ancak bazı mahallelerde mevcut renk seçeneklerinizi belirten kodlar vardır ve boyamaya başlamadan önce kontrol etmeniz iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, herhangi bir kod olmasa bile, tarihsel olarak doğru bir etki istiyorsanız, komşu evlerde kullanılan bazı renklere bağlı kalmak genellikle iyi bir fikirdir.

3. Görsel İlgi ve Derinlik için Farklı Boya Tonları Kullanın
Her dış renk şeması üç ana bölümden oluşur: Saha Rengi: Dış duvar yüzeylerinin çoğunu kaplamak için kullanılan baskın renktir. Vurgu Rengi: Bu, kapılar, pencere çerçeveleri ve panjurlar gibi daha küçük ilgi alanlarını vurgulayacaktır. Döşeme Rengi: Bu, kapı kasaları, pencere kasaları, korkuluklar, çatı kenarları ve diğer kaplamalar gibi yüzeylerde alan rengine bir miktar kontrast sunacaktır. Çoğu tasarımcı, alan rengiyle güçlü bir zıtlık oluşturan bir döşeme rengi kullanır, ancak yalnızca iki rengi içeren bir renk şeması size çok modern, tek renkli bir görünüm verebilir. Alan renginiz daha koyuysa, daha soluk veya klasik beyaz vurgu tonu kullanmayı düşünün. Daha koyu trim gölgeli açık alan rengi kullanırsanız, evinize dramatik bir görünüm kazandırabilirsiniz. Cesur vurgu renkleri işe yarayabilir, ancak denize girme isteğine direnmek, parlak kırmızı bir kapı veya sarı bir pencere çerçevesi, istediğiniz efekti elde etmek için yeterli olabilir.