Duvar Nasıl Yalıtılır

yalıtımYalıtım duvarları, ısı kaybının minimumda tutulduğu, termal açıdan verimli bir ev elde etmenin önemli bir parçasıdır – hava geçirmezlik diğer önemli ölçüdür. Çatı ve zeminleri yalıtmanın yanı sıra, dış duvarları yalıtmak, evden kaybedilen ısı miktarını önemli ölçüde azaltabilir.

Bir binanın kaybettiği ısı miktarı, bir binadan kaynaklanan ısı kaybını ölçen U değeri de dahil olmak üzere birkaç şekilde ölçülür (değer ne kadar düşükse, o kadar iyidir). 2014 Yapı Yönetmeliği’nin yayınlanmasıyla birlikte, kumaş kaplamadaki tüm unsurlar – çatı, duvarlar ve zemin – neredeyse aynı U değerine sahip olmalıdır. Duvarlar için maksimum U değeri 0,3’tür, ancak gerçekte bunu yenmek isteyebilirsiniz – belki de 0,15’e kadar.

Açıklanan İzolasyon Tipleri

Sert poliüretan (PUR), poliizosiyanürat (PIR) veya fenolik köpük. Bu yalıtım köpüklerinin tümü, yaklaşık 0,021 ila 0,023 W / mK ısı iletkenliği ile benzer seviyelerde yalıtım sunar. PIR ve fenolik köpük büyük ölçüde PUR’dan devralınmıştır. Hepsi duvarları yalıtmak için uygundur.

Polistiren ya genleşmiş (EPS) ya da ekstrüde (XPS).

EPS’nin yerini büyük ölçüde fenolik ve PIR almıştır. Boşluk duvarlarına üflemek için gevşek gri veya beyaz boncuklar olarak da mevcuttur. Gri boncuklar, K değerini (malzemenin termal iletkenliğinin bir ölçüsü, daha düşük olan daha iyi) 0,034’ten 0,031’e düşüren grafit içerir ve daha pahalıdır.

XPS Bu, EPS’ye benzer, ancak çok daha sıkı, daha güçlü bir kapalı hücre yapısı ile K değerini 0,027’ye yükseltir. Bu yapı, ona çok daha iyi basınç dayanımı ve su direnci sağlar. Bunu yapmak için gereken enerji seviyeleri nedeniyle çevresel kimlik bilgilerinde soru işaretleri var. Genellikle düz çatılar ve döşemeler için kullanılır.

Yarı sert

Bunlar arasında mineral veya doğal yünler, kenevir ve reçine bağlayıcılı ağaç lifi, polyester veya bir derece sertlik veren diğer lifler bulunur. Termal iletkenlik genellikle 0,038 ila 0,042W / mK’dir.

Mineral yün, hem taşyünü mantolama hem de cam yünü içerir. Bunlar hepimizin aşina olduğu uzun süredir devam eden ürünlerdir. Mineral yün, cam yünden biraz daha iyi bir yalıtkandır ve biraz daha pahalıdır; her iki tip de uygun kurulum ile duvarlar için kullanılabilir.

Ağaç lifi Bu, yün benzeri rulolar, yarı sert levhalar veya sert levhalar olarak mevcuttur. Duvar yalıtımı olarak kullanıma uygundur.

Sert veya yarı sert izolatörlerden herhangi biri, dikey bir uygulamaya (duvar) iyi monte edilir.

Esnek

Yarı sert ile aynıdır, ancak sertleştirmeden ve aynı termal iletkenliğe sahiptir. Esnek yalıtım örnekleri arasında koyun yünü, saman, pamuk (genellikle geri dönüştürülmüş giysiler) ve yorgan malzemeleri bulunur.

Sert ve esnek yalıtımların farklı şekillerde işlenmesi gerekir: sert, kendi başına ayağa kalkar, ancak esnekliğin sarkmasını önlemek için desteğe ihtiyacı vardır. Yün veya yorgan malzemeleri kullanılabilir ancak bir duvara iyi yerleştirilmesi zemine veya çatıya göre daha zordur ve bazı sarkmalar neredeyse kaçınılmazdır.

Isıl iletkenlik rakamı, aynı U değerini elde etmek için neredeyse iki kat daha fazla esnek yalıtım gerekeceğini göstermektedir. Örneğin, “standart” bir boşluk duvarı, Yapı Yönetmeliğinin maksimum U değeri olan 0.30’a ulaşmak için 70 mm PUR’a ihtiyaç duyarken, mineral yün 120 mm’ye ihtiyaç duyar.

Yeni Bir Yapı İçin Yalıtım Seçenekleri

SAP değerlendirmesinin yeni taleplerini karşılamak için Yapı Yönetmeliklerinden daha iyi bir U değerine ihtiyaç duyulacaktır. 0.20W / m²K veya daha iyi bir U değeri gereklidir ve bu, 110 mm sert yalıtım veya 170 mm mineral yün (veya diğer doğal yün) anlamına gelir.

Sert yalıtım kullanılması, boşluğu doldurmak için mineral yün kullanılabildiğinden, sert levhalarda 50 mm’lik bir boşluğa hala ihtiyaç duyulduğundan, toplam duvar kalınlığında yalnızca 10 mm’lik bir azalma ile sonuçlanacaktır. Yapısal yalıtımlı paneller (SIP’ler) ve ahşap çerçeve ile, duvarın iç kanadı blok kaplamanın yerini alır ve neredeyse tamamen yalıtımlıdır. Bu, aynı U değerinin daha az et kalınlığıyla elde edilebileceği anlamına gelir.

Yenileyiciler için Yalıtım Seçenekleri

Isıl iletkenlik ve U değerleri için aynı rakamlar, yeni inşa olarak yenileme projeleri için de geçerlidir. Bazı durumlarda, İnşaat Yönetmelikleri de yeni inşa ile aynı standardı gerektirir. Zorluk, duvarların zaten yukarıda ve yalıtımı daha az kolay olmasıdır.

Dış Yüzeyin Yalıtımı

Dış yalıtım, yalıtımın üzerinde bir tür dış kaplamaya (tipik olarak sıva veya ahşap) ihtiyaç duyacaktır. Bu, hava koşullarına karşı koruma görevi görür ve herhangi bir nem girişini önler. Seçenekler, bazıları yapıştırılabilmesine rağmen, genellikle mekanik olarak duvara sabitlenen sert köpükler veya ahşap lifleri ile sınırlıdır.

Yalıtım etkisi, genel olarak iç yalıtımla aynıdır, ancak dış yalıtımın iki faydası daha vardır:

Daha süreklidir, daha geniş bir alanı kaplar ve soğuk köprülerin üstesinden gelmeye yardımcı olur

Duvarı sarar ve duvar kütlesinin bir termal depo görevi görmesini sağlar.

Bu da tepeleri ve çukurları ısıtma döngüsünden çıkarmaya yardımcı olur.

Her ikisi de ısı taleplerini azaltır, ancak dış yalıtım, iç yalıtımdan daha pahalı olma eğilimindedir.

İç Yüzeyin Yalıtımı

İzolasyon, doğrudan duvara veya mevcut duvardan çıkarılan yeni – tipik olarak ahşap dikme – duvara uygulanabilir. Hangisinin en iyisi, mevcut duvarın durumuna, sağlam veya boşluklu bir duvar olup olmadığına ve herhangi bir nem penetrasyonu olup olmadığına bağlı olacaktır.

Kingspan ve Celotex, doğrudan duvara uygulanabilen nem bariyerine sahip ürünler sunmaktadır. Nemin dışarı atılmasına izin verdikleri için doğal yalıtım da bu şekilde uygulanabilir. Aksi takdirde duvar ile yalıtım arasında boşluk bırakmak rutubet geçişinin olmamasını sağlar.

225 mm sağlam tuğla duvarın U değeri yaklaşık 1,7 W / m²K ve 400 mm taş duvar yaklaşık 1,4 olacaktır. 50 mm sert yalıtım eklemek U değerini yaklaşık 0,4’e, 50 mm taş yünü veya doğal yalıtım ise 0,5’e düşürecektir.

Boşluk Duvar İzolasyonu

Boşluklu duvar yalıtımı kurmak, daha önce yalıtımsız duvarlarda U değerlerini 1,5’ten 0,5’e ve altına düşürebilir. Bu iyi bir şey, ancak onu kurmak dikkatli planlama ve uygulama gerektirir.

Boşluk duvar yalıtımı etrafındaki korku hikayeleri, bazı gerekçelerle bol miktarda bulunur. Bununla ilgili bir sır yok – bazı boşluklar yalıtım için uygun değil (örneğin, tuğla işi kötü durumda ise). Boşluk bağları üzerinde harç parçaları bulunmayan ve boşluğun dibinde harç veya diğer kalıntılardan arınmış temiz bir boşluk yalıtmak için iyidir, ancak dağınık bir boşluk değildir.

İşin püf noktası hangisine sahip olduğunuzu bulmaktır. Tek yol, yetkin bir yalıtım montajcısı tarafından gerçekleştirilmesi gereken görsel bir incelemedir (tipik olarak küçük bir kamera kullanarak).

Kuzeye veya batıya bakan duvarların, bu yüksekliklerin eğilimli olduğu sürüş hava koşulları nedeniyle boşluk duvar yalıtımı için uygun olmadığına dair hikayeler vardır. Hava ne kadar şiddetli olursa olsun, dıştaki tuğla yaprağın ötesine geçme olasılığı düşüktür, bu nedenle boşlukta olanlar hava koşullarından etkilenmeyecektir.

Bununla birlikte, Bina Yönetmelikleri Bölüm C (5.15), yine de Yönetmeliklerin bir parçası olarak yayınlanan, ülkeyi yağmur riskine göre gösteren ve buralarda tam dolgu boşluk yalıtımını etkili bir şekilde yasaklayan Birleşik Krallık haritasına (aşağıda) atıfta bulunmaktadır. alanlar (yeni yapılar için). En azından yalıtım tedarikçisiyle bunu gündeme getirmeye değer.

Bazı eski binalar istisna olabilir, ancak genellikle bir duvarın yalıtılması bir sorundur ve tek soru ne kadar ve neyle? Ve karar ne olursa olsun, duvarların yalıtılması enerji tüketimi ve konfor üzerinde çarpıcı ve göze çarpan bir etkiye sahip olacaktır.

Yalıtım Açıları

İyi bir yalıtımın anahtarı sürekli yalıtımdır ve bu, pencere ve kapıların da açığa çıkması anlamına gelir. Bunları yalıtımsız bırakın ve duvar yalıtımının yaklaşık yarısı kaybolacaktır.

Ancak bir pencere veya kapı pervazına 50 mm yalıtım (artı alçı levha veya diğer kaplama malzemeleri) yerleştirmek genellikle pratik değildir. İşi yapacak Proctor Spacetherm gibi çok ince malzemeler var. Bu küçük alanlar için çok pahalı ama çok etkili ve kullanışlı olma eğilimindedirler.

Fiyat rehberi

Fiyatlar yalıtımın cinsine, üreticisine, tedarikçisine ve miktarına göre değişecektir. Ana öncelik, iş için doğru yalıtım türüne karar vermek ve ardından bunu mümkün olan en iyi fiyata bulmaktır. Gerçekten hiçbir kalite sorunu yoktur ve benzer bir temelde, bir üreticinin ürünleri diğerininkiyle hemen hemen aynıdır.