Farklı Çelik Sınıfları

Çelik ürünleri, demir ve karbonun bir birleşimidir, ancak 3.500’den fazla farklı kalite çelik olduğunu biliyor muydunuz? Bir çeliğin derecesi, karbon miktarı, içerdiği diğer alaşımlar ve işlenme şekli ile belirlenir.

Dört Çeşit Çelik

Çelik, bir sınıflandırma yöntemi olarak derecelendirilir ve genellikle Karbon, Alaşımlı, Paslanmaz ve Alet olmak üzere dört gruba ayrılır.

Karbon Çelikleri, karbon ve demirin yanı sıra yalnızca az miktarda element içerir. Bu grup, çelik üretiminin% 90’ını oluşturan en yaygın olanıdır. Karbon Çeliği, metal içindeki karbon miktarına bağlı olarak üç alt gruba ayrılır: Düşük Karbonlu Çelikler / Hafif Çelikler (% 0.3’e kadar karbon), Orta Karbonlu Çelikler (% 0.3-0.6 karbon) ve Yüksek Karbonlu Çelikler (0.6’dan fazla) % karbon).
Alaşımlı Çelikler nikel, bakır, krom ve / veya alüminyum gibi alaşım elementleri içerir. Bu ek elemanlar metalin gücünü, sünekliği, korozyon direncini ve işlenebilirliğini etkilemek için kullanılır.
Paslanmaz Çelikler, alaşım elementleri olarak% 10-% 20 krom içerir ve yüksek korozyon direncine sahiptir. Bu çelikler genellikle tıbbi ekipmanlarda, borularda, kesici takımlarda ve gıda işleme ekipmanlarında kullanılır.

Takım Çelikleri, ısı direnci ve dayanıklılığı artırmak için tungsten, molibden, kobalt ve vanadyum içerdiklerinden mükemmel kesme ve delme ekipmanı yapar.

Önerilen makale: zemin kaplama ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Farklı çelik kaliteleri nelerdir?

Çelik derecelendirme sistemleri, çeliğini özelliklerini ve kullanımlarını etkileyebilecek tüm farklı faktörlere göre sınıflandırmanın bir yolunu sunar.

Örneğin, çelik soğutma hızı, moleküllerin bir araya gelme şeklini etkileyebilir, ayrıca çeliğin soğutma işlemi sırasında birkaç kritik sıcaklık noktasında tutulduğu süre kadar olabilir. Aynı ısıl işlem içeriğine sahip iki çelik bu ısıl işlem işlemine dayanarak farklı derecelerde olabilir.

ASTM Derecelendirme Sistemi, her metale, genel kategorisine (“A”, demir ve çelik malzemelerin tanımıdır) ve bu metalin özel özelliklerine karşılık gelen sırayla atanan bir numaraya dayalı bir harf öneki atar.
SAE Derecelendirme Sistemi sınıflandırma için dört basamaklı bir sayı kullanır. İlk iki hane çelik tipini ve alaşım elementi konsantrasyonunu belirtir ve son iki hane metalin karbon konsantrasyonunu gösterir.
Çelik sınıflandırma standartları, malzemelerin kalitesini ve tutarlılığını sağlamak için bilim adamları, mühendisler, mimarlar ve devlet kurumları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu standartlar, çeliğin özelliklerini büyük bir titizlikle iletmek için ortak bir dil sağlar ve ürün üreticilerini uygun işleme ve uygulama prosedürlerine yönlendirir.