Döşeme Nedir

Döşeme, bir zeminin kalıcı olarak kaplanması veya böyle bir zemin kaplamasının döşenmesi için genel bir terimdir. Döşeme, bir yürüme yüzeyini temin etmek üzere bir zemin yapısına uygulanan herhangi bir kaplama malzemesini genel olarak tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Her iki terim de birbiriyle değiştirilebilir, ancak zemin kaplamaları gevşek malzemelere daha sık uygulanır.

Halılar, laminatlar, fayanslar ve viniller hemen hemen her zaman toprak olarak sınıflandırılan malzemelerdir.

Zeminin altındaki zemin, döşemeyi destekleyen bodrum olarak adlandırılır. Yüzer zeminler, yükseltilmiş zeminler veya yayılan zeminler gibi özel alt zeminler, yapısal dayanıklılığa sahip başka bir alt tabaka üzerine döşenebilir. Yeraltı olmayan binalarda, zeminlerde (bodrum katındaki) veya zemin katındaki alt katlar genellikle beton bir zemine sahiptir. Alt yüzeyler (zeminin üstünde) genellikle bir kontrplağın alt kısmına sahiptir.

Zemin kaplaması malzemesi seçimi, maliyet, dayanıklılık, ses yalıtımı, konfor ve temizlik çalışmaları gibi faktörlerden etkilenir. Bazı zemin kaplamaları, neme potansiyel zarardan dolayı laminat ve parke dahil, derecenin altına kurulmamalıdır.

Daha düşük seviye, ilave iş olmadan kullanılabilir hale getirmek için tamamlanabilir, bkz.

Kil veya pişmiş toprak zemin
Sağlam zemin zemini, şap / şap / çimentolu granit şaplar, polimer modifiye beton ve tesviye / aşınma şapları.

halı
Halı, bağlı halı lifleri veya zımbalanmış liflerden oluşan esnek bir zemin kaplamasıdır. Halı kaplama bir duvar kaplamasıdır, bir halı ise sadece bir yüzeyi kaplamaktadır. Bu tip döşeme genellikle kapalı alanlarda kullanılır ve hem yüksek trafik hem de düşük trafik alanlarında kullanılabilir. Değiştirilmesi gereken genellikle 15-18 yıl sürer. Bir halının kalitesi genellikle liflerin sayısına göre ağırlıkça veya kare olarak ölçülür. Yüzün ağırlığı ne kadar yüksek olursa, halı da o kadar yumuşak olur.

Halılar yün, naylon, olefin ve polyester gibi çeşitli malzemelerden temin edilebilir.

Genellikle kuaför olarak adlandırılan katlanır gibi farklı halı türleri vardır. Burulma matı, halı arkasına yerleştirilmiş birkaç bükülmüş elyaftan oluşur. Genellikle düşük trafik alanlarında kullanılır. Başka bir halı tipi, halının arkasına yerleştirilmiş dikişli liflerden yapılan dikilmiş halıdır. Bu halılar, temizliği kolay olduğu için genellikle yüksek trafik alanlarında kullanılmaktadır.

parke
Ahşap ve parke dahil birçok ahşap türü, ahşap üzerine iki ana formda üretilmektedir. Sertağaçlar genellikle yumuşak ağaçlardan çok daha dayanıklıdır. İstenilen ahşap kendi görünümüne sahiptir ve yeşil binalarda kullanılır (çevreye duyarlı).

Tasarlanmış parke, kompozit bir çekirdekli ince bir masif ahşap tabakayla kaplıdır. Bu parke daha ucuz bir seçenek olabilir, ancak zımparalanamaz ve tamir edilemez. Bu karo genellikle bir tıklama kilitleme yöntemi ile yüklenir.

Bambu döşeme bir bambu bitkisinden yapılmış bir kat ve teknik olarak ahşap zemin türü değildir. Bambu sürdürülebilir ve çevre dostu olduğu bilinmektedir. Birçok desen, renk ve doku mevcuttur.

Mantar zemini, mantar meşesinin yan ürününden üretilen bir zemin kaplamasıdır. Mantar zeminleri çevre dostu olarak kabul edilir, çünkü mantar meşesinin kabuğu her dokuz ila on yılda bir soyulur ve ağaca zarar vermez. Mantar yer döşemeleri fayans ve levha şeklindedir ve yapıştırıcı veya yapıştırıcı içermez.

Yumuşak zemin
Minerallerden yapılmış seramik ve taş karoların aksine, esnek döşeme malzemesi esnek bir malzemeden yapılmıştır ve döşemeye esneklik denilen bir derece esneklik kazandırır. Dans veya atletizm için kullanılan performans yüzeyleri genellikle ahşap veya yumuşak zeminlerden yapılır.

Yumuşak döşeme, linolyum, vinil levha, vinil kompozisyon kiremit (VCT) [şüpheli tartışma], mantar (levha veya karo) ve lastikler dahil olmak üzere birçok farklı ürün içerir.

Vinil döşeme, büyük levhalarda veya önceden kesilmiş karolarda mevcuttur; eski esnek Bazıları, soyma ve yapıştırma için önceden uygulanmış bir yapıştırıcı ile gelirken, diğerleri alt tabakaya yayılacak bir yapıştırıcı gerektirir.

Vinil zemin karolarının iki ana kategorisi vinil ve vinildir, [arındırmaya ihtiyaç vardır] ve üç temel vinil döşeme kategorisi homojen, kakma ve lamine kompozitlerdir. Bu vinil zemin tipleri, üretimi ve içeriğinde, vinil içeriğindeki (polivinil klorür)% 11 ile% 55 arasında değişmektedir.

PVC ve polipropilen gibi esnek zemin kaplamaları, römork zeminleri ve garaj zeminleri gibi özel uygulamalarda giderek daha fazla kullanılmaktadır. Deniz tabanındaki yeni uygulamalar da ortaya çıktı. Belirli bir uygulamada, tipik bir uygulamada bulunmayan dikkate alınması gereken önemli faktörler vardır. Örneğin, bazı lastikler muşamba katta bir iz bırakmak, ancak bu markalar polipropilen ürünlerde daha az yaygındır. Yapıştırıcılar uygulamaya bağlı olarak da değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.