En İyi U Değeri Hangi Duvar Malzemesinde

yalıtımTam olarak bir U değeri nedir ve mimarlar, inşaatçılar ve enerji verimliliği uzmanları bu konuda neden bu kadar heyecanlanır?

Basitçe ifade etmek gerekirse, U değerleri, ısının bir yapıdan (veya onun “termal iletkenliğini”) ne kadar kolay geçtiğini ölçer, bu nedenle sayı ne kadar düşükse o kadar iyidir. Başka bir deyişle: Düşük U değerleri, duvarlarınızdan, pencerelerinizden veya döşemelerinizden yalnızca az miktarda ısı kaçtığı anlamına gelir.

Bunu bağlama koymak gerekirse: tek camlı bir pencerenin U değeri 5.0, standart çift camlı pencere 1.6 ve üçlü cam yaklaşık 0.8 olacaktır. Bina Yönetmelikleri 0,3, çatı 0,16 ve zemin kat 0,22’den daha kötü olmayan bir duvar gerektirir.

Tüm bu U değerleri W / m2K olarak yazılır. Yani, her 1 ° C sıcaklık farkı için (bina içi ve dışı arasında) her metrekareden (m2) geçen Watt (ısı). Bu nedenle U değeri, termal verimliliğin bir ölçüsüdür. Bu önemli olsa da, yalnızca bir ısıl verim ölçüsüdür ve kendi başına düşünülmemelidir.

Farklı Duvar Tiplerinin U Değerleri

Bir duvarın her bir elemanı, ısıl direncinin ölçüsü olan bir R değerine sahip olacaktır. Bir U değerine ulaşmak için tüm bileşenleri dikkate almamız gerekir. Basit bir duvar alıp içten dışa doğru çalışarak, 110 mm tuğla dış cidarlı boşlukta 12 mm alçı levha, 100 mm beton blok, 90 mm yalıtım olabilir. Kalınlık önemlidir, malzeme ne kadar kalınsa, ısı iletmeye o kadar direnç gösterir.

Tüm bu malzemelerin bu kalınlıklarda R değerini alırsak ve bazı akıllı matematik işlemleri yaparsak (bunu bizim için yapacak web siteleri vardır), bu duvar için 0.3W / m2K’lık bir U değeri elde ederiz – bu Yapı Yönetmelikleri standardıdır. .

Yukarıda açıklanan duvar, “oyuk” mineral yün yalıtımı ile doldurulmuş ve 312 mm’lik bir duvar kalınlığı veren, duvar yapımı için standarttır. Açıkçası, bu katı bir duvardır (boşluk doldurulur, dolayısıyla artık Yapı Yönetmeliklerinde uygun olan bir boşluk değildir).

U Değeri = 0.3W / m2K

Son yıllarda ahşap çerçeve endüstrisi, kısmen daha iyi bir U değeri sağlamak için dış duvarlar için 90 mm’lik bir dikmeden 140 mm’lik bir dikmeye geçti. Standart konstrüksiyon, 0,29 W / m2K U değeri veren 140 mm taşyünü izolasyon içerir. Dış yüzey ahşap kaplama, tuğla astar veya sıva döşendiğinde, toplam duvar kalınlığı sadece 225 mm olabilir.

U Değeri = 0.29W / m2K

SIP’ler esasen iki tabaka OSB (yönlendirilmiş şerit levha) sandviç ve yalıtıma yapıştırılmış – normalde poliüretan, polistiren veya daha nadiren mineral yün. Bazı SIP’ler kenevir veya diğer doğal yalıtım seçenekleri sunar, ancak bunlar pahalıdır ve yaygın değildir.

140 mm’lik bir standart SIPs paneli, 0,19 W / m2K’lik bir U değeri ve 220 mm’lik bir toplam duvar kalınlığı verecektir. SIP’ler ile ahşap çerçeve arasındaki farkın nedeni (başka türlü çok benzer konstrüksiyonlardır), mineral yün ve poliüretan arasındaki farktır. İlginç bir şekilde, SIP’ler aynı duvarda genişletilmiş polistiren kullanırsa, U değeri 0,27 W / m2K’ya yükselir.

U Değeri = 0.19W / m2K – 0.27W / m2K

Bu izolasyonlu bloklar veya paneller yerinde monte edilir ve betonarme ile doldurulur. Yalıtım tipik olarak genleşmiş polistirendir ve içte ve dışta yalıtıma sahip olmak, 250 mm’lik bir duvar kalınlığı ile en az 0.2 W / m2K’lik bir U değeri verir. Bazı sistemler iç yalıtımı artırma seçeneği sunar ve 335 mm et kalınlığında 0,11 W / m2K kadar düşük bir U değeri sağlayabilir.

U Değeri = 0.11W / m2K – 0.2W / m2K

Farklı Duvar Tiplerinin Maliyetleri

Aynı dış duvar kaplaması varsayıldığında, farklı duvar tipleri için ortalama maliyetler şöyle olacaktır:

Tuğla ve blok: 0,3 W / m2K U değeri ile yaklaşık 70 £ / m2

ICF: 0,2 W / m2 U değeri ile yaklaşık 65 £ / m2

Ahşap çerçeve: 0,24 W / m2 U değeri ile yaklaşık 65 £ / m2

SIPS: 0,19 W / m2 U değeriyle yaklaşık 70 £ / m2

ICF ve SIP’ler doğal olarak daha iyi hava geçirmezlik sağlar, bu nedenle ahşap çerçeve ve tuğla ve blok ile yaklaşık aynı fiyata daha iyi termal performans sağlarlar.

U değerleri nasıl iyileştirilir

Açıktır ki, yalıtım malzemesi U değerini geliştirecektir. Şu anda mevcut olan en iyisi, 235 mm duvar kalınlığından 0.09W / m2K U değerine sahip Val-U-Therm sistemidir (Scotframe’den temin edilebilir) ve dış yüzeydir. Bir ahşap çerçevede 140 mm mineral yününün 140 mm poliüretan ile değiştirilmesi, bir SIPs paneli ile aynı U değerini verecektir.

Benzer şekilde, bir tuğla ve blok duvarın beton blok iç yüzeyini havalandırılmış bir blok haline getirin ve boşlukta mineral yün yerine poliüretan kullanın ve U değeri 0.21W / m2K’ya çıkacaktır. Başka bir deyişle, istenen U değeri biraz hokkabazlık yaparak elde edilebilir.

Yerinde inşaat, mükemmel olmayan bir süreç olma eğilimindedir. Malzemelerin de bir etkisi olacaktır: mineral yün ahşap bir çerçeve içinde boşluklar bırakarak çökme eğilimindedir; rijit yalıtım, doldurulacak saplamalar arasına mükemmel bir uyum sağlamak için nadiren kesilir; boşluk doldurma yalıtımı, iç blok yüzeyine hava geçirmez bir şekilde oturmayabilir.

Tasarım hesaplamalarının bu kusurları hesaba katması imkansızdır ve evler beklenenden biraz daha kötü bir U değerine sahip olma eğilimindedir. Bir fabrikada saha dışında ne kadar çok yapılabilirse, tasarım şartnamesinin karşılanması olasılığı o kadar yüksektir ki burada SIP’ler ve ICF skoru budur.

U Değerleri ve Yapı Yönetmelikleri

‘Bina Yönetmelikleri standardı’ olarak belirtilen U değerleri, temel U değerleridir ve bu rakamların tümü karşılansa bile, bina enerji tüketimi ve CO2 emisyonları için SAP (Standart Değerlendirme Prosedürü) değerlendirmesini geçmeyecektir.

Tasarım, SAP gereksinimlerini karşılamak için tüm bu rakamlardan daha iyi sonuç vermeli ve uygunluk için bir duvarın 0,25W / m2K’den 0,3W / m2K’ye yakın olması gerekir. Bunu bir tuğla ve blok duvarda gerçekleştirmek, duvar kalınlığını en az 50 mm artıracak ve mantolama fiyat listesi de maliyetler artacaktır. Diğer tüm yapı sistemlerinde bu düşük U değeri standart olarak karşılanmaktadır.

U Değerleri Üzerine Son Bir Not

U değerleri önemlidir, ancak termal verimlilik – enerji talebini ve mülkün işletme maliyetini düşürmek – giderek daha önemli hale geliyor ve aynı zamanda hava sızdırmazlığı ve termal köprüleri ele almak anlamına geliyor. İyi bir U değeri, sızdıran, düşük kaliteli bir yapıyı telafi etmeyecektir.

Daha iyi bir U değeri ve hava geçirmezlik sağlayan ve aynı zamanda termal köprüleri ortadan kaldıran bir inşaat sistemiyle başlamak mantıklıdır.