Evinizin Dışını Boyarken Kaçınılması Gereken Hatalar

yalıtımHava güzel, bu yüzden dışarıda olmak güzel. Çocuklar okuldan çıktı, yani hazır bir ekibiniz var. Yaz, evinizin dışını boyamak için popüler bir zamandır ve gayretli bir kendin yap işi yapıyorsanız, bu bir hafta sonu (ya da belki uzun bir hafta sonu) içinde üstesinden gelebileceğiniz bir projedir. Ancak her yaz, kendin yap ev ressamları bu görevi üstlenirken aynı hataları yapar. Onlardan biri olma.

Kurşuna Dikkat
1979’dan önce inşa edilmiş bir yapıyı boyuyorsanız, muhtemelen en az bir kat kurşun bazlı boya ile kaplanmıştır. Kurşun bazlı boya çok tehlikelidir ve beyin hasarı da dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olabilir. Kurşun bazlı boya içeren bir yapı üzerinde çalışmadan önce kurs almak gibi, kurşun boya ile ilgili özel EPA düzenlemeleri mevcuttur. Eviniz için test kitleri hırdavat ve boya mağazalarında satılmaktadır. Eski katlarda kurşun olup olmadığını görmek için son kat boyanın altını kontrol edin. Kurşun bazlı boya yapıları üzerinde çalışmaya ilişkin bilgiler çevrimiçi olarak mevcuttur. Ayrıca boyahanenizden gerekli kursun yeri, maliyeti ve süresi hakkında bilgi alabilirsiniz. EPA gerekli kursu almadan kurşun bazlı bir boyahanede çalışmak için sert para cezaları vardır.

Uygun Boyayı Kullanın
Evinizin dış cephesini boyarken yapılan en yaygın hata yanlış boya kullanmaktır. Evdeki mevcut boya yağ bazlı ise yapıyı yeniden boyamak için mutlaka yağ bazlı boya kullanmalısınız. Boya lateks veya su bazlı boya ise lateks boyaya ihtiyacınız vardır. Mevcut boyanın hangi baz olduğunu bulmak kolaydır. Yapmanız gereken tek şey denatüre alkolle bir bezi ıslatmak ve yüzeyi ovalamak. Lateks ise, boyanın bir kısmı paçavraya bulaşacaktır. Ayrıca çeşitli alanlarda farklı baz boyalar olabilir. Dış cephe kaplamasını, pencereleri, kapıları ve döşemeyi ayrı ayrı kontrol edin. Yanlış tipte boya kullanmak, katastrofik boya arızasına neden olabilir. Yanlış yaparsanız çok fazla soyulma olacaktır.

Evini temizle
Diğer bir yaygın hata ise kirli bir yüzeyin üzerini boyamaktır. Mümkünse, boyanacak yüzeylerde elektrikli yıkayıcı kullanın. Elektrikli yıkayıcılar evinizi deterjanla temizleyebilir ve ardından durulayabilir. Elektrikli yıkamadan önce, camların yıkanması için fırtına pencerelerini ve perdeleri çıkarın. Elektrikli yıkayıcınız yoksa, bir tane kiralayabilirsiniz. En azından, yapı bir bahçe hortumu ile sulanmalı ve bir uzatma direği üzerinde bir araba temizleme fırçası ile fırçalanmalıdır. Astarlama veya doldurmadan önce evin tamamen kuruması için bir veya iki gün bekleyin.

Hazırlanmak için Zaman Ayırın
Artık evinizdeki boyanın cinsini belirlediniz ve temizlediniz, artık boya hazırlığına başlamaya hazırsınız. Yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri, hazırlık için yeterince zaman harcamamaktır. İyi bir ev boyama işinin yaklaşık yüzde 80’i. Gevşek veya soyulmuş jotun dış cephe boya sarfiyatı boyayı çıkarmak için üçgen bir kazıyıcı kullanın ve alanı 120 kumlu zımpara kağıdı ile zımparalayın. Tüm çıplak ahşap veya dış cephe kaplama noktaları, bir dış yağ bazlı astar/sızdırmazlık maddesi ile astarlanmalıdır. Çıplak alanları kazıyarak astarlayın ve zımparalayın, çünkü zımparalanmış alanları tozla kaplı bırakmak kötü bir hatadır. Toz fırçası olarak kullanmak için kuru bir boya fırçası taşıyın ve alanı yapışkan bir bezle silin. (Yapıştırıcı bezleri boya veya hırdavatçıdan satın alabilirsiniz.) Tüm tozu iyice sildikten sonra çıplak noktaları astar/sızdırmazlık maddesi ile astarlayın. İçinde yaklaşık bir inç boya olan bir boya kutusu kullanın ve fırçayı boyanın içine koyun. Asla dolu bir boya kutusundan boyamayın ve fırçayı kenarda tutmayın. Bu basit ama ciddi bir hatadır. Fırça kuruyacak ve ayrıca boya kutusunun yan tarafına boya damlayacak – özensiz bir durum.

Çatlakları Kapatın
Tüm çatlakları ve delikleri iyi kalitede bir silikon kalafatla kapatmalısınız. İlk olarak, eski kalafatları çıkarmak için üçgen kazıyıcınızın ucunu kullanın. Ardından, ince bir kalafat boncuk çalıştırın ve parmağınızla düzeltin. Parmağınızı içine sokmak için biraz temiz suyla bir kova taşımak ve ardından bir bezle silerek temizlemek iyi bir fikirdir. Aksi takdirde, kalafat parmağınızda birikecek ve kuruyacaktır. Büyük bir hata, birinci katın pencere pervazının altı gibi kolayca görülmeyen çatlakları doldurmamaktır. Nem içeri sızacak ve sonunda ahşap pencere pervazlarını çürütecektir.

Merdiveninizi Akıllıca Kullanın
Başka bir hata, uzatma merdivenlerinin yerleştirilmesiyle ilgilidir. Merdivenin üst uçlarını, dış cephe kaplamasının yüksek noktalarının altına yerleştirin. Merdiven uçlarını yükseltilmiş alanlara koymayın çünkü onlara zarar verirsiniz. Evinizde alüminyum veya vinil kaplama varsa bu özellikle önemlidir. Merdivenin yüksek alandaki ucu, dış cephe kaplamasına bir göçük oluşturacaktır. İyi bir yatırım, uzatma merdiveninin üstü için yumuşak uçlar olan merdiven eldivenleridir. Ve elbette, güvenlik için, düşmeyi önlemek için her zaman bir uzatma merdiveninin altını tutan bir yardımcınız olmalıdır.

acele etme
Son olarak tek kat boya uygulayarak zamandan tasarruf etmeye çalışmayın. Dış cepheler iki kat boyaya ihtiyaç duyar. Ve doğrudan güneş ışığı altında boyamayın çünkü boya çok hızlı kurur ve bu da çalışmayı imkansız hale getirir.