Ev Boyama İpuçları

Genellikle bir kişi bir evi boyamayı düşündüğünde, çok kolay bir adım-hazırlık-gitme prosedürü gibi görünüyor, değil mi? Aslında durum bu değil. Resim yapmak kadar basit bir görev bile aslında stratejik bir karar olabilir. Öyleyse, sizi evinizi boyama yolculuğuna çıkarmanın yanı sıra size bazı konut ipuçları verelim.

1. Doğru boyayı seçmek: Kullanacağınız boya türü, boyanacak odanın nasıl kullanılacağına ve istediğiniz cila türüne bağlıdır. İç mekan boyaları lateks veya yağ / alkid bazlıdır. Günümüzde yağ bazlı boyaların çoğu, doğal yağ bazlı boyalardan daha iyi performans gösteren sentetik reçinelerle (alkidler) yapılmaktadır. Her birinin farklı özellikleri ve kullanımları vardır. Lateks size en iyi parlaklık koruyuculuğu ile uzun süre kalıcı bir görünüm kazandırırken, yağ size iyi yapışma, mükemmel dayanıklılık ve leke direnci sağlar.

2. Koordinasyon: Boya seçiminizin döşeme rengi, alan planlaması, zemin rengi ve dekor öğeleri gibi diğer ev öğeleriyle uyumlu olmasını sağlayın.

3. Bir duvar cilası seçin: Düzden parlaklığa, hem lateks hem de yağlı / alkid boyalar tam bir yüzey yelpazesi sunar. A) Düz – Yüzeydeki kusurları gizlemeye yardımcı olan, duvarların pürüzsüz görünmesini sağlayan yansıtıcı olmayan bir görünüm. Nemli bir süngerle kolayca temizlenen bu yüzey aşağıdakiler için idealdir:

Yetişkin yatak odaları
Yemek odası
Resmi oturma odaları
Tavanlar

B) Saten – Hafif parlaklığıyla bu kaplama, daha zengin görünümün faydalarını sunar. Aşağıdakiler gibi yüksek trafikli alanlar için en iyi sonucu verir:

Salonlar
Doğrama işleri
Çocuk odası
Aile odaları

C) Yarı Parlak – Bu parlak, dayanıklı yüzey, aşağıdakiler gibi sık sık temizlenen alanlar için mükemmeldir:

Mutfak
Banyolar
Hizmet alanı
Dolap kapıları
Kırpma

D) Parlak – Bu parlak, dayanıklı kaplama pencereler, kapılar ve süslemeler veya vurgulamak istediğiniz herhangi bir alan için harikadır ve aşağıdakiler için mükemmeldir:

Ahşap döşeme
Dolaplar
Kapılar

E) İnci – Örn. Raf ve yarı parlak arasında hafif bir ışıltı, parlak bir son dokunuş sunar.

F) Düz Emaye – Bir miktar yıkanabilirlik sağlarken yüzey kusurlarını gizlemeye yardımcı olan yansıtıcı olmayan görünüm.

G) Mat – Bu düz yüzey, yüzey kusurlarını gizlemek için harikadır, köşeli parlaklığı duvarları pürüzsüz ve yıkanabilir hale getirmeye yardımcı olur

H) Eg-Shel- Duvarlar için kullanmak harika, örneğin raf kaplaması hafif bir parlaklığa sahiptir ve temizliği daha iyi tutar.

I) Düşük Parlaklık – Dayanıklı ve temizlenmesi kolay pürüzsüz, ince bir parlaklık.

J) Orta Parlaklık – Bu yüksek parlaklıkta kaplama, kapılar ve süslemeler için mükemmeldir.

4. Boyayın ve hazırlayın:

– Perdeleri, resimleri, aynaları, alan kilimlerini, donanımı (mümkünse) ve anahtar ve yuva kapak plakalarını çıkarın.

– Mümkünse tüm mobilyaları odanın veya odanın ortasına taşıyın. Tüm mobilyaları damla bezlerle örtün.

– Ahşap işçiliğini bantlayın ve plastik damla bezlerini bantlayın.

– Işık armatürlerinin etrafına plastiği sarın ve çıkaramayacağınız herhangi bir donanımı örtmek için maskeleme bandı kullanın.

– İyi bir havalandırma sağlamak için bir pencere veya kapı açın.

– Yüzeyi gerektiği gibi temizleyin.

5. Zihniyet değiştikçe renge bağlı kalmazsanız, önce büyük bir miktar yerine bir çeyreklik satın alın. Gizli bir ipucu deneyin, bir parça köpük levhayı jotun ahşap boyası ile boyayın ve günün farklı zamanlarında ışığın rengi nasıl etkilediğini görmek için odanın içinde hareket ettirin. Mağazaya gitmeden önce boyadığınız odanın kare görüntülerini bilin.

6: Önce duvarları zımparalamadan ve kaliteli bir alçıpan zımparası kullanmadan, ardından toz parçacıklarını yapışkan bir bezle silmeden yağlı yüzey üzerine lateks uygulamayın. Amaçlanan son kat ile aynı bileşime (yağ veya lateks) sahip bir astar uygulayın. Mevcut duvar renginizin su veya yağ bazlı olup olmadığını anlamak için, beyaz bir bezi tuvalet ispirtosu ile ıslatın ve duvara sürün (kullanılmayan bir yere). Boya yumuşar ve kumaşa geçmeye başlarsa su bazlıdır. Alkol herhangi bir rengi çıkarmazsa, yağ bazlıdır.

7: Her şeyi odaya geri getirmeden ve ayarlamadan önce en az 24 saat kurumasını bekleyin.