Epoksi

Epoksi, inşaat sektöründe birçok amaç için kullanılmaktadır. Epoksi’nin en önemli özelliği diğer malzemelere yapışma özelliğidir. İnşaat sektöründe, betonda kılcal çatlakları tamir etmek ve betonu güçlendirmek için epoksi kullanıldı.

Üretim sisteminin tüm yüklemesi, makine takımı ve beton vinç yüzeylerinin fiziksel ve kimyasal eğitimi üzerinde çalışan, kullanılan endüstriyel, tarımsal toprak, yansıtıcı epoksi zemin kaplama vardır olumsuz etkisi ile ortaya çıktı.

Endüstriyel binalardaki zorlu çalışma koşulları yüzeydeki sıyrıklar ve kırılmalar, yüzeydeki kimyasal sıvıların sık görülmesinden kaynaklanan bozulmalar ve dağılmalara neden olur. Bu problemleri gidermek için beton zemin üzerinde ince bir koruyucu tabaka (0.5 – 5 mm) düşünülmektedir. Bu bakımdan epoksi, endüstriyel topraklarda kullanılmıştır. Bu süreci diğer yerlerde epoksi kullanımı takip etti.

Epoksinin en önemli özellikleri ;

Estetik görünüş,
Tozumazlık,
Hijyeniklik,
Anti-statiklik,
Kimyasal dayanıklılık,  olarak sıralanabilir.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılan plastikler genellikle sentetik polimerlerdir. Polimerler iki gruba ayrılır: tedaviye dayanan termoplastik ve termoset. Epoksi, termoset polimer grubuna dahil edilmiştir. Bu nedenle, epoksi polimer bazlı bir plastik olarak adlandırılabilir.

Epoksi zemin kaplama malzeme fiyatları, epoksi gruplarının homopolimerizasyonu veya anhidrit, amin, novolak gibi maddeler ile reaksiyona sokulması. En yaygın olarak kullanılan epoksi reçineler, epiklorohidrinin bisfenol idA ile reaksiyonu ile elde edilenlerdir.

Bu iki bileşenin oranını değiştirerek, düşük viskoziteli sıvılardan yüksek moleküler ağırlıklı katılara kadar çeşitli özelliklere sahip ürünler elde edilir. Bir başka önemli epoksi reçinesi türü, ECN (epoksi-kresol novolac) reçineleri ve EPN (epoksi-fenol-novolak) reçineler gibi novolak reçinelerdir; Termal özellikleri ve kimyasal direnci çok iyidir. Üçüncü grup sikloalifatik maddeler, stabilite açısından teknikte bilinen epoksilerdir. Aromatik aminlerin epoksidasyonu ile elde edilen dördüncü bir grubun çok iyi mekanik özellikleri (özellikle yorgunlukta) ve termal özellikleri vardır. Epoksi reçineler, kalıplama ve döküm reçineleri şeklinde iki gruba ayrılır. Kalıplama reçineleri fiberglas veya mineral dolgu ile güçlendirilebilir. Aramid lifleri, pamuk ve metal levhalar ile güçlendirilmiş çeşitleri de vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.