Esnek Döşeme Seçimi

En iyi esnek zemin kaplamasını seçmek, ailenizin yaşam alışkanlıklarına ve istenen zemin görünümüne bağlıdır. Esnek döşeme, yoğun banyolarınız veya mutfaklarınız için genellikle zor bir malzemedir. Bu tür döşeme, muşamba, kauçuk veya vinil gibi birçok biçimde mevcuttur.

Linolyum, keten tohumu yağı, mantar ve kanvastan oluşan bir dizi malzemenin birleşimidir. Bu esnek döşeme seçeneği son derece dayanıklıdır ve döşeme aşındıkça malzemenin kalınlığı boyunca aynı renk ve tasarım şemasını üretir. Bu döşeme malzemesinin ana dezavantajı cilalamadır. Birçok tüketicinin arzuladığı parlak yüzeyi korumak için linolyum cilalanmalıdır.

Kauçuk esnek döşeme, son derece dayanıklı bir zemin malzemesi sunar, ancak muşamba kadar ucuz değildir. Normalde perakende veya endüstriyel uygulamalar için kullanılmasına rağmen, kauçuk zemin kaplaması yastıklı bir his sağlar. Mutfakta uzun süre yemek pişirmekten hoşlanıyorsanız, kauçuk esnek zemin, ayak ağrılarını önlemek için pratik bir seçenek olabilir.

Önerilen makale: duvar koruma hakkında bilgi almak ve duvar koruma ürünlerine ulaşmak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Döşemeniz olarak vinili seçmek size çok çeşitli tasarım seçenekleri ve kalınlıklar sunacaktır. İnanılmaz derecede güçlü bir vinil seçeneği arıyorsanız, ticari kaliteler, döşeme malzemesi boyunca eziklere ve çatlaklara direnmek için en kalın malzemeyi sunar. Evdeki trafiğe daha az eğilimli alanlar, temel vinil kullanabilir ve bu da bütçesi olanlar için ucuz bir döşeme seçeneği sunar.

Esnek döşemenin ana avantajlarından biri şekil seçenekleridir; genellikle ya büyük bir rulo halinde ya da tek tek karolar halinde gelir. Geniş döşemeyi açmak bir kişi için zor olabilir, ancak döşemeyi inşa etmeye yardımcı olacak fazladan kişiniz yoksa fayanslar kendiniz kolayca yerleştirebilirsiniz. Ek olarak, yeni döşeme, bir halı malzemesi olmadığı sürece doğrudan eski döşeme üzerine de uygulanabilir, bu da önceki döşemenin çıkarılması için zaman alan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Esnek döşemenin ana kurulum dezavantajı, alt zemin çatlakları veya anormallikler gösterme eğilimidir. Alt zeminde çok fazla çatlak varsa, kauçuk gibi kalın veya yastıklı bir döşeme malzemesi seçmelisiniz. Kalın bir döşemeye bir alternatif, kurulum alanını düzleştirmek için kontrplak gibi bir altlık uygulamaktır.

Normalde ucuz olan bu zemin tipi yaklaşık her 10 yılda bir değiştirilmelidir. Yaya trafiğine bağlı olarak, her esnek zemin tipi, sonunda, dikişler ve çatlaklar boyunca kir ve döküntülerin birikmesine izin verebilecek hasarla karşılaşacaktır. Aynı döşeme tipi tekrar satın alınırsa, hızlı bir onarım için eski döşeme üzerine kolayca döşenebilir.