Doğru Tavan Yalıtımını Seçme

yalıtımEvinize ne kadar hava sızdırmazlığı sürerseniz sürsün, kışın hala cereyanlı hissettirdiğini fark ettiniz mi? Enerji faturalarınız yüksek mi görünüyor ve sıcak kalmaya çalışmak için her zaman ısıtıcıyı mı çalıştırıyorsunuz? Bu size tanıdık geliyorsa, daha fazla tavan yalıtımı kurmanız gerekebilir.

Yetersiz tavan yalıtımı, kışın enerji faturalarınızı artırabilir ve evinizi çok daha az konforlu hale getirebilir. Tavan yalıtımı kurarken, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek vardır. Sizin için doğru tavan yalıtımını nasıl seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Tavan İzolasyonu Ne Zaman Kurulmalı

Çoğu zaman, kendi evinizi inşa etmediğiniz sürece, çatı katınız zaten yalıtılmış olacaktır. Ancak nerede yaşadığınıza bağlı olarak, sahip olduğunuz yalıtım evinizi sıcak tutmaya yetmeyebilir. Yalıtılmamış bir evde, evinizin ısısının yaklaşık yüzde 25’i çatıda kaybolur ve bu da size paraya ve rahatlığa mal olur.

Tavanınız yalıtılmamışsa, çatı fiyatları gibi yalıtım uygulamak elektrik faturalarında tasarruf edilen paradan daha fazlasını ödeyecektir. Ve eğer yalıtımlıysa, ancak eviniz kışın hala soğuk hissediyorsa, yeterli yalıtıma sahip olmayabilir. Daha eski bir eviniz varsa, asbest içeren bir yalıtımınız da olabilir, bu durumda evi derhal uzaklaştırmak için bir uzman çağırmanız gerekir.

Fiberglas

Fiberglas, göreceğiniz en yaygın yalıtım türüdür. Tavan arasına takmanız için keçeler ve battaniyelerle gelen pembe şeyler. Standart genişlikteki tavan kirişleri arasına sığacak şekilde boyutlandırılmıştır, bu da montajını kolaylaştırır.

Fiberglas yalıtım, piyasadaki en uygun fiyatlı seçeneklerden biridir ve olağanüstü düzeyde ısı tasarrufu sağlar. Ancak takarken pul pul dökülebilir ve solumak ciğerlerinize zarar verebilir. Solumayı önlemek için, onunla çalışırken bir solunum maskesi taktığınızdan emin olun.

Şimdi TEL Fiberizing Technology ile üretilen Think Pink Aerolite olarak bilinen camyünü yalıtımı, piyasadaki en gelişmiş yalıtım ürünlerinden biridir.

Polyester İzolasyon

PET Plastik şişelerle üretilen yeni çatı yalıtım ürünlerinden biridir. (Kok, Fanta, Sprite vb.) İzoterm İzolasyon, tozsuz ve alerji yapmayan bir çatı yalıtımıdır.

Mineral Yün

Mineral yün, fiberglas tabakalara biraz benzeyen başka bir battaniye yalıtımı şeklidir. Bazen tavanlarda gördüğünüz sarı yastıklı malzeme keçeleri olarak tanıyabilirsiniz. Bu yalıtım, seramik veya cüruf gibi erimiş mineral veya kaya malzemesinin eğrilmesiyle oluşturulur.

Mineral yün cüruftan eğrildiği için, madencilik operasyonlarından çıkan atıkları kullandığı için yeşil bir malzeme olarak kabul edilir. Şeklini fiberglastan daha iyi tutar, bu da onu tavan kirişlerinde gezinmek zorunda kalmadan geniş tavan arasında kaymak için kullanışlı hale getirebilir. Diğer yalıtım biçimleriyle aynı soluma ve küf risklerini taşır.

Köpük tahta

Köpük levha, bahsettiğimiz diğer üçünden çok daha ince bir yalıtım seçeneğidir. Bu yalıtım, iki yansıtıcı tabaka arasında Strafor benzeri bir malzemeye sahip büyük, hafif levhalarda gelir. Standart bir kutu kesici kullanılarak boyutlarına göre kesilebilirler ve kendi başlarına çok iyi ayağa kalkarlar.

Köpük levha, bahsettiğimiz diğer yalıtımların sahip olduğu yalıtım özelliklerine sahip değildir ve biraz daha pahalıdır. Ancak tavan aranızdaki duvarları veya kapıları yalıtmak için harika olabilir. Gelecekte çatı katınızı bitirmek isteyebileceğinizi düşünüyorsanız ve alandan tasarruf etmek istiyorsanız, iyi bir seçenek olabilir.

Sprey Köpük

Küçük bir alanı yalıtmanız veya boşlukları kapatmanız gerekiyorsa, köpük püskürtme, yalıtım seçeneklerinin elde ettiği kadar iyidir. Bu köpük, püskürttüğünüzde genişleyerek boşlukları tamamen doldurur. Sertleştikten sonra kesmek veya kesmek kolaydır ve çoğu boyanabilir, bu da onu evdeki boşlukları kapatmak için iyi bir seçenek haline getirir.

Püskürtme köpüğü, tüm tavanınızı yalıtmak için pratik bir seçenek değildir. Ancak küçük boşluklarınız varsa doldurmanız gerekir; bu şey harika bir seçenek yapıyor. Gerekirse doğrudan çatı döşemenizin alt tarafına uygulayabilirsiniz, bu da onu çatı katı alanını bitirmek için iyi bir seçim haline getirir.

Gevşek Dolgu

Doldurmanız gereken çok sayıda köşe ve yarık bulunan bir tavan aranız varsa veya standart yalıtım keçeleri bunu sizin için yapmıyorsa, gevşek dolgu yalıtımı harika bir seçenek olabilir. Gevşek dolgu yalıtımı, cam elyafından veya selülozdan yapılır ve özel ekipman kullanılarak üflenir. Bu tür bir yalıtımı sizin için yerleştirmesi için bir şirket tutmanız gerekecek.

Gevşek dolgu yalıtımı, yüzde 90’a kadar geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılabildiğinden olağanüstü bir çevre dostu seçenek olabilir. Diğer fiberglas yalıtımlar gibi, nefes almak tehlikeli olabilir, bu nedenle etrafında çalışırken bir maske takın. Ve gevşek dolgu izolasyonu ıslanırsa küfün büyümesi için ideal bir ortam sağlar.

Kurulum İpuçları

Tavan yalıtımınızı kurmaya başlamadan önce, çatıdaki sızıntıları giderdiğinizden ve tüm egzoz fanlarının ve havalandırma deliklerinin evinizin dışına gittiğinden emin olun. İzolasyon küflenmeye meyillidir ve tüm parayı ve zamanı yalnızca ıslanması ve küflenmeye başlaması için yeni izolasyon koymak için harcamak istemezsiniz.

İzolasyonla çalışırken daima bir solunum maskesi, koruyucu gözlük ve eldiven takmalısınız. Tavan arasında hareket etmeniz gerekiyorsa, en az üç kirişin üzerine bir parça kontrplak veya birkaç sağlam tahta koyun ve bunları yürüme yüzeyi olarak kullanın. Karanlık köşeleri aydınlatmak ve işinizi kolaylaştırmak için yanınızda pille çalışan bazı fenerler getirin.