Halıdan Boya Çıkarma

Ortalama bir evdeki halılar hepsini gördü, dökülüp leke, çamur ve meyve suyu. Biraz dirsek yağı ile çoğu leke kolayca çıkarılır ve halı yeni kadar iyidir. Dökülen boya genellikle başka bir hikaye. Uzman halı temizleyicileri işe almak her zaman iyi bir fikirdir. Damla bezlere ve ekstra tedbirlere rağmen kazalar olur ve duvarlar için özenle seçilen yeni renk halıya düşebilir. Göründüğü gibi mutlaka felaket değildir. Buna kayıp demeden ve yeni halı alışverişi yapmadan önce, boyayı halıdan çıkarmak için bu ipuçlarını deneyin.

Panik Yapmayın

Kendin-Yap projeleri söz konusu olduğunda bir parça önleme her zaman yeterli değildir. Boyanın halıdan çıkarılma olasılığı hala yüksektir. Genelde hala ıslakken çıkmak daha kolay olacaktır. Dökülmenin boyutunu ve ne kadar boya döküldüğünü de dikkate almak önemlidir. Düşen bir fırçadan boyayı çıkarmak, dökülmüş bir kova nedeniyle bunu yapmaktan çok daha kolaydır. Malzemeleri toplayarak başlayın. Kağıt havlular, eski paçavralar, tabak ve ılık su genellikle işe yarar.

Leke, Silmeyin

Leke çıkarılmadan önce fazla boyanın tamamı temizlenmelidir. Dökülme hızlı bir şekilde fark edilirse, fazla boyayı emmek için çok sayıda kağıt havluyla başlayın. Dökülen yerin üzerine kağıt havlu koyun ve hafifçe bastırın. Ovmak cazip gelse de, etmeyin. Boyayı ovalamak, boyayı halının liflerine bastıracak ve çıkarması daha zor bir leke oluşturacaktır. Boyayı nazikçe lekelemek için kağıt havlu kullanın. Önemli miktarda kağıt havlu gerekiyorsa şaşırmayın. Fazla boyanın tamamı gidene kadar lekeyi bırakmaya devam edin.

Lekeyi çıkarmak

Boyanın çoğu gittiğinde, odak halı lekesi olabilir. Hafif bulaşık deterjanı ve bir kase ılık su ve temiz bir bezle başlayın. Bezin sadece kenarını ılık su ve bulaşık sabunu ile bir kaseye batırın. Lekeyi lekelemeye devam etmek için köşeyi kullanın. Lekenin dışından başlamak ve yavaş yavaş ortaya doğru çalışmak en iyisidir. Oluşan fazla suyu emmek için kağıt havlu kullanın. Leke çıkana kadar bu işleme devam edin.

Ya Çalışmazsa?

Genellikle ılık su, bulaşık sabunu ve bezler çoğu lateks veya su bazlı jotun iç cephe boya fiyatları çıkarır. Sürekli lekelemeden sonra, leke hala oradaysa, diğer yöntemleri düşünün Lekeyi çıkarabilecek çeşitli ticari halı lekesi çıkarıcılar mevcuttur. Bir leke çıkarıcı seçerken, talimatlara ve tavsiyelere dikkat edin, ayrıca halı tipini ve üreticinin leke çıkarma tavsiyelerini de göz önünde bulundurun.

Akrilik boya

Akrilik boyanın çıkarılması su bazlı veya lateks boyaya göre daha zor olabilir ama yapılabilir. Ilık su ve bezlere ek olarak, aseton ve deterjan da gerekebilir.Diğer ağrı türleri gibi, mümkün olduğunca boyayı temizleyerek başlayın. Az miktarda deterjan kullanarak kurulayın, lekeyi fırçalamayın. Farklı bir bez kullanarak, boya gidene kadar asetonla aynısını yapın. Deterjan ve asetonun halıyı daha fazla lekelememesini sağlamak için halı üzerinde küçük bir noktayı test etmek faydalı olabilir.

Kurutulmuş Boya

Bir dökülmeyi hemen yakalamak, boyanın kolayca temizlenme olasılığını artırır. Ancak bazen boya fark edilmeden kurur ve bu mutlaka kayıp bir neden değildir. Çok daha sert olsa da, boya yine de çıkarılabilir ve halı hala kurtarılabilir. Kurutulmuş boyayı temizlemek, bir bıçak eklenerek taze dökülme, su, bulaşık sabunu, bezler ve kağıt havlularla aynı malzemelerin çoğunu gerektirecektir. Bıçak, kurumuş boyayı kesecek kadar keskin olmalı, ancak halının liflerine zarar verecek kadar keskin olmamalıdır. Bıçağı kullanarak, sadece lekeyi bırakarak kurumuş boya parçalarını kazıyarak başlayın. Bir sonraki adım boyayı yumuşatmaktır. Bu, bir sıcak su çözeltisi ve lekenin üzerine dökülen az miktarda bulaşık sabunu kullanılarak yapılabilir. Boyayı nemlendirerek suyun birkaç dakika ıslanmasına izin verin.

Boya yumuşadığında, boyayı kazımak için bıçağı kullanmaya devam edin, gerektiğinde nemli bir bez veya kağıt havluyla kurulayın. Sabunlu su boyayı yumuşatmada başarısız olduysa, buhar kullanmayı düşünün. Elde taşınan bir buharlayıcı en iyi seçenektir, halı ile “buhar” üzerine yerleştirilmiş ütü arasına bir paçavra koymak yeterli olacaktır. Boya yumuşadığında, leke tamamen çıkana kadar kazıma ve lekeleme işlemine devam edin.

Bir Uzmanı Arayın

Dökülen boya, herhangi bir DYI projesine bir sönümleyici uygulayabilir. Damla bez gibi önlemler, lekeli bir halıyı önlemek için uzun bir yol kat edebilir. Bir halıdan taze veya kuru boya almak, uygun malzemeler ve biraz dirsek yağı ile imkansız değildir. her zaman başarılı değildir. Islatma, kurutma ve kazıma başarılı olmazsa, başka seçenekler de vardır. Halıyı temizlemesi ve lekeleri çıkarması için bir profesyonele başvurmak, boya lekelerini temizlemenin etkili bir yolu ve halıyı değiştirmekten çok daha ekonomik bir seçenek olabilir. En iyi sonuçlar için, boya döküldükten sonra mümkün olan en kısa sürede bir profesyonel çağırılmalıdır.

Sonuç

Özellikle DIY projelerinde kazalar olur. Dökülen boya, halının değiştirilmesi anlamına gelmek zorunda değildir. Çoğu proje gibi, önleme çok önemlidir. Damla bezler kullandığınızdan ve kullanılmadığı zaman boya kutularını sıkıca kapalı tuttuğunuzdan emin olun. Bir dökülme durumunda, çoğu lekeyi verimli bir şekilde çıkarmak için gereken tek şey basit malzemeler, zaman ve dirsek yağıdır. Daha zor durumlarda, biraz buhar veya ticari temizleyici solüsyona ihtiyaç duyulabilir.

Her şey başarısız olduğunda, halıları temizlemek için bir profesyonele başvurmak, lekeyi çıkarabilir ve bu işlem sırasında tasarruf sağlar.