Galvanizli Metal Nasıl Kaynak Yapılır

Galvanizli metal günümüzün bir mucizesidir. Metaller, havada bulunan oksijen nedeniyle zamanla paslanma ve oksitlenme eğilimi gösterir ve bu, metal parçaları mahvedebilir ve hatta metal yapıları kararsız ve tehlikeli hale getirebilir. Galvanizleme, çelik gibi demir içeren bir metal yüzey üzerine, onu korozyondan koruyan ve örneğin paslanmaz çelikten çok daha ucuza koruyucu bir çinko tabakası eklenmesidir.

Ancak herhangi bir endüstriyel işlemde kullanmak istiyorsanız metallerin birbirine kaynaklanması gerekir. Galvanizli metali nasıl kaynaklıyorsunuz?

Galvanizli Metalleri Kaynak Yapabilir misiniz?
Çelik gibi galvanizli metaller, yeterince hazırlanırsa kaplanmamış çeliğe benzer şekilde kaynaklanabilir. Galvaniz tabakasını kaynak yapılacak alandan kaldırmadan kaynak yapmaya çalışırsanız, kaynak birikintisi fırlar ve dışarı üfler, bu da çevredeki herkes için güvenlik tehlikesi oluşturur.

Arktan gelen ısı çinko tabakasını hızla yaksa da, üretilen kaynakta gözeneklilik, yetersiz boncuk, füzyon eksikliği ve çok fazla sıçrama gibi sorunlar olabilir. Kaynak çinkoyu yakabilir, ancak gözeneklilik neredeyse kaçınılmazdır ve esas olarak yalnızca çinko kaplamanın ne kadar kalın olduğuna bağlıdır.

Galvanizli Çelik Kaynak Hazırlama
Galvanizli çeliği kaynaklamanın en iyi yolu, hangi kaynak işlemini kullanacağınızdan bağımsız olarak çinko kaplamadan kurtulmaktır. Bu, iki görev eklemeniz gerekeceği anlamına gelir: Kaybedilen korozyon direncini yeniden kazanmak için kaynak tamamlandıktan sonra kaplamanın çıkarılması ve kaynak dikişinin yeniden püskürtülmesi. Bazı durumlarda çinko kaplama işlemden önce çıkarılmasa bile tekrar püskürtme veya boyama yapılır.

İki işlem eklenmiş olsa da, bu şekilde temizleme işinin yanı sıra üretilen sıçrama miktarını ortadan kaldırabilir veya en azından önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Gözeneklilik, füzyon eksikliği ve çatlama da giderilmelidir. Genellikle, çinko kaplamanın kaynaktan önce kaldırılması, yeniden işleme görevlerini azaltır ve böylece kaynağın toplam maliyetini önemli ölçüde azaltır.

Çinko kaplama çıkarıldıktan sonra çelik baklavalı sac fiyatları normal, kaplanmamış karbon çeliği kaynak yaptığınız gibi kaynak yapılabilir. Akılda tutulması gereken önemli bir husus, maskenizi çıkarmadan önce çalışma alanını terk etmeniz ve alanın hava alması için yeterli süre vermenizdir.

Galvanizli Çelik Kaynak Nasıl Çalışır?
Kaynak yapacağınız bölgeden çinko kaplamayı toprakladıktan sonra, parçaları yerleştirmek istediğiniz düzende çalışma yüzeyine birlikte yerleştirin. Parçaları yere serecekseniz, yanıcı bir yüzeyde kaynak yapmıyoruz.

Parçaları bir arada tutmak için bir kaynak kelepçesi ile tutturun ve ardından kaynak yapmaya başlayabilirsiniz. Galvanizli çelik için, ark kaynağı çok yönlü olduğundan ve alternatif akımlar, akıyı hızlı bir şekilde eritebilecek iyi bir ark oluşturmanıza izin verdiği için standart bir ark kaynağı muhtemelen en iyi yoldur. Ark kaynağı bazen akı oluşturur, bu nedenle mümkünse dışarıda çalışmak isteyebilirsiniz.

Kullanacağınız kaynak çubuğunu metalin boyutuna göre seçiniz. Daha büyük çubuklar, daha küçük çubuklardan daha büyük alanları kaynak yapar ve normal metaller veya galvanizli metaller için çubuklarda hiçbir fark yoktur. İş parçalarınızı birbirine kaynak yapın.

Galvanizli Çelik Kaynak Yapılırken Korozyonu Önleme
Kaynak sonrası korozyon direncinin korunması, galvanizli çeliğin kaynağında üstesinden gelinmesi gereken başka bir engeldir. Kaynağın etrafındaki çinko kaplama yanar ve alanı açıkta bırakır ve dolayısıyla açıkta kalır. Kaynak tamamlandıktan sonra hala korozyon direnci gerekiyorsa, malzemeyi boyamanız veya yeniden galvanizlemeniz gerekebilir.

Galvanizli Metallerin Kaynak Yapılmasının Güvenlik Tehlikeleri
Galvanizli çeliğin kaynağı ile normal çeliğin kaynağı arasındaki fark, galvanizli metalin etrafındaki çinko kaplamanın çeliğe göre çok düşük buharlaşma sıcaklığına sahip olmasıdır. Kaynak işlemi çeliğin kendisinin eritilmesini içerdiğinden, etrafındaki çinkonun kaynak arkının aşırı yüksek sıcaklıklarına karşı şansı kalmaz ve yanar.

Yandığında çinko hemen buharlaşır ve kaynak dumanı ve dumanının hacmine katkıda bulunur. Bu buhar daha sonra hemen hemen havadaki oksijenle karışır ve reaksiyona girerek çinko oksit haline gelir. Çinko oksit kendi başına toksik değildir ve kanserojen değildir ve bu dumanların solunması bazı geçici etkilere neden olabilse de uzun vadeli sağlık riskleri yoktur. Ancak, güvenlik tehlikesinin yattığı yer burası değildir.

Galvanizleme için kullanılan çoğu çinko, yaklaşık %0.5’lik bir doğal kurşun bileşimine sahiptir. Kurşun %0.9’un üzerinde çinkoda çözünmez, bu nedenle çinkoda kullanılan kurşun miktarı da maksimum %0.9’luk bir konsantrasyona sahiptir. Kurşun, kaynak sırasında çinko ile buharlaşır ve oksijenle karışarak kurşun oksit oluşturur.

Kurşun oksit, çinko oksitten farklı olarak, sadece baş ağrısı ve mide bulantısı gibi geçici sağlık etkilerine değil, aynı zamanda anemi, böbrek fonksiyon bozukluğu ve hatta kanser gibi daha ciddi durumlara da neden olabileceği için solunmaması gereken son derece toksik bir bileşiktir.

Çinko oksitin solunmasını önlemek için alınan güvenlik önlemleri, kurşun oksit dumanlarını solumanızı da önleyecektir.

Galvanizli Çelik Kaynak Yapılırken Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri
Galvanizli çeliği kaynak yaparken dumandan kaçındığınızdan emin olmalısınız. İyi bir kaynak maskesi ve metal kaynağı için tasarlanmış bir solunum cihazı alarak bu dumanları solumaktan kaçınabilirsiniz ve bir çift kaynak eldiveni ve bir önlük ellerinizi ve kıyafetlerinizi koruyabilir.

Uzun süre tek bir yerde durmak zorunda kalan birçok işçi bu sorunla karşı karşıya kalabileceğinden, dumanın davlumbazın içine yükselmesini önleyen kask ve maskeleri de araştırırsanız yardımcı olur. Boynun önünü kapatan bir kask, açık boyunlu bir kaska göre dumanı önleme açısından çok daha güvenlidir.

Duman aspiratörleri, nefes almanızı daha güvenli hale getirmek için çalıştığınız ortamdan dumanları çıkarmaya yardımcı olabilir. Mümkünse dışarıdan kaynak yapmaya çalışmalı, içeride iseniz mümkün olduğunca çok pencereyi açık tutun.

Elektrik akımlarından kaynaklanan şokları önlemek için kaynak makinesini toprakladığınızdan emin olun. Açık havada çalışıyorsanız, nesnenin kendisini de topraklamak istersiniz.

Kaynak Sonrası Neden Galvaniz Yapamıyorsunuz?
Çeliği kaynaktan önce galvanizlemek, sonra yapmaktan çok daha kolay ve çok daha az maliyetlidir. Geçmişte, çelik ürünler kaynak işleminden sonra galvanizlenirdi, çünkü kaynak işlemi tamamlandıktan sonra galvanizleme etkinliğini geri kazanmanın pratik bir yöntemi yoktu.

Ancak, şimdi durum böyle değil. Bunun nedeni, kaynak sonrası galvanizleme işleminin artık çok dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğidir, çünkü su sıkışabilir ve pürüzlü yüzeyler çok kolay son kaplama yapmaz. Kaynaktan kaynaklanan çinko tortuları, çeliği kaynakladıktan sonra galvanizleme yaparken de sorun yaratabilir ve işlem çok zaman alabilir ve çok fazla özen gerektirir.

Daha pürüzsüz yüzeyler ve daha düzgün görünümler sağladığı için kaynaktan önce galvanizleyin.

ilgili sorular
Galvanizli çeliği doğrudan kaynak yaparsanız ne olur?
Galvanizli çeliği, önce taşlama gibi işlemlerle çinko kaplamadan kurtulmadan kaynak yaparsanız, kaynak işlemi yoğun, zararlı, sarı-yeşil duman emisyonları üretecektir. Bu duman, uygun havalandırma önlemleri alınmadığında kaynakçı(lar)ı sarabilir ve sürekli maruz kalma, galvaniz zehirlenmesine bile neden olabilir. Bunun belirtileri baş ağrısı ve mide bulantısıdır ve midenizin oturmasına yardımcı olmak için temiz hava ve süt içilen bir yere taşınarak giderilebilir.

Galvanizli çeliğin kaynağı için en uygun yöntem hangisidir?
Galvanizlenmiş metaller için özlü kaynak tercih edilen yöntemdir. Pas gibi kirleticilerin varlığı söz konusu olduğunda daha toleranslı bir süreçtir ve çekirdekteki akı bu kirleticileri yüzeye çıkaracak ve bunların havaya yanmasına veya cürufa hapsolmasına izin verecektir. kaynak işleminin bir yan ürünüdür.

Kaynakçılar neden süt içer?
Metalleri kaynak yaparken, metal zehirliyse oldukça tehlikeli olabilen ve zehirli olmasa bile “metal dumanı ateşine” neden olabilen metal buharının solunması sorunu olabilir. Bu yan etkilerden tamamen kaçınmak için süt içme kavramı bir efsane olsa da, solunan metallerin mide bulantısı ve ağırlığı, kaynak sonrası veya sırasında süt içilerek giderilebilir. Bazı insanlar sütü ağzınızda tutmanızı önerir; Bu sizi burnunuzdan nefes almaya zorlayacağından ve solunum sisteminizi rahatsız edebileceğinden tavsiye edilmez.