Fiberglas Küvet Boyama İpuçları

Bir fiberglas küvet rengi sizin için doğru değilse, küvetin değiştirilmesi gerekmez. Yeni bir renkle boyamak oldukça kolaydır. Küveti boyamaya karar verirken, yardımcı olabilecek bazı ipuçları

Kalafatlamayı kaldır
Kalafat boncuklarını bulmak için küvetin kenarlarını kontrol edin. Bunun için bir kalafat çıkarma aleti, bir macun bıçağı veya bir tornavida kullanın. Boyanın kalapaya yapışmayacağını veya varsa, kolayca soyulacağını unutmayın. Kalağı çıkardıktan sonra, yüzeyleri izopropil alkole batırılmış bir bezle temizleyin. Boyama tamamlandığında, kalafatını tekrar uygulayın.

Duşun İyice Temizlenmesi
Kirli bir küvet boyamaya uygun değildir. Üzerine yapışan kir ve kiri temizlemek için küvetin her inç karesini fırçalayın ve temizleyin. Sabun pisliğini, kalsiyum birikintilerini ve su izlerini de temizleyin. Sirke ve kabartma tozu macunu bir macun haline getirilebilir, küvete hafifçe ovalanabilir ve yıkanabilir. Değilse, kapsamlı temizlik için TSP kullanın. Herhangi bir temizleyici kullandıktan sonra küveti suyla iyice yıkadığınızdan emin olun. Küveti eski bir havlu veya bezle silerek kurulayın.

Önerilen makale: kumlu italyan boya nasıl yapılır ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Küveti İnce Kum Zımparasıyla Hafifçe Zımparalayın
Yüzeyleri pürüzlendirmek için kaba zımpara kağıdı kullanmayın, aksi takdirde küvet zarar görür. İnce zımpara kağıdı kullanın. Değilse, ince çelik yün kullanın. Zımpara kağıdını çok fazla basınçla ovalamayın. Boyanın kolayca yapışabileceği daha pürüzlü bir yüzey oluşturmak için hafifçe ovalayın. Kalıntıları çıkarmak için zımparalamadan sonra yüzeyleri yıkayın.

Küveti bir astar veya boya ile kapladıktan ve başka bir kat eklemeye karar verdikten sonra, bir sonraki katı uygulamadan önce katın da hafifçe zımparalandığından emin olun. Bunu yapmadan önce daima boyanın kuru olduğundan emin olun.

Daima Havalandırma Sağlayın ve Solunum Maskesi Takın
Boya tarafından yayılan dumanlar sağlık için iyi değildir. Çalışırken pencereleri ve kapıyı açtığınızdan emin olun. Buharların odanın içinde kalmadığından emin olmak için egzoz fanını da açın. Toksik dumanlara karşı maksimum koruma için bir solunum cihazı kullanın. Solunum cihazı, fiberglas küvetin zımparalanmasında da yararlıdır. Küvetin lifleri solunduğunda sağlık riski taşır.

Epoksi Boya veya Akrilik Kullanın
Epoksi boya, suya ve hasara karşı en iyi direnci sunduğu için fiberglas küvetler için idealdir. Boya kuruduktan sonra sertleştiği için çizilmeye karşı dayanıklıdır. Epoksi boya uygulamadan önce üreticinin talimatlarını dikkatle okuyun. Bu boya türü jotun ahşap boya kataloğu gibi karıştırıldıktan saatler sonra kullanılmaz hale gelir. Ayrıca, daha az kokuya sahip ve kolay uygulama için tasarlanmış boyalar arayın. Boyayı uygulamak daha zor olabilir, ancak en dayanıklı kaplamayı sağlar.

Akrilik, fiberglas küvet için en iyi olan başka bir boyadır. Aşınmaya ve suya dayanıklıdır; ancak lateks primerin üzerine uygulanmalıdır.