Duvarlarda Yalıtımda Üfleme Artıları ve Eksileri

yalıtımEvinizin istediğinizden daha soğuk ve daha gürültülü olduğunu keşfettiyseniz, muhtemelen iyileştirme yapmak için bir dizi yola bakmış olacaksınız. Yalıtım, büyük bir fark yaratabilen ve elde edilmesi nispeten kolay olabilecek iyileştirmelerden biridir.

Yalıtımda üflemek birkaç nedenden dolayı mükemmel bir seçenek olabilir, ancak bazı önemli dezavantajları da vardır. Burada bu tip yalıtımlara bakıyoruz ve eviniz için uygun olup olmadığını keşfediyoruz.

Çatı katı yalıtımı kullanımını teşvik etmenin yanı sıra, Birleşik Krallık hükümeti evlerimize duvar yalıtımı ekleyerek ucuz ve bazen ücretsiz hale getirdi. Uygun olduğu evler için, enerji maliyetlerinde büyük tasarruf sağlamakla kalmayıp, önemli faydalar da sunabilir.

Önerilen makale: efekt boya modelleri ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bununla birlikte, popülaritesi yanlış satışla ilgili sorunlara yol açmış ve hasar verdiği evlerde kullanılmasına neden olmuştur. Duvar yalıtımının kullanımı konusunda çok fazla karışıklık var ve umarım bu makalelerin bazılarını sonraki makalede çözebiliriz …

İzolasyonda Üflemeli Nedir?

Bazen duvar boşluğu yalıtımı olarak bilinen duvarlarınız için üflemeli yalıtım, duvarlarınızda bulunan alana hem dahili hem de harici olarak yalıtım eklemenin bir yoludur.

Üflemeli yalıtım iki ana malzemeden gelir – selüloz ve fiberglas. Küçük delinmiş deliklerle duvarlara pompalanır ve evinizdeki ısı tutulmasını iyileştirmek veya eve giren veya evden çıkan gürültüyü azaltmak için kullanılabilir.

Genel olarak, kurulumu için profesyonel uzmanlık gerektirir ve D.I.Y işi olarak kabul edilemez – ancak, nispeten kolaydır ve elde edilmesi zor veya yıkıcı değildir.

Malzemenin doğası, hafif ve kabarık yapıda olması ve her parçanın etrafında bol miktarda hava cepleri ile yerleşmesidir. Bu, ısının sıkışması için bol miktarda yer ile sonuçlanır ve ısının evi terk etme oranını yavaşlatır – veya soğuğun dışarıdan girmesi.

Yalıtımlı Üfleme Evim İçin Uygun mu?

Malzemenin üflenebileceği bir boşluğunuz yoksa, duvarlarınızda üflemeli yalıtım olamaz.

Bu basit ama açık bir gerçektir. Eviniz 1980’lerden beri inşa edilmişse, tüm yeni evlerin Binalar Yönetmeliği kurallarına göre duvar boşluğunda izolasyona sahip olması gerektiğinde.

Bu durumda, daha fazla eklemeniz gerekmeyecek – zaten iyi bir iş yapıyor olmalı (ancak iç duvarlarınıza eklemeyi seçebilirsiniz).

Geçen yüzyılın başlarından önce, çoğu ev dış duvarlarında boşluklar olmadan inşa edildi ve bu nedenle evin kenarlarına çarpan sert bir yağmur eğilimi gösterdi ve sonuç olarak bu duvarlara nüfuz etti.

Bunu önlemek için, evler 1920’lerden itibaren dış tuğla işi ile iç blok işi arasında bir boşlukla inşa edilmeye başlandı. Bu boşluk suyu iç yapıdan uzaklaştırmak için tasarlanmıştır.

Bu yapı kendi içinde bir termal bariyer sundu. İngiltere, evlerin bu özel duvar boşluğu yapısına nerede sahip olması gerektiğini belirleyen hükümet planlama departmanı tarafından bölgelere ayrılmıştır. Bu yağış ve rüzgar koşullarına bağlıdır. Planlama departmanı bu bilgileri inşaatçılara izin vermek için kullanır.

Dış duvarlara yalıtım eklenirse, genellikle suyun kanallanması için bir boşluğa izin veren sabit sert levhalardır. Ancak, evinizde bunlar yoksa, sert tahtalar eklemek çok pahalı ve rahatsız edici olacaktır; bu nedenle üflemeli yalıtım tek seçenektir.

Açıkçası yağmur penetrasyonu ile ilgili sorun orada olacak – iç boşluk yoksa yağmur nereye gidecek?

Bu, dış duvarlara yalıtım eklenmiş birçok ev sahibinin gördüğü bir konudur ve çoğunlukla uygun olmadığı yerlerde (yağmurun doğrudan duvara çarptığı ve ıslandığı duvarlarda) eklenir.

Bazı vicdansız montajcılar, bu tür yalıtımın ödenmesine yardımcı olmak için mevcut hükümet programlarından yararlanıyor ve uygun olmadığı yerlerde kuruyorlar.

Eviniz için neyin doğru olduğu konusunda çalışma bilgisine sahip olmak veya mülkünüz için en iyi yol hakkında genel bir fikir birliği sağlamak için birkaç teklif almak önemlidir. Yükleyicinizin kalifiye olup olmadığını ve işe almadan önce hükümet tarafından tavsiye edildiğini kontrol etmelisiniz.

Yalıtımda Üfleme: Artı Puanlar

● Yalıtımlı üfleme, uygun olduğu yerlerde evlerde inanılmaz enerji tasarrufu sağlayabilir. Enerji Tasarrufu Vakfı, müstakil bir evin yıllık enerji maliyetinden 225 £ tasarruf edebileceğini tahmin ediyor. Bu, para tasarrufu için mükemmel bir seçenek haline getirir ve harcamaların hızlı bir şekilde geri ödeneceği anlamına gelir.
● Bu yalıtım esnek bir seçenektir. Odalar arasında veya teraslar arasında ses bariyeri sağlamak için dış duvarlarda ve iç kısımlarda kullanılabilir.
● Duvarlara delinmiş ve zamanla doldurulabilen bir dizi delikten başka bir şey kullanmadan kolayca monte edilir. Profesyoneller, drenaj fiyatı gibi malzemeyi duvara temiz ve kolay bir şekilde üflemek için uzman ekipman kullanacaklar.
● Bu yalıtım tipinde kullanılan malzeme yangına dayanıklıdır ve yangının yayılmasını yavaşlatacağından evler arasında mükemmeldir.
● Küçük boşluklara ve ulaşılması zor yerlere üflenebilir. Alçı levhayı çıkarmaya veya duvarlarda büyük delikler açmaya gerek yoktur. Güçlendirme için idealdir.

Yalıtımda Üfleme: Tuzaklar

● Evlerin dış duvarlarında uygun olmadığı durumlarda, üflemeli yalıtım ciddi ve nemli sorunların giderilmesine neden olabilir. Bunun nedeni, yağmur nüfuzunun artık kanalize edilememesi nedeniyle duvarların içindeki malzemenin ıslanmasıdır.

Islak yalıtım sadece etkisiz hale gelmekle kalmaz, aynı zamanda yoğuşur ve evinizde nemli yamalar ve küflenmeye neden olur. Sorunu çözmenin tek yolu tüm ıslak yalıtımı kaldırmaktır ve bu maliyetli olabilir ve daha büyük duvar veya alçıpan alanlarının çıkarılmasını gerektirebilir.

● Hükümetten mali yardım almaya uygun değilseniz, bu tür yalıtım, bir uzman tarafından kurulması gerekliliği nedeniyle oldukça pahalı olabilir.
Duvarların dikey doğası, duvarların dikey doğası yerleşmeye daha yatkın olduğu için bir sorun olabilir. Duvar tamamen kapatıldıktan sonra, boşluğun içine yerleşen malzeme nedeniyle boşlukların ortaya çıkıp çıkmadığını bilmeniz mümkün değildir. Ama daha az işe yarayacak.

Duvarlarda Hangi İzolasyon İyi Çalışır?

Herhangi bir yalıtımın mevcut duvarlara uyarlanması zor olacaktır, ancak sprey köpük yalıtımı, yalıtımda üflenenden daha az nemli sorunlara sahip gibi görünen gerçekçi bir alternatif sunabilir. Bu çoğunlukla sprey köpüğün su geçirmez yapısına bağlıdır.

Islansa bile, nem nüfuz etmez, ancak tuğla içinde kalır – sonunda kurur. Bu yalıtım şekli daha pahalıdır, ancak yalıtımdaki üflenmiş malzemeyi çıkarmak ve tekrar başlamak zorunda olmaktan daha ucuzdur.

Mevcut duvarlarda kullanılan sprey köpük izolasyonu, aşırı genişlemesini ve çatlama veya yapısal sorunlara neden olmasını önlemek için bir uzman tarafından kurulmalıdır.

Dış ve iç duvarlarınıza yalıtım eklemek kolay ve avantajlıdır ve gürültüyü azaltmada ve enerji kullanımını iyileştirmede çok etkili olabilir.

Bununla birlikte, bu tip yalıtımı kabul edebilmesi ve seçtiğiniz malzemenin de doğru şekilde monte edildiğinden emin olmak için evinizin doğru bir şekilde araştırılması hayati önem taşımaktadır.