Geri Dönüştürülmüş Kauçuk

Geri dönüştürülmüş kauçuk, kauçuk üretiminin ve bertarafının Dünya üzerindeki etkisini azaltmak için çeşitli ürünlerde kullanılabilir. Bu geri dönüştürülmüş ürünlerin en yaygın biçimleri arasında kauçuk malç, kauçuk döşeme ve granül kauçuk bulunur. Granül kauçuk, geri dönüşüm lastiklerinin işlenmesinde kullanılabilir.

Kauçuk malç, çeşitli ortamlarda kullanılan nispeten yeni bir üründür. Malç genellikle istenmeyen lastiklerden üretilir. Farklı sınıflarda ve boyutlarda kauçuk malç vardır. Eğlence amaçlı kauçuk malç genellikle oyun alanı ayarlarında kullanılır ve genellikle boyut olarak peyzaj malçından daha küçüktür. Geri dönüştürülmüş kauçuktaki sertifikalı metal yüzdesi ne kadar düşükse, kauçuk malç o kadar güvenli olabilir.

Önerilen makale: hastane duvar koruma hakkında bilgi almak ve duvar koruma ürünlerine ulaşmak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Geri dönüştürülmüş kauçuk da zemin ürünlerine dönüştürülebilir. Bu döşeme hem iç mekanlarda hem de dış mekan döşeme seçeneği olarak kullanılabilir. Dış mekan kauçuk zemin kaplamaları genellikle çim veya döşeme taşlarının görünümünü taklit etmek için üretilirken, iç mekandaki muadilleri bir oyun odası veya ev jimnastik salonunda kullanıma uygun parke veya renkli paspaslar gibi görünmek için yapılabilir. Bu tür döşeme genellikle, büyük bir kauçuk paspas oluşturmak için birbirine geçen parçalar halinde yapılır.

Geri dönüştürülmüş kauçuk, çeşitli ürünlerde kullanılmak üzere granül bir formda öğütülebilir. Granül kauçuk genellikle aşınmış lastikleri onarmak veya çim biçme makineleri ve el arabaları gibi dış mekan ekipmanlarında kullanılmak üzere düşük kaliteli lastikler üretmek için kullanılır. Granül olarak da bilinen granül kauçuk, ayakkabı tabanı veya yer paspası üretiminde ve yol yapımında da kullanılabilir.

Asfalt yol yapımı birçok batı ülkesinde yaygındır. Malzemenin dökülmesi ve manipüle edilmesi kolay olsa da, geri dönüştürülmüş kauçuğun eklenmesi asfaltın genel dayanıklılığını ve esnekliğini iyileştirebilir, böylece zaman içinde çatlak sayısını ve onarım maliyetlerini azaltabilir. Geri dönüştürülmüş kauçuk genellikle asfaltın altına serilir ve yolun geçen arabaların ve kamyonların ağırlığıyla hareket etmesine izin verir.

Geri dönüştürülmüş kauçuk, ondan yapılan ürünlerde bulunan metal miktarına bağlı olarak derecelendirilir. Genel olarak, sınıflandırmada kullanılan iki standart, dış kalite ve birinci sınıf kalitedir, ancak bu iki atama arasında derecelendirmenin alt kategorileri olabilir. Dış kalite kauçuk ürünlerin karışımı, birinci sınıf geri dönüştürülmüş malzemeden üretilenlere göre daha fazla metal içerebilir. Dış sınıf malzemeler genellikle peyzaj ve yol yapımında kullanılırken, birinci sınıf kalite genellikle döşeme ve oyun alanı malzemeleri için ayrılmıştır.