Düşük ya da Sıfır VOC Boya Kullanmalı mıyım?

Yeni boyanmış bir oda güzel olabilir, ancak taze boyanın kokusu sağlıksız olabilir. Günümüzde çoğu boya markası, iç cephe boya modelleri içinde uçucu organik bileşikler (VOC) içermektedir. VOC’ler, evinizin iç hava kalitesini olumsuz etkileyerek solunum ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. VOC gazları tipik olarak saatler veya günler içinde buharlaşırken, iç gazların çok daha uzun süre dayanabileceğine dair kanıtlar vardır.

İyi haber şu ki, sağlıklı bir alternatif olarak bol miktarda düşük veya sıfır VOC boyası mevcut. Evinizdeki boyanın uçucu organik bileşenlerinin olası olumsuz etkilerinden endişe ediyorsanız, düşük veya sıfır VOC boya kullanmayı düşünün. (Genellikle birkaç düşük veya sıfır VOC ürünü sunan Benjamin Moore boyalarını kullanıyoruz.)

VOC NEDİR?

VOC’ler, Çevre Koruma Ajansı tarafından “bileşimleri normal iç mekan atmosferik koşulları altında buharlaşmalarını mümkün kılan organik kimyasal bileşikler” olarak tanımlanmaktadır.

Önerilen makale: çelik profil fiyatları ve metal uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

VOC’ler d-Limonen, toluen, aseton ve Formaldehitten oluşur. Taze boya kokusu yaratan kimyasallardır, ancak VOC’ler yeni mobilya veya kilim gibi diğer öğelerden yayılabilir.

DÜŞÜK VOC İLE SIFIR VOC BOYA ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Düşük VOC boyalar, yukarıda belirtilen kimyasalları ve çıkış gazı (salınan) zararlı dumanları içerir, ancak geleneksel boya ürünlerinden daha azdır. Standart olarak, litre başına 50 gramdan fazla VOC içermemelidirler.

Zero-VOC boyalar çok az VOC içerir veya hiç içermez ve mevcut en sağlıklı veya “en yeşil” boya olarak kabul edilir. Bazı VOC’ler aslında litre başına 5 veya daha az gram içerir. Tebeşir veya süt gibi doğal boyalar hiç VOC içermez.

VOC’leri çevreleyen yasalar veya düzenlemeler eyalete göre değişiklik gösterse de, ailenizi korumak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Sıfır VOC boyaları kullanmayı düşünün. Bu, boya karışımlarında ve renklendirme işlemlerinde hiç olmadığı anlamına gelir.