Epoksi Kaplama

Epoksi kaplama, epoksi fonksiyonel grubun ve epoksi reçinelerin veya kürlenmiş bitmiş ürünlerin temel bileşenlerinin ortak adıdır. Poliepoksidler olarak da bilinen epoksi reçineler, epoksit grupları içeren reaktiflerin ve polimerlerin ön polimerlerinin bir sınıfıdır. tiol ya da bunlarla da dahil olmak üzere, epoksi reçineler, çok işlevli aminler, asitler (ve anhidritler), fenoller, alkoller ve daha fazla yardımcı reaktifler, tepkimeye sokulur (çapraz bağlı). Bu yardımcı reaktifler genellikle sertleştiriciler veya sertleştirici maddeler olarak adlandırılır ve çapraz bağlama reaksiyonu genellikle kürleme olarak adlandırılır. Poliepoksitlerin onlarla veya çok fonksiyonlu sertleştiricilerle reaksiyonu genellikle uygun mekanik özelliklere ve yüksek termal ve kimyasal dirence sahip bir ısıyla sertleşen polimer üretir. Epoksi, metal kaplamaları, elektrik / elektronik bileşenler / LED, yüksek voltajlı elektrik yalıtkanları bir fırça üretimi, örneğin, elyaf takviyeli plastik malzeme ve yapısal yapıştırıcılar olarak geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir.

epoksi ve aminlerin konsantrasyonu ilk kez bildirilmiştir Pierre Castan 1943 bisfenol A bazlı epoksi reçinelerinin keşif istemler arasında 1934’te Almanya Paul Schlack içermekte patentli çalışma Castan Ciba, Ltd. tarafından lisanslanmıştır. 1990’larda Ciba İsviçre’nin epoksi işinde dünyanın en iyi üç epoksi reçine üreticisinden biri haline geldi ve şu anda Birleşik Devletler Huntsman Corporation’ın İleri Malzeme Birimi’nde bulunuyor. 1946 yılında, Devoe & Raynolds Company’den Sylvan Greenlee, bisfenol-A reçinesi ve epiklorohidrin patentini aldı. Epoksi reçine endüstrisinin ilk günlerinde aktif olan Devoe & Raynolds, Shell Chemical’a satıldı; Hexion Inc.

epoksi bazlı yapı malzemeleri için Uygulamalar yaygındır ve karbon elyaf ve cam elyaf takviye, yapıştırıcılar kullananlar gibi kaplamalar ve vinil esterler ve diğer için kullanılan kompozit malzemeler (polyester içerir Cam takviyeli plastik ile ısıyla sertleşen reçineler). Epoksi kimyası ve ticari olarak temin edilebilen çeşitler, sertleştirme polimerlerinin geniş bir özellik yelpazesi ile üretilmesine izin verir. Genel olarak, epoksiler mükemmel yapışma, kimyasal ve termal direnç, mükemmel mekanik özellikler ve çok iyi elektriksel yalıtım özellikleri ile bilinirler. Epoksitlerin birçok özelliği modifiye edilebilir (örneğin, elektriksel olarak yalıtılmasına rağmen epoksitler genellikle iyi elektriksel iletkenliğe sahip gümüş dolgulu epoksilere sahiptir). Elektronik uygulamalar için yüksek ısı yalıtımı veya elektrik direnci ile termal iletkenlik varyasyonları vardır.

Boyalar ve kaplamalar

Metal yüzeylerde yoğun kullanım için iki parçalı epoksi kaplamalar geliştirilmiştir ve enerji sarfiyatı ısı ile kürlenen toz boyalardan daha düşüktür. Bu sistemler mükemmel sertlikte sert ve koruyucu bir kaplama sağlar. Bazı epoksi kaplamalar su içinde emülsifiye edilir ve solvent içermez. Epoksi kaplamalar endüstriyel ve otomotiv uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır, çünkü lateks ve alkid bazlı boyalardan daha fazla ısıya dayanıklıdırlar. Epoksi boyalar, UV’ye maruz kalma nedeniyle “tebeşirlenme” adı altında bozulma eğilimindedir.

Polyester epoksiler, rondelalar, kurutucular ve diğer “beyaz ürünler” için toz kaplama olarak kullanılır. Epoksi boya Toz kaplamalar (FBE) yoğun çelik boru ve bağlantı parçaları, petrol ve gaz endüstrisi kullanılan içme suyu nakil boru hatları (çelik) korozyon koruması ve beton takviye demiri için kullanılır. Epoksi kaplamalar, otomotiv ve deniz boyalarının, özellikle korozyon direncinin önemli olduğu metal yüzeylerde yapışmasını iyileştirmek için astar olarak da kullanılmaktadır. Metal kutular ve konteynırlar, özellikle asidik olan domatesler gibi gıdaların paslanmasını önlemek için genellikle epoksi ile kaplanır. Epoksi reçineler ayrıca terrazzo döşeme, talaş döşeme ve renkli agrega zemin kaplamaları gibi dekoratif döşeme uygulamalarında da kullanılır. Epoksiler çeşitli yollarla modifiye edilmişlerdir, yağlardan türetilen yağ asitleri ile tepkimeye girmişlerdir, bu, alkidler ile aynı şekilde sertleştirilen epoksi esterleri üretmektedir. Tipik olanlar (% 80 keten tohumu, D4 (% 40 Susuz hint yağı). Bunlar genellikle amin reçineleri ve ön esterler sertleştirme, tambur balatalarını yapmak için primerler olarak. Fenolikleri ile Kür kullanılan stirene epoksi esterler, yapmak için stiren ile reaksiyona sokuldu L8 olan inşaat sırasında gemi astarlama için solventsiz epoksi kullanarak bir sistemi karşı dayanıklı üst kat olmak için. en iyi örnekleri arasında bir amino reçine ile epoksiler edildi sertleştirme bu çözücünün sorunu ortadan kalkar. başında ön karıştırma ile sıcak havasız sprey sistemi kullanılmaktadır Filmin altında tutunma, daha sonra yapışkanlık sorunlarına neden oldu.

Endüstriyel ve kompozit aletler

Epoksi sistemler, kalıplar, ana modeller, laminatlar, dökümler, aksesuarlar ve diğer endüstriyel üretim yardımcıları üretmek için endüstriyel takım uygulamalarında kullanılır. Bu “plastik takım” metal, ahşap ve diğer geleneksel malzemelerin yerini alır ve çoğu endüstriyel prosesin verimliliğini ve etkinliğini geliştirir. Epoksiler ayrıca fiberlerle veya kompozitlerle takviye edilmiş parçaların üretiminde de kullanılmaktadır. Polyester reçineler ve vinilester reçinelerden daha pahalıdırlar, ancak genellikle ısıya karşı daha güçlü ve daha dirençli olan ısıyla sertleşen polimer matris kompozit parçaları üretirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.